Daha dinlenmiş ve enerjik uyanmanıza yardımcı olacak 8 doğal uyku yardımcısı

Pek çok insan hayatının belirli zamanlarında uyku sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Bazen yatağa yorgun girmemize rağmen zihnimiz o kadar hareketli oluyor ki bir türlü uykuya dalamayız, bazen de vücudumuz o kadar gergin olur ki bu durum mışıl mışıl bir uyku uyumamıza engel olur. Bu tür durumlarda yatakta dönüp durmak, sıkıntıyla tavanı seyretmek ve bu şekilde sabahı sabah etmek işten bile değildir. Ancak uyku sorunlarıyla karşılaştığınızda size yardımcı olacak doğal çözümler de var! İşte uykusuzlukla savaşan 8 doğal yardımcı…

Hepimiz zaman zaman uyku problemleriyle karşılaşıp zor zamanlar geçirmişizdir.
1. Melatonin

Melatonin vücudumuzun uykuya dalabilmesi için fiziksel bir rol oynayan bir hormon. İnsan bedeni bu hormonu özellikle güneş battıktan sonra çok daha fazla salgılıyor, akşam 9 civarındaysa genellikle daha da artıyor. Ancak bazı araştırmalar, ekran ışıklarının bu sürece müdahale ettiğini ortaya koydu. Bu yüzden uykuya rahat bir şekilde dalabilmemizde bize yardımcı olan melatonin salgılamak için belirli bir saatten sonra ekranlardan uzak durmak önem taşıyor.

2. Meditasyon

Bir rehber eşliğinde meditasyon yapmak hem zihninizi hem de vücudunuzu sakinleştiriyor. Farklı meditasyon çalışmalarıyla vücudunuzun belirli bölgelerine yoğunlaşabilir ve bu bölgedeki kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Meditasyon sayesinde uyku sorunlarınıza neden olan hislerinizi de pozitife çevirebilirsiniz. Meditasyon yapmak için akıllı telefon uygulamalarından veya YouTube videolarından yararlanabilirsiniz.

3. Kedi otu kökü

Ülkemizde Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu’da yetişen kedi otu kökü, rahatlatıcı ve sakinleştirici şekilde etki ediyor ve bu yüzden uykusuzluk problemlerine iyi geliyor. Uyku sorunlarının yanı sıra sinirsel mide ve bağırsak ağrıları ve strese de fayda sağlayan bu bitkiden bir çay hazırlayarak içilebilirsiniz. Kötü kokusuyla ün salmış bu çayı içmek biraz zor olabilir, bizden söylemesi! Ancak yine de faydalarını görünce kokusunu önemsemeyeceksiniz. 

Kedi otu kökü çayı yanı sıra papatya ve melisa gibi çaylar da rahatlatıcı etkiye sahip olduğu için uykudan önce içebilirsiniz.
4. Terapi

Gün geçtikçe çok daha fazla araştırma uyku sorunlarının ilaç tedavisi yerine danışmanlıkla daha iyi tedavi edilebildiğini ortaya koyuyor. Araştırmalar özellikle, Bilişsel Davranışçı Terapi’nin sizi uyanık tutan düşünce ve davranışları tespit etmeyi hedeflediğini ve belirtileri geliştirdiğini gösteriyor. Bu çalışma ciddi bir şekilde zaman ayırmayı gerektiriyor bu yüzden düşüncelerinizi ele almaya hazır olmanız gerekiyor. Ancak sonucunda kaliteli bir uyku düzeni ve hafiflemiş bir zihin sizi bekliyor! 

5. Sıcak bir duş

Bu kulağa belki çok basit bir öneriymiş gibi gelebilir. Ancak uykudan önce alınan duşun arkasında bilimsel bir gerçeklik yatıyor. Çünkü temel olarak vücut ısınız, siz yatmaya hazır olduğunuzda düşmeye başlıyor. Bu yüzden vücudunuzu duş alarak biraz ısıtmak vücudunuzu kandırarak uykuya dalma zamanının geldiğini hissetmesini sağlıyor. Sıcak su ayrıca kaslarınızdaki gerginliği rahatlatarak daha fazla rahatlamış hissetmenize de yardımcı oluyor. Uykuya rahat dalmak için duş alacaksanız da bunun için en ideal zaman dilimi ise uykudan 90 dakika öncesi!

6. Yoga

Yoga hareketleri vücudunuzun esnemesine yardımcı oluyor ve bu da tıpkı meditasyon gibi zihinsel olarak pozitif etki ediyor. Kaslarınızı rahatlatması da cabası… Özellikle yin ve restoratif yoga akışları uyku öncesi çok ideal. Ancak bunun yanı sıra daha fazla enerji gerektiren ve kaslarınızı güçlendiren Hatha, Vinyasa gibi yoga türleri de size fiziksel aktivite sağladığı için uykuya çok daha rahat dalmanıza imkan sağlıyor.

7. Beyaz gürültü (White noise) uygulamaları

Uyku problemi yaşayan pek çok kişi, sanal seslerin dikkat dağıtıcı çevresel sesleri engelleyerek uykuya dalmalarına yardımcı olduğunu paylaşıyor. Uykuya dalarken bu sesleri dinleyebilmeniz içinse akıllı telefon uygulamaları yardımınıza koşuyor. Eğer beyaz gürültü size iyi hissettirmezse alternatif olarak pembe gürültü olarak adlandırılan yağmur sesi, kap ateşi gibi sesleri deneyebilirsiniz. Araştırmalar bunun hem uykuya hem de hafızaya iyi geldiğini kanıtlıyor.

8. Esansiyel yağlar

Binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılan esansiyel yağlardan bazıları yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip. Bu yüzden uyku problemi çeken ve doğal çözüm arayanlar bu yağları tercih ediyor. Özellikle lavanta ve bergamot yağları yatıştırıcı etkileriyle uyku sorunları çekenlere yardımcı olabiliyor. Yastığınıza birkaç damla damlatarak etkilerinden yararlanabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Refinery 29
Draxe
Huffington Post

 

İlginizi çekebilir:

En sık karşılaşılan uyku problemleri ve çözüm önerileri

Uykusuzluk probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak 10 basit yoga pozu

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!