Ailece oynayabileceğiniz 5 eğlenceli yoga oyunu

Pandemi öncesinde bir araya gelmekte zorlanan aile üyeleri, pandemi süresince de her şeyin online platforma taşınması fakat aynı yoğunlukta kalması sebebiyle yine bir araya gelmekte zorluk yaşamaya başladı. Bu durum ise aile üyeleri arasında daha az paylaşım ve etkileşimle sonuçlanmaya başladı.

Bugün sizinle paylaşacağım bu yazının devamında, az önce bahsettiğim bu mevcut durum için uygulayabileceğiniz öneriler bulunmakta.

Bir yandan aile içi iletişimi yeniden canlandırmak, bir yandan da nefes, yoga hareketleri, meditasyon ile zihni, bedeni ve duyguları sağlıklı tutmak için önerim ailece oynayabileceğiniz yoga oyunları.

3 yaşından itibaren tüm aile için uygundur. Dilerseniz sadece birini, dilerseniz oyunların hepsini aynı gün içerisinde uygulayabilirsiniz.

Nereden, nasıl başlayacağız?” diye soranlar için söylemek isterim ki, belirli kurallar yok ama ilk olarak nefesle başlamak güzel bir hazırlık olabilir. Nefes sayesinde daha sakin ve zinde bir zihin ile diğer çalışmaları uygulamaya devam edebilirsiniz.


Fotoğraf: tovamiyoga.com

1. Eşli nefes çalışması

Aile üyeleri ikili gruplara ayrılır. Eşlerden biri ellerini kullanarak kendi eşinin nefesine yön verir. Ellerde kullanacağımız hareketler yaratıcılığımıza göre değişebilir. Hayal gücüne bağlı olarak ortaya çıkan farklı nefes yönlendirmeleri ile uygulama daha eğlenceli bir hale dönüşür. Örneğin eller yukarı kalktığında yavaşça nefes al, eller aşağı indiğinde nefesi daha yavaş ver. Veya eller birden indiğinde hızlıca nefesi ağızdan boşalt gibi. Oyundaki ipucu, nefesleri herhangi bir açıklama duymadan ellerin yönüyle şekillendirmek. Tek sayılı ailelerde eşler değişerek de uygulanabilir.

2. “Ben eksiğim, beni bul” çantası 

Anne veya baba bir çanta içerisine farklı renk, boyut ve şekillerde nesneler koyar. Örneğin küçük mandal, ataç, oje, ceviz, iki farklı renkte kalem, anahtarlık, iki farklı renkte lego, çay kaşığı, yara bandı gibi… Bütün nesneleri çocuklara önce tek tek gösteririz ve nesnelerin isimlerini renkleri ile birlikte söyleriz. Bunu dikkati artırmak ve hafızayı geliştirmek için yaparız. Daha sonra aile içerisindeki herkesten gözlerini kapamasını isteriz. Çanta sahibi anne veya baba, çanta içerisinden bir tane nesne alarak, onlara neyin eksik olduğunu sorar. Tüm nesneler bitene kadar oyun devam eder.

3. Aşağı bakan köpek tüneli 

Biraz hareketlenmek tüm aileye iyi gelecektir. Yine hareketsiz kalınan bu dönemde en çok fayda görebileceğimiz bir yoga pozu ile harekete geçeceğiz. Önce pozu kendi bedenlerimize göre öğrenmek ve uygulamakla oyuna başlayabiliriz. Dilerseniz minikyogees YouTube kanalı içerisinde aşağı bakan köpek duruşunun detaylı anlatımı mevcuttur. Oradan da izleyebilirsiniz. Sırtımızı, bacaklarımızın arkasını esneten bu poz içerisinde şimdi eğlence zamanı.

Tüm aile aşağı bakan köpek pozunu aynı anda ve yan yana yapar. Sıranın başında olan kişi, oluşan bu tünelden sürünerek geçmeye çalışır. O sırada tüneli oluşturan aşağı bakan köpekler, geçmeye çalışan kişinin işini zorlaştırmak için bir kapanır bir açılır. Pes etmeden mücadele ederek tünelden geçmeyi başarırsa tünelin sonunu geçmeye hak kazanır. Oyun herkes tünelden bir kez geçecek şekilde devam eder.

4. Birlikte meditasyon 

Artık hepimiz biliyoruz ki meditasyonun sayısız kanıtlanmış yararı var. Peki tüm aile bir arada meditasyon yaptığında hem o güzel frekansı hem de oluşacak bağı hayal edebiliyor musunuz? Bu çalışmayı matta sırt üstü dinlenme pozunda veya oturarak diz üzerinde veya bağdaş oturuşunda yapabilirsiniz. Anne veya baba ilk nefes komutunu vererek başlayabilir. “Derin bir nefes alıyoruz ve birlikte veriyoruz, tekrar derin bir nefes alıyoruz ve birlikte veriyoruz. Şimdi nefesin gücünü ve bedenimizdeki hislerini dinleme zamanı.

5. Hayal panosu 

Genel olarak yılbaşı ve Hıdırellez dönemleri öncesinde uygulanan bu geleneği şimdi ailenin ortak hayalleri için uygulama zamanı… Büyük bir karton kâğıt veya pano kullanabilirsiniz. Hayaller kağıtlara yazılabileceği gibi, resimler kesilip panoya da yapıştırılabilir.

Şimdi tüm bu oyunları ailece uygulama zamanı… Uyguladıkça keyif almanızı ve bu vesileyle sağlık dolu günler dilerim.

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilir www.minikyogees.com web sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler…

İlginizi çekebilir: Çocuk yogası neden farklıdır: Yoganın sağladığı 4 önemli fayda

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam