9 adımda gününüzü sadeleştirin

9 Adımda Gününüzü Sadeleştirme
9 Adımda Gününüzü Sadeleştirme

Yoğun temposunda günlük programımız çok hızlı dolarken, günlerimiz acele ve telaşeyle geçiyor. Bu durum birçok kişi için stresin en büyük kaynağı olurken, stres psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Belirli uygulamalarla günlerimizi sadeleştirmemiz mümkün. Aşağıdaki öneriler, zamanın gerisinde kalmak yerine ona ayak uydurmanıza yardımcı olacak.

Öncelik sıralaması yapın.

Gününüzü sadeleştirebilmek için, sizin için önemli olan şeyleri belirleyin ve geri kalan işlerinizi programınızdan çıkarın. Güne başlarken ya da bir önceki gece, gün içerisinde yapmanız gereken ve yapmak istediğiniz en önemli 4-5 şeyi seçerek, programınızı bu doğrultuda oluşturun. Yapılacaklar listenizin kısalması, sizi rahatlatacaktır.

İdeal gününüzü gözünüzde canlandırın.

İdeal gününüzü gözünüzde canlandırmak, stressiz ve rahat bir günün tanımını yapmanıza olanak sağlar. İdeal bir gün tanımı herkes için farklı olabilir. Harekete geçmeden önce, gün içerisinde yapmak istediklerinize karar verin ve bu aktiviteleri adım adım başardığınızı hayal edin.

Hayır deyin.

Öncelik sıralamanızı ve ideal gününüzü belirledikten sonra; bu ideal günü yaşayabilmek için, listelerinizin dışında kalan aktivitelere “hayır” deyin. Katılmak istemediğiniz bir etkinlik ya da fazladan aldığınız sorumluluklardankurtularak, kendinize zaman açın.

Yapmanız gerekenleri sınırlandırın.

Yapılacaklar listenizi hazırlarken, yukarıdaki koşulları da göz önünde bulundurarak, yapılacaklar listenize sınır koyun. Sınır koymak, daha kolay odaklanmanızı sağlarken, gün içerisinde belirlediğini her şeyi yapabilmenize de olanak sağlar.

Kaliteli zaman ayırın.

Gün içerisindeki önemli işleriniz üzerinde çalışırken, bu işe ayırdığınız zamanın kaliteli olmasına özen gösterin. Dikkat dağıtıcı etkenleri ortadan kaldırarak, yapmanız gereken işe odaklanın.

 Yavaşlayın.

Gün içerisinde oradan oraya koşturmak yerine, yavaşlayın. Herhangi bir işi yaparken, bir sonraki adımı düşünmek yerine, üzerinde çalıştığınız şeye odaklanın ve tadını çıkarın. İşleriniz arasında ara verip dinlenerek, daha üretken şekilde yeniden çalışmaya başlayın.

Tek bir işe odaklanın.

Aynı anda birden fazla şeyle uğraşmayın. Tüm dikkatinizi üzerinde çalıştığınız şeye vererek, farkındalığınızı da geliştirin. Böylece gününüzü sadeleştirmekle kalmayacak, anda var olarak zamanın tadını da çıkarabileceksiniz.

Basit işlerinizi gruplandırın.

E-posta göndermek, kağıt işleri yapmak, telefon açmak gibi küçük ama yapılması gereken işleriniz varsa; bu işleri gruplandırarak bir kerede yapın. Bu tarz işleri, özellikle günün sonunda enerjinizin daha düşük olduğu zamanlarda yapmak; adıl yapmanız gereke işler için zaman ayırabilmenize de olanak sağlayacaktır.

Ara verin.

Programınızı hazırlarken, maddeler arasında boşluk bırakmayı ihmal etmeyin. İşleriniz arasında mutlaka dinlenmek ve rahatlamak için zaman ayırın. Kısa bir yürüyüş ya da meditasyon yaparak, rahatlatın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!