Başarılı girişimcilerin ilham veren sözleri

İş hayatında başarı yolunda ilerlerken, ilham aldığınız kişilerden biraz yardım almak sizler için faydalı olacaktır. İş hayatında en başarılı insanların sözlerini incelemek, geçmişte yaptığınız hatalarınızı görmenize ve kararlılıkla hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu kişilerin ilham veren sözleri sizlere iş ve özel yaşamınızda başarının kapılarını açacak. İşte o sözler:

sara blakely
Sara Blakely

‘Büyürken babam beni ve kardeşimi hata yapma konusunda hep cesaretlendirdi. Yemek masasına oturduğumuzda babam bize ‘Ee çocuklar, bu hafta ne gibi hatalar yaptınız?’ diye sorardı ve bu soruya uygun bir yanıt veremezsek, hayal kırıklığına uğrardı. Hata yaptığım zaman, beni cesaretlendirirdi. O yıllarda farkına varamadığım olay, babamın bende hata yapma konusuna genç yaşlarda farklı bir bakış açısı oluşturduğuydu. Benim için hata yapmak denememek değildir, sonuç hiç değildir.Eğer aynaya baktığımda kendime ‘Korktuğum için denemedim.’ deseydim, işte bu bir hata olurdu.’ Sara Blakely (Spanx’in kurucusu)

gurbaksh chahal
Gurbaksh Chahal

‘İnsanlar yeni bir iş kurmanın hep yeni ve sarsıcı fikirler üzerine inşa edilmesi gerektiği inancındalar; fakat bu aslında bir efsane ve genellikle risk sermayedarları tarafından bu yanlış fikir yayılıyor. Yapmanız gereken sevdiğiniz bir şey bulmak ve o işi herkesten iyi yapmak.’ Gurbaksh Chahal (Yazar ve Serial Entrepeneur’un kurucusu)

jeff weiner
Jeff Weiner

‘Çocukluğumda babamın, kendimi bir işe verdiğimde her şeyi yapabileceğimi söylemediği bir gün bile anımsamıyorum. Bunu çok sık söylerdi, ama ben duymak istemezdim. Bunu ‘tabağındaki yemeği bitir’ gibi ailelerin sürekli söylediği sıkıcı beylik lafları olarak düşünürdüm. Tam olarak bu sözlerin önemini anlayıp takdir etmem ve bende etki etmesi oldukça uzun bir süre almadı.’ Jeff Weiner (Linkedin’in CEO’su)

kevin rose
Kevin Rose

‘Git inşa et. Eğer bir şeye gerçekten inanıyorsan, yalnızca inşa etmen gerekir. Bunu  yapınca kendinizi çalışıyor gibi hissetmezsiniz. ‘ Kevin Rose (Digg, Pownce&Milk’in kurucusu)

caterina fake
Caterina Fake

‘Girişimciler bugünü inşa etmeye ihtiyaç duyarlar. İnternetin inanılmaz bir gücü var. Kendi fikrinizi test edebilirsiniz. Bir şeyin çalışıp çalışmadığını eğlenerek ve yüksek motivasyonla görebilirsiniz. Girişimcilik mekanizmasına girip zengin olanlar mutlu olmazlar. Bir şeyleri inşa etmek insanları mutlu eder. Başarı ve başarısızlık sürecinden keyif almalısınız.’ Caterina Fake (Flickr ve Hunch’un kurucusu)

evan williams
Evan Williams

‘Etrafınız müthiş insanlarla çevrili olsun, zor şeyler deneyin, dikkatinizin dağılmasına müsaade etmeyin ve kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin. İşinizde başarısız olmanız hayatınızda da başarısız olacağınız anlamına gelmez. İlişkilerinizde başarısızsanız hayatta başarısızsınız demektir.’ Evan Williams (Twitter& Blogger’ın kurucusu)

richard branson
Richard Branson

‘Annem bana pişmanlıkla geriye dönüp bakmamamı ve hep ilerlemem gerektiği öğretti. Enerjilerini hatalarında boğularak tüketmek yerine yeni projelere harcayan insanlar her zaman bende hayranlık uyandırmıştır. Tüm bu Virgin iş deneyimi eğlenceli bir süreç, o yüzden başarısızlık asla kötü bir deneyim değil, öğrenilmesi gereken bir süreçtir.’ Richard Branson (Virgin’ın CEO’su)

eric schmidt
Eric Schmidt

Bazı şeylere evet demenin yolunu bulun. Yeni bir ülkeye evet deyin, yeni arkadaşlarla tanışmaya, yeni bir şeyler öğrenmeye. ‘Evet’ size ilk işinizin, gelecekteki işinizin ve eşinizin, hatta çocuğunu getirecektir. Eric Schmidt (Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı)

elon musk
Elon Musk

‘Her çaba gösterdiğim işte başarısız olma şansım olduğunu biliyordum. Fakat denemem gerektiğinin daha önemli olduğunu hissediyordum, başarılı olma şansım %50’den az olsa da. Faydalı bir şey ortaya çıkarabilecek bir insan grubu oluşturmaya çalışın. Bu oldukça bariz gibi görünse de, genellikle bir şirkette bir araya gelen insanlar anlamlı ve faydalı bir şeyler üretmiyorlar.’ Elon Musk (Paypal, Tesla Motors ve SpaceX’in kurucusu)

İlgili yazı: Çin’in en başarılı adamından hayata ve başarıya dair ilham veren sözler

guy kawasaki
Guy Kawasaki

‘Yalnızca çok çalışma ve şans vardır, bir paranın iki yüzü gibi. Gizli sosu arayan insanlar boşa zaman harcıyorlardır. Bir şeyler üretin, satın, daha iyi yapın, biraz daha fazla satın ve daha sonra da daha önce ürettiğiniz modası geçmiş bir şey yaratın.’ Guy Kawasaki (Garage Technology Ventures kurucu ortağı, Yazar)

Chad Hurley
Chad Hurley

‘Bir ürün inşa etmeye başladığınızda, asla tüm soruların cevabını bildiğinizi varsaymayın. Etrafınızda mükemmel insanlar olmasını sağlayın. Kendi işlerini başarılı bir şekilde yapacak insanlara güvenmelisiniz. Eğer biri çok kontolcü davranırsa bir fikir veya bir ürün çöpe gidebilir. Sırtını güvenebileceğiniz insanlara yaslamak daha verimli olmanıza imkan sağlayacaktır. Yepyeni bir fikriniz veya bir şeyin nasıl çalışacağı hakkında düşünceleriniz olabilir, ancak insanların bunu nasıl kullanacaklarını gözlemlemeniz gerekiyor. Yolun ortasındayken fikrinizi değiştirmekten asla korkmayın’ Chad Hurley (Youtube kurucu ortağı)

Kaynak:

addicted2success.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!