Akıllı telefonlar cildimizi yaşlandırıyor olabilir mi?

Akıllı telefonların adeta ellerimize yapıştığı hatta onlarsız geçen bir dakikanın bile zor geldiği bugünlerde, bu cihazların sağlığımıza ve dış görünüşümüze verdiği zararları çoğunlukla unutuyoruz. Ancak kozmetik dermatolog Dr. Paul Jarrod’a göre bu cihazların yol açtığı zararlar sadece stresle bağlantılı değil ve akıllı telefonlar, karakteristik cilt sorunlarının yaşanmasında doğrudan etkili olabiliyor. İşte sizi teknolojik detoksa sokacak bu olumsuz etkilerden bazıları:

Ünlü modeller Kendall Jenner ve Gigi Hadid de telefonlarını elinden düşürmeyen isimlerden
Ünlü modeller Kendall Jenner ve Gigi Hadid de telefonlarını elinden düşürmeyen isimlerden

Telefon aknesi

Sizin de yüzünüzün çene ile kulak arasında kalan bölgesinde geçmeyen akneleriniz var mı? Cevabınız evet ise telefon konuşmalarını biraz azaltmanızda fayda var demektir. Gün boyunca akıllı telefonunuz üzerinde yuvalanan bakteriler doğrudan cildinizin aynı bölgesi ile temas edince kronik aknelenmeye neden olur. Bunu engellemenin başlıca yolları, telefonla konuşurken kulaklık tercih etmek ve yüz temizliği için uygun klinik ürünler kullanmaktır.

Boyun çizgileri ve gıdı

Mesajlaşırken ya da sosyal medyada dolaşırken başınızı hep aynı şekilde öne eğdiğinizi fark ediyor musunuz? İşte bu istemsiz hareket, özellikle kadınların korkulu rüyası “gıdı oluşumu” için her türlü şartı sağlıyor! Ayrıca boyun çizgilerinin de derinleşip artmasına neden olan bu davranış uzun vadede yaşlanma belirtilerini epey görünür kılıyor.

Belirgin kaz ayakları

Gün içinde sürekli sosyal ağ zaman akışlarını ve e-postaları görüntülemek için akıllı telefonların parlak ekranlarına bakmak, göz çevresindeki “kaz ayağı” denen bölgeyi belirginleştiriyor ve normalden daha fazla kırışmasına neden oluyor. Özellikle akıllı telefonunuzu karanlık bir ortamda kullanacaksanız ekran parlaklığını azaltmanız ve göz çevresi için daima hücre yenileyici özelliği olan bir krem kullanmanız gerekiyor.

Alın çizgileri

Yine parlak ve küçük ekranlara uzun süre bakmanın kaçınılmaz getirilerinden olan alın çizgileri, önlem alınmadığı takdirde ancak cerrahi müdahaleler ile giderilebilecek bir sorun.

Genişlemiş gözenekler ve renk düzensizlikleri

Akıllı telefonların ve diğer teknolojik cihazların ortamdaki manyetik alanı bozduğu uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Peki bu gerçeğin doğrudan güzelliğinizi etkilediğini söylesek? Akıllı cihazları uzun süre yüzlerine yakın tutanlarda uzun vadede, renk düzensizliği ve geniş gözenekler görülebiliyor.

 

Kaynak:

thefashionspot.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Evde cilt bakımının en etkili yolu: Doğal yağlar

Kafeinin cilt bakımındaki yeri ve kafein içeren kişisel bakım ürünleri

Dermatoloğunuza cilt bakımıyla ilgili mutlaka sormanız gereken 10 soru

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!