Dermatoloğunuza cilt bakımıyla ilgili mutlaka sormanız gereken 10 soru

İnternette ya da dergilerde sık sık rastladığımız cilt bakım tüyoları zaman zaman faydalı olabilecek bilgiler içerseler de, her bireyin cildi farklı dermatolojik özellikler gösterir ve tüm cilt tiplerine uygun bir bakım formülü bulabilmek imkansızdır.

Dermatologlarınıza Sormanız Gereken Sorular
Dermatologlarınıza Sormanız Gereken Sorular

Bu noktada, dermataloglar kişinin cilt tipine özel olarak hazırladıkları reçetelerle, cildinizin ihtiyaçlarına bireysel olarak cevap verirler. Cilt problemlerinizle en kalıcı ve en sağlıklı şekilde başa çıkabilmek için mutlaka bir dermatologtan yardım almanızda fayda olacaktır.

Cilt bakımınızı doğru yapabilmeniz, cilt tipinizin özelliklerini ve cilt kusurlarınızı iyi tanımanıza bağlıdır. Bu nedenle dermatoloğunuza mutlaka danışmanız gereken 10 soruyu sizler için derledik;

  1. Kullanmakta olduğum cilt ürünleriyle güneşe çıkabilir miyim ?

Bazı cilt bakım ürünleri cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı daha hassas hale getirir. Bu nedenle dermatoloğunuzun önermiş olduğu ürünün güneş altında nasıl bir reaksiyona gireceğini mutlaka sormanızda yarar var.

  1. Cildime ne sıklıkta peeling yapmalıyım?

Peeling, cildi ölü hücrelerden ve makyaj kalıntılarından uzaklaştıran bir uygulama; ancak doğru kullanılmadığında cildinize zarar verebilir. Hassas ciltlere sahip olan bireylerin genelde küçük tanecikli peeling ürünlerini tercih etmeleri gerekiyor. Yağlı ya da karma cilt tipine sahip bireyler ise daha iri partiküller barındıran peeling ürünleri kullanmalı. Ancak en iyi sonuç için, ne sıklıkta ve ne tip bir ürünle peeling yapmanız gerektiğini mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız.

  1. Hangi yiyeceklerden uzak durmalıyım?

Cilt kusurlarının bir çoğu, yiyecek alerjilerinden ve yanlış yiyeceklerin tüketilmesinden meydana gelir. Cildinizin hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu, hangi yiyecekten ne kadar miktarda tüketmeniz gerektiğini ve hangi yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini mutlaka dermatoloğunuza danışın.

  1. Cildime zarar verebilecek olan kimyasallar neler?

En az tüketilen besinler kadar, cildinize zarar verebilecek nitelikteki kimyasal maddeler de cilt sağlığınız için büyük önem taşır. Örneğin, benzoyl peroksit maddesi akne tedavisinde kullanılan bir kimyasal; ancak kuru ciltli biri aynı maddeyi içeren bir ürün kullandığında cildini daha da fazla kurutabilir.

  1. Yüz maskesi kullanmalı mıyım?

Spa’ya gitmek ve cilt bakımına girmek oldukça rahatlatıcı olabilir, ancak buradan zarar görmüş bir yüzle ayrılmak bütün gününüzü mahvedebilir. Bu nedenle yüz maskesi yaptırıp yaptıramayacağınızı, yaptırabiliyorsanız ne çeşit maskeler yaptırmanız gerektiğini mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız.

  1. Aknelerimin kaynağı ne?

Şimdiye kadar akne problem yaşamamış olan çok az kişi vardır. Akne tedavisinde en kalıcı yöntem, bu aknelerin kaynağının ne olduğunun bulunması ve ona göre bir tedavi uygulanmasıdır.

  1. Cilt lekelerimde ve cildimdeki benlerde değişiklikler var mı?

Özellikle güneşe daha fazla maruz kaldığımız yaz aylarında, cilt lekelerinin ve benlerin mutlaka periyodik olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Vücudunuzda daha önce var olmayan, yeni bir oluşumla karşılaşırsanız mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız.

  1. Cilt tipim için en uygun olan nemlendirici hangisi?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, mutlaka nemlendirici bir ürün kullanmalısınız. Nemlendirilmiş ciltlerde kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri daha geç yıllarda ortaya çıkar. Bu nedenle, dermatoloğunuzun önermiş olduğu nemlendiriciyi her gün, düzenli olarak kullanmalısınız.

  1. Hangi ürünler cildime zarar vermez?

Her markanın her ürünü cildinize iyi gelmez. Ne kadar güvenilir olursa olsun, kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz ürünleri dermatoloğunuza mutlaka danışmalısınız.

  1. Cildimdeki izlerden nasıl kurtulabilirim?

Cildinizdeki her iz ya da yara farklı sebeplerden oluşur ve farklı tedavilerle giderilebilir. En uygun tedavi yöntemini dermatoloğunuza sorabilirsiniz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!