Adrenalin tutkunları için 10 macera dolu seyahat önerisi

Kimilerine göre sadece yurt dışına seyahat etmek bile yeterince heyecanlı olsa da, işi bir adım daha öteye taşıyıp; hayat boyu hatırlanacak heyecanlı deneyimler yaşamak da mümkün. İşte 2016’da hayatına biraz macera ve heyecan katmak isteyenlerin ajandalarına almaları gereken 10 muhteşem destinasyon ve buralarda deneyimlenecek 10 unutulmaz macera:

Güney Myanmar’da trekking

Güney Myanmar’da bulunan küçük bir kasaba olan Kalawi’den başlayıp, ülkenin kuzeyinde bulunan göle kadar devam eden 3 günlük doğa yürüyüşlerine katılabilir ve yol boyunca yerel köylülerin kaldığı bungalov benzeri evlerde konaklayabilir ve bir Myanmarlı gibi beslenebilirsiniz.

Maldivler’de tüplü dalış

Genelde bembeyaz kumlu plajlarıyla gündemde olsa da aslında Maldivler, dünyanın en kaliteli dalış noktalarından biri. Her dalış seviyesine uygun dalış noktaları bulunan Maldivler’de rengarenk balık kolonileri, kırılgan mercan kayalıkları, dev deniz kaplumbağaları ve hatta beyaz balinaları görebilirsiniz.

Maldivler'de dalış
Maldivler’de dalış

Hindistan’da Holi Bayramı kutlaması

Hindistan’ın en renkli ve eğlenceli geleneği Holi Bayramı her Mart ayında kutlanıyor. Macera ve kahkahayı hayatının merkezine koyan herkes bu deneyimi mutlaka yaşamalı!

Holi Bayramı
Holi Bayramı

Bisikletle İspanya turu

Dünyanın en iyi bisiklet rotalarına sahip olan İspanya’yı tıpkı La Vuelta’da yarışan bisikletçiler gibi turlamak ister miydiniz? Günübirlik bisiklet turlarına katılabileceğiniz bu güzel coğrafyada, daha kapsamlı ve uzun süren bisiklet turları da düzenleniyor. Bizim favori rotamız Lloret de Mar’dan Tossa de Mar’a uzanan ve Akdeniz’in nefis manzarasını takip eden yol.

Sahra Çölü’nde deve safarisi

Yolunuz Fas’a düşerse, şehrin içindeki tarihi zenginlikleri ve etnik çeşitliliği gördükten sonra rotanızı uçsuz bucaksız çöllere çevirebilirsiniz. Sahra Çölü’nde jip ya da develerle yapılan safariler, zorlu ama bir o kadar da keyifli. Bu yolculuk sonunda çölün ortasında kurulu geleneksel bedevi çadırlarında konaklamak ise benzersiz bir deneyim.

Çöl safarisi
Çöl safarisi

Vahşi Atlantik Yolu gezisi

İrlanda’nın muhteşem doğasının izlerini takip etmek isteyenler, bu yemyeşil ve masalsı ülkede bulunan Vahşi Atlantik Yolu’nu 4*4 bir araçla gezebilirler. Bu heyecan dolu yolculuğun her karesini zihninizde hapsetmek isteyeceksiniz!

Güney Afrika’da kafes dalışı

Güney Afrika’nın derin sularında, özel bir kafes düzeneğinin içinde beyaz köpekbalıkları ile burun buruna yüzmek mi? Kulağa çılgınca gelse de bu maceranın ciddi bir müdavim kitlesi var. Ayrı aktiviteyi Avusturalya sularında yapmak da mümkün.

Kafes dalışı
Kafes dalışı

Namibya’da paraşütle atlama

Namibya favori tatil destinasyonlarından biri olmayabilir ancak çöl ile Pasifik Okyanusu’nun birleştiği noktayı 12 bin feet yükseklikten izlemek istemez miydiniz? Eğer ekstrem sporlara merak duyuyorsanız dünyanın en iyi paraşütle atlama noktalarından Namibya’ya mutlaka gidin.

Nil Nehri’nde rafting

Nil Nehri’nin Uganda sınırları içinde kalan bölümü, rafting için son derece elverişli bir akış hızına sahip. Suyla haşır neşir olurken bol bol adrenalin salgılamak kulağınıza iyi geliyorsa bu öneriyi bir düşünün!

Afrika’yı karadan gezmek

Kamp yapmak ve doğa koşulları ile mücadele etmek ilginizi çekiyorsa, maksimum 4 ay süren ve Kuzey Afrika’dan Güney Afrika’nın uç noktasına kadar süren cip ve motosiklet yolculuklarına çıkabilirsiniz. Bu uzun ve heyecanlı yolculuk bittiğinde, tamamen yepyeni biri olmanız mümkün.

Heyecan verici bir Afrika turu
Heyecan verici bir Afrika turu

 

Kaynak:

huffingtonpost.com

Görsel kaynak: Lina Stock

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Türkiye’nin pek bilinmeyen seyahat rotaları

Son yılların en popüler ekstrem sporları

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!