Hayır demek: Nasıl daha kolay ve kırıcı olmadan hayır diyebilirsiniz?

“Hayır” diyebilmek bazen çok zor olabiliyor. Bazı insanlar bu zorluğu hayatlarının hemen hemen her alanında sıkça yaşarken bazı insanlar daha az şiddette ve sıklıkta da olsa mutlaka “Hayır” diyemedikleri bir durumla karşılaşıyorlar.

Hayır diyebilmenin önündeki en büyük engellerden biri yanlış anlaşılmaya veya sevilmemeye karşı duyulan korku. Sanıyoruz ki hayır dediğimizde karşımızdaki insan bize küsüp gidecek ve artık bizi sevmeyecek. Peki bu her zaman böyle mi oluyor? Tabii ki hayır. Eğer kaba bir şekilde hayır demiyorsanız, karşınızdaki insan da muhtemelen cevabınızı anlayışla karşılayacaktır. Uygun bir şekilde hayır derseniz karşınızdaki insan cevabınızı anlayışla karşılamasa bile siz iletişimi sağlıklı kurmuş olacak ve üstünüze düşeni fazlasıyla yerine getirmiş olacaksınız.

Peki nasıl kibarca hayır diyebilirsiniz? İşte hayır diyemeyenler için bazı öneriler.

Hayır cevabının kişiselleştirilmesini engelleyin.

Örneğin arkadaşınız sizi bir yemeğe davet etti, fakat o akşam ailenizle planınız olduğu için hayır demek zorundasınız. Arkadaşınızın bu cevabı kişiselleştirmemesi için durumunuzu açıklamanız iyi olabilir. Bu cevap “Teklifin beni çok mutlu etti, seninle yemek yemeyi çok isterdim fakat önceden ailemle plan yapmıştım” şeklinde olabilir.

Başka seçenek sunun.

Reddettiğiniz bir teklifin yerine başka bir teklif sunma imkanınız varsa, hayır derken kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yukarıdaki örneği ele alalım, bu teklifi reddettikten sonra arkadaşınıza yeni bir randevu teklif edebilirsiniz. Örneğin, “Yemeğe haftaya cuma akşamı gitsek nasıl olur?” diyebilirsiniz.

Daha basit cümleler kullanın.

Cümleleriniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa hem kendinizi, hem karşınızdakini o kadar yoracaksınız. Hayır demeniz daha da zorlaşacak. Basit, kısa fakat açıklayıcı cümleler tercih edin. Önce teklif için teşekkür, ardından reddetmenizin açıklaması ve mümkünse yeni bir teklif. Bu kalıbı baz alırsanız karmaşık ve yorucu cevaplara gerek kalmayacaktır.

Unutmayın ki hayır diyebilmek kendinize duyduğunuz saygının da göstergesi olan önemli bir beceri. Bu beceri zamanla kazanılıyor, ufak ufak hayır deme alıştırmalarına başlamakta yarar var.

Sorularınız için bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer konuları da Instagram hesabımda paylaşıyorum.

Cansu Varol Uzman Klinik Psikolog
Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Klinik Psikoloji Programı’nda yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Bu süreçte birçok danışmanlık merkezinde psikoterapist olarak görev yapmıştır. Halen ... Devam