Kafeinin cilt bakımındaki yeri ve kafein içeren kişisel bakım ürünleri

Uzun yıllar boyunca düşman ilan edilen “kafein”e, son zamanlarda sağlık ve kişisel bakım alanında hakkı teslim edilmeye başlandı. Deüretik olması, dişleri sarartması ve tansiyona yol alçması kafenin olumsuz etkileri. Ancak doğru miktarda kullanıldığında hem sağlık hem de kişisel bakım alanında mucizeler yaratabiliyor. Kahve sevenler olarak derin bir oh çekip suçluluk hissetmeden hayatlarımıza devam edebiliriz artık.

Kafeinin Cilde Faydaları Nelerdir?
Kafeinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Washington Universitesi’nde 2013 tarihinde yaplan bir araştırmada UV ışınlarına maruz kalıp zarar gören cilt hücrelerine kafein enjekte edildi. Kafeinin zarar görmüş hücreleri öldürürken, sağlıklı hücrelere zarar vermediği ve genel olarak cilt hücrelerini daha hızlı iyileştirdiği görüldü. Bu çalışma dermatoloji literatürüne girdi girmesine ancak kafeini direkt besin olarak tüketmek mi faydalı yoksa krem/jel olarak dışarıdan uygulamak mı sorusuna cevap veremedi.

Kafein hakkında yapılan başka bir tıbbi çalışmada, anti-enflamatuar özellikle olduğu saptandı. Yani enflasmasyonu ( iltahaplanma) önleyerek dolaşımı hızlandırıyor. İçildiğinde vücuttaki enflamasyonu gideriyor, sürüldüğünde ise o bölgedeki dolaşımı hızlandırıp morluk/lekeleri gideriyor.

Kafein hangi amaçlarla, ne tür kozmetik ürünlerinde kullanılıyor?

Sizler için en sık kafein içeriği kullanan ve en etkili sonuçları veren ürünleri derledim.

Bu yazıyı okuduktan sonra gülümseyin, günde hakkınız olan şekersiz 140 ml kahvenizi için. Kafeinli mis gibi kahve kokan kremlerinizi sürün ve süper bir yaz geçirin.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

Zeynep Cansoylu Samancıoğlu
Gündüzleri çok uluslu bir firmada kozmetik kanalı müşteri yöneticisi. Geceleri saç & cilt bakımı, moda, trendler, gezme, yeme ve içme yazan araştırmacı blogger. Doğal ... Devam