Aç kalmanıza gerek yok: Basit detoks yöntemleriyle bedeninizi içten dışa temizleyin

Detoks yapmayı 7 günlük meyve ve sebze suyu diyetleriyle özdeşleştiriyorsanız yanılıyorsunuz… Çünkü detoks, sadece zorlu beslenme alışkanlıkları edinmekle bağlantılı bir şey değil ve aksine sindirim sistemimiz için faydalı besinler tüketmek ve yeterli miktarda su içmek kadar kolay. Tıpkı bunlar gibi, bedeniniz için faydalı diğer basit detoks yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz:

İltihap azaltan besinler tüketin

Lif yönünden zengin ve besleyici yiyecekler tüketmek, bedeninizi temiz tutmanın ön koşuludur. Beslenmenizde sebze ve meyvelere, tam tahıllı yiyeceklere ve probiyotiklere mümkün olduğunca yer açın. İşlenmiş yiyecekleri ise diyetinizin kırmızı çizgisi yapın ve tüketmeyin.

İlginizi çekebilir: Dışarıda sağlıklı beslenmenin 10 kolay yolu

Ne içtiğinize dikkat edin

Söz konusu detoks olunca alkol büyük yasaklardan biri. Öte yandan bedeninizin susuz kalmaması adına bol bol su içmeniz gerekiyor. Bu şekilde böbreklerinizdeki toksinleri atıp sindiriminizi rahatlatabilirsiniz. Suyunuza limon eklemekten korkmayın. Limon ve suyun karışımından doğan elektrolitler vücudunuzun kas, kalp ve sinir sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Eğer detoksunuzu biraz renklendirmek istiyorsanız kalp hastalıkları ve kanser riskini önleyen yeşil çay kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kaliteli su içmenin önemi ve bol su içmek için 46 sebep

Limon ve yeşil çayı beslenmenize dahil ederek vücudunuzda detoks etkisi yaratabilirsiniz.
Hareket edin

Terlemek, vücuttaki dolaşımı hızlandırarak toksinlerden arınmayı sağlar. Dahası, egzersiz yapmanın daha mutlu ve enerjik olmanızı sağladığı ve stresi azalttığı da kanıtlanmış bir gerçek. Hem ruhsal hem de fiziksel detoks için egzersizi günlük yaşamınıza dahil edin.

İlginizi çekebilir: Soğuk havalarda evde uygulayabileceğiniz 5 günlük egzersiz programı

Küçük porsiyonlar kullanın

Büyük öğünler beraberinde şişkinliği getirerek sindirim sistemini zorlar. Bu yüzden porsiyonlarınızı küçülttüğünüzden emin olun. Ayrıca hızlı yemek yeme alışkanlığınız varsa lokmalarınızla birlikte hava yutma ihtimaliniz de yüksek demektir. Bu ise yine şişkinlik hissetmenize neden olur. Dolayısıyla yavaş yemeyi ve lokmalarınızı iyice çiğnemeyi bir alışkanlık haline getirmeniz faydalı olacaktır. 

İlginizi çekebilir: Zaman kazanmak için hızlı yemek yeme yaşam süresini kısaltıyor

Cildinize iyi davranın

Cilt bakımı, detoksun önemli bir parçasıdır. Cildinizi her banyodan önce kuru fırçayla fırçalayın. Bu şekilde dolaşım sisteminizi canlandıracak ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlayacaksınız. Ayrıca banyo suyunuza ‘epsom tuzu’ (magnezyum sülfat) ekleyerek cildinizin minerallerle besleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cildi kuru fırçalama nedir? Cilde ne gibi faydalar sağlar?

Uykunuzu aldığınızdan emin olun

Yeterli uyku, sağlıklı bir yaşamın en kritik parçasıdır. Bu yüzden yatak odanızın yeterince sessiz, loş, teknolojiden arınmış olmasına özen gösterin. Düzenli bir uyku zamanı belirleyin ve her gece en az 7 saat uyuyun. Uyku stresinizi azaltacak ve vücuttaki iltihabı da önleyecektir. Unutmayın; bedeninizin temizlenmesi ve iyi bir şekilde çalışabilmesi için kaliteli uyku düzeni şart.

İlginizi çekebilir: Daha dinlenmiş ve enerjik uyanmanıza yardımcı olacak 8 doğal uyku yardımcısı

Basit detoks yöntemleriyle ilgili bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Videoyu izlemek için tıklayın.

Kaynak:
health.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!