Son yılların en popüler ekstrem sporları

Sporun vücudumuzdaki serotonin ve dopamin seviyelerini yükselttiğini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Ancak bu mutluluk hormonlarıyla yetinemeyen ve benliğini “heyecan ve keyif” hormonu adrenaline teslim etmek isteyenler spor yaparken birazcık(!) heyecan istiyorlar. İşte ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler hale gelen ve sadece uzaktan bakmanın bile yürekleri hoplattığı en popüler ekstrem sporlar:

Wakeboarding

Ekstrem sporlar deyince aklınıza suyla bol bol haşır neşir olabileceğiniz “ıslak” seçenekler geliyorsa wakeboarding sizin için son derece uygun olabilir. Snowboard’ın suda yapılan versiyonu şeklinde tanımlayabileceğimiz wakeboarding yaparken, üzerinde durmaya çalıştığınız board bir sürat teknesi tarafından çekiliyor ve bu süre boyunca dalgalarla mücadele etmeye çalışıyorsunuz.

Nerede yapılır?

Nisan ayından itibaren Antalya’da bulunan Hip-notics Cable Park’ta yapabileceğiniz bu sporu, İstanbul’dan çok uzaklaşmadan İzmit’te bulunan Gölkay Park’ta da deneyimleyebilirsiniz.

Skydiving (Paraşütle uçaktan atlama)

Gerçekten yürek isteyen bir ekstrem spor varsa o da skydiving yani uçaktan paraşütle atlamadır! Kendinizi 10000 feet yükseklikten bırakabileceğiniz ve adrenalini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bu spor hem tandem (eğitmen ve öğrenci şeklinde) hem de bireysel olarak yapılabiliyor. Bu çılgın sporun ünlü müdavimleri arasında ünlü müzisyenler Hayko Cepkin ve Can Bonomo da var!

Nerede yapılır?

İzmir’in Selçuk ilçesinde uçaktan paraşütle atlama eğitimleri veriliyor. Deneyimli paraşütçüler tarafından önce yerde verilen teorik eğitimi alıyor, sonra kurulan özel rüzgar tünellerinde uygulamalarınızı tamamlıyor daha sonra da kendinizi boşluğa bırakıyorsunuz!

Paragliding (Yamaç paraşütü)

Yüksek bir dağ yamacından kelebekler gibi süzülen yamaç paraşütçülerini izlemeye doyum olmuyor. Ama peki buna cesaret edebilir misiniz diye sorsak ne dersiniz? Özel bir paraşüt düzeneğiyle tandem ve bireysel olarak yapılabilen bu heyecanlı ekstrem spor, uçuş tutkunlarının gözdesi. Skydiving’te olduğu gibi serbest düşme hissi vermemesi nedeniyle bir nebze daha “soft” bir spor olan yamaç paraşütünü bireysel olarak yapabilmek için bir dizi eğitimden geçmek gerekiyor.

Nerede yapılır?

Özellikle yazları güney sahillerinin hemen her yerinde görebileceğiniz bu rengarenk paraşütlerin merkezi Muğla’nın Fethiye ilçesi. Elverişli rüzgarlarıyla meşhur olan Babadağ’dan atlayarak Likya Yolu ve Ölüdeniz’in enfes manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz.

Bungee-jumping

Ekstrem sporlar denilince akla ilk gelenlerden biri de aşırı yüksek bir yerden kendini boşluğa bırakmanın diğer adı bungee jumping! Güney Pasifik’te bulunan Maori Adaları yerlilerinin geleneklerinden doğan bu ekstrem sporda bileğinize bağlanan özel bir halatla kendinizi boşluğa bırakıyor ve bir süre boşlukta öylece sallanıyorsunuz.

Nerede yapılır?

Biraz adrenalinden zarar gelmez diyorsanız Çin’de bulunan ve dünyanın en yüksek bungee jumping noktası olarak bilinen 233 metrelik Macau Tower’ı ziyaret edebilirsiniz.

Ice swimming (Buz gibi soğuk suda yüzme)

Rusların ve İskandinavların geleneksel bir adeti olan buz gibi suda yüzme, onlara göre insana sağlık ve dinçlik veren faydalı bir alışkanlık. İşin sağlık kısmı ne kadar doğrudur bilmiyoruz ama son derece kısa süren bu ekstrem spor hem psikolojik hem de fizyolojik olarak epey zorlayıcı görünüyor.

Nerede yapılır?

Rusya, Finlandiya, Norveç gibi ülkelerde adına festivaller düzenlenen bu ekstrem sporu Türkiye’de yapmak istiyorsanız doğruca Kars ve Ardahan sınırları içinde kalan Çıldır Gölü’nün yolunu tutmalısınız!

Volcano boarding (Volkan kayağı)

Çılgın bir Avustralyalı ekstrem spor tutkunu olan Daryn Webb tarafından geliştirilen bu tuhaf ama heyecanlı spor özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’da son derece popüler. Aktif volkanların dış yüzeyinden aşağı kadar bir kızakla kayılan bu sporda saatteki hızınız 90 km’ye kadar çıkabiliyor. Ayrıca bu ilginç kayak sporu esnasında koruyucu gözlük ve kıyafetler giyiyor olmanız gerekiyor.

Nerede yapılır?

Volkan kayağı yapmak için en uygun ve en popüler yer Nikaragua’da bulunan Carre Negro volkanı.

 

Kaynak:

Lonelyplanet.com

Sportsskeeda.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Pazar Keşifleri / Nefes kesen ekstrem spor fotoğrafları

Türkiye’de bulunan şahane alternatif tatil merkezleri

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!