Aldatılma travmasından kurtulmak için neler yapabilirsiniz?

Romantik ilişkide aldatma ve aldatılma çok ciddi psikolojik etkilere sebep olabiliyor. Aldatılan kişi, en başta şaşkınlık ve hayal kırıklığı duygularının etkisinde kalırken, adeta “dünyası başına yıkılmak” deyiminin karşılığı olan bu şaşkınlık ve hayal kırıklığı ile birlikte umutsuzluk duygusu ortaya çıkabiliyor. Kişi bu olayı asla atlatamayacağını, bu ilişkinin asla düzelmeyeceğini ve hatta gelecekte başka bir ilişki yaşayamayacağını düşünebiliyor. Kısacası kişinin kendine, dünyaya ve geleceğe olan güveni sarsılabiliyor.

Peki aldatılmayı atlatmak mümkün mü? Evet. Her travmatik olayda olduğu gibi doğru psikolojik destekle aldatmanın tüm olumsuz etkilerinden kurtulmak mümkün. Olay henüz tazeyse kişinin yapması gerekenlere bakalım…

Duygularınıza izin verin.

Yaşanılan birçok zor olayda kişilerin yaptığı en büyük yanlış, duygularını bastırmaya çalışmak. Maalesef duygularını bastırmanın ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri var. Öncelikle yaşadığınız duygulara izin verin, bastırmayın. Şaşkınlık, öfke, üzüntü hepsini isimlendirin ve fark edin.

Durumu daha da zorlaştırmayın.

Aldatan partnerden intikam almak, kendinize veya başkasına zarar vermek, durumu iyileştirmeyecek, daha da kötüleştirecektir. Böyle düşüncelere sahip olmanız normal fakat bunları aksiyona dökmemeniz sağlıklı olacaktır. Öfkenizi daha sağlıklı şekillerde yaşamaya çalışın. Koşun, bağırın, dostlarınızla konuşun.

Travma ile çalışan bir uzmandan destek alın.

Başta da dediğim gibi aldatılma bir travmadır ve her travmatik durumda olduğu gibi olumsuz tüm etkileri ortadan kaldırılabilir. Travma alanında çalışan bir uzmandan alacağınız destek hayatınızı değiştirecek bir etkiye sahip olabilir.

İlginizi çekebilir: Hayır demek: Nasıl daha kolay ve kırıcı olmadan hayır diyebilirsiniz?

Cansu Varol Uzman Klinik Psikolog
Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Klinik Psikoloji Programı’nda yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Bu süreçte birçok danışmanlık merkezinde psikoterapist olarak görev yapmıştır. Halen ... Devam