Cildi kuru fırçalama nedir, cilde ne gibi faydalar sağlar?

Muhtemelen saçlarınızı her gün tarayıp, dişlerinizi de diş macunu ile fırçalıyorsunuzdur. Peki ya cildinizi fırçalama konusunda ne yapıyorsunuz? Evet yanlış duymadınız, cildi fırçalamaktan bahsediyoruz.

Cildi fırçalamak aslında antik çağlardan beri süregelen ve modern zamanlarda tekrar popülarite kazanmaya başlamış bir alışkanlık. Ayrıca spa merkezleri ve otellerde de sunulan bir hizmet.

woman using bath brush

Peki cildi fırçalamak nedir ve en doğru şekliyle nasıl yapılır? Kuru fırçalama tam olarak da kelimelerin ifade ettiği gibi cildi özellikle banyo yapmadan önce kuru bir fırça yardımı ile fırçalamak.

Burda dikkat etmeniz gereken nokta; fırçalama işleminin ayaklardan başlanıp göğüs bölgesine doğru olması, yani fırçalama yönünüz vücudun en alt noktasından en üstüne doğru yapılmalı.

Kuru fırçalamanın faydaları

Bu işlemin, cildi yumuşatması ve size kendinizi iyi hissettirmesinin yanında daha birçok faydası mevcut.

Lenf desteği

Lenfatik sistem vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu sistem; organlar, lenf düğümleri, ve vücuda lenf taşıyan kanallar ve damarların oluşur. Bu lenf damarlarının çoğu derinin hemen altında yer alır ve düzenli olarak yapılan cilt fırçalama, normal lenf akışını teşvik eder ve vücudun kendini doğal olarak toksinlerden arındırmasına yardımcı olur.

Ölü hücrelerin pullanması

Kuru fırçalamanın bu faydası genellikle kişi kuru fırçalamaya ilk kez başladığı zamanı fark edilir. Bu işlem sırasında cilt üzerinde doğal kıllı fırçanın gezinmesi cilt için doğal bir peelingdir ve cildin ölü hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Kuru fırçalamaya başladığınız ilk birkaç gün ve haftalarda cildinizin çok daha yumuşadığını ve parladığını fark edeceksiniz. Kuru fırçalama, ciltteki ölü hücrelerin pullanması ve dökülmesi için basit ve en doğal yollarından biridir.

Temiz Gözenekler

Cilde peeling yapmanın ekstra yararı, gözenekleri yağ ve kir kalıntılarından arındırmasıdır. Eğer özel veya daha hassas bir fırçanız yoksa, yüz fırçalamanız tavsiye edilmese de, kuru fırçalama vücudun geri kalan bilgelerindeki gözenekleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Selülit tedavisi

Düzenli kuru fırçalamanın büyük ölçüde selülit tedavisine yardımcı olduğunu iddia eden birçok insan var. Fırçalamanın selülit tedavisine etkisi ile ilgili çok fazla araştırma bulunmasa da, cilde harika bir his verir ve yumuşak bir cilt sağlar.

Artan enerji ve kan akışı

Kuru fırçalama insana enerji verme eğilimindedir bu yüzden geceleri kuru fırçalama yapılması tavsiye edilmez. Bir teoriye göre, artan kan dolaşımı ile birlikte vücudun enerji seviyesi de yükselir.

Kuru fırçalama nasıl yapılır?

Kuru fırçalama duştan önce, tercihen sabahları ve günlük yapılabilir.

fırçalama copy

1. Ayaklardan başlayarak, bacaklarınıza kadar düz ve uzun vuruşlarla fırçalayın. Genellikle cildin her bölümünün 10 kez fırçalanması önerilir. Lenf akışı için, her zaman lenf sisteminin yer aldığı kalp/ göğüs bölgesine doğru fırçalayın.

2. Aynı işlemi kollar için de tekrarlayın; avuç içlerinizden başlayarak omuzlarınıza ve kalp hizanıza doğru kollarınızı da fırçalayın ve bu işlemi 10 kez tekrar edin.

3. Karın ve sırt bölgeniz için de aynı şekilde fırçalama işlemi yapın. Yüzünüz için daha yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.

Not: Çok sert fırçalamayın; yumuşak ve yavaş vuruşlar her zaman en iyisidir. Fırçalama sonrası cildiniz hafif pembeleşebilir ama kızarıklıklar meydana gelmişse hemen bir cilt uzmanına danışmanız gerekebilir.

Fırçalama işleminiz bittikten sonra duşunuzu alın ve cildinizi doğal yağlar veya losyonla nemlendirin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!