7 basit adımda hayatı daha enerjik yaşayın

Her sabah “Yine mi sabah oldu?” cümlesini kurmaya başladıysanız, ya da gün içinde motivasyonunuzun büyük bir hızla düştüğünü fark ediyorsanız rutininizde bir yanlışlık var demektir. Hayatınızın monoton geçen günlerini değiştirecek yepyeni şeylere başlamayı imkansız kılan bu enerji eksikliği, zaman içinde kişinin hem fiziksel hem de mental olarak üretkenliğini yitirmesine neden olabilir. Yani bu “düşük enerji” zincirini kırmayı başarmak, kendinizi ruhsal ve fiziksel sağlığınızı gün be gün bozan bir kısır döngüden kurtulmanızı sağlar.

Eğer tüm bu anlattıklarımız size de tanıdık geliyorsa, enerjinizi üst seviyelere taşımak için yeni alışkanlıklar edinmeniz gerekiyor demektir.

Teknoloji detoksu yapın

Sabah uyanır uyanmaz e-postalarımıza, mesajlarımıza ve sosyal ağ güncellemelerimize baktığımız bu günlerde ister istemez onlarca ekrana ve elektronik cihaza maruz kalıyoruz. Yataktan kalkar kalkmaz telefonlara sarılmak yerine birkaç basit esneme hareketi ve nefes egzersizi yapmak ve bu ritüelin ardına kısa bir kahvaltı eklemek gün içinde yaşam kalitenizi hissedilir oranda artıracaktır. Aynı şekilde uykuya dalmayı planladığınız saatten en az 2 saat önce akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları bir kenara bırakmak, vücudunuzun salgıladığı melatonin seviyesini doğrudan etkiler.

Uyanır uyanmaz bunu yapmak enerji seviyenizi ciddi anlamda düşürür
Uyanır uyanmaz bunu yapmak enerji seviyenizi ciddi anlamda düşürür

Gerçekten rahatlamaya odaklanın

Kafanızı meşgul eden düşüncelerden uzaklaşıp ciddi anlamda rahatlamaya odaklanın. Bunu daha kolay ve sistemli olarak başarabilmek için Uplifers olarak daha önce ele aldığımız meditasyon teknikleri yazılarımıza göz atabilirsiniz. Çünkü rahatlamış bir zihnin yaydığı alfa dalgaları enerjiyi %10 oranında artırır.

Düzenli egzersiz yapın

Her gün 1 saatlik yürüyüş yapmak bile endorfin salgılamanıza neden olur ve sizi depresif bir ruh haline eğilimli kılan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Yoganın gücüne inanın

Özellikle sabah saatlerinde yapacağınız 20 – 25 dakikalık bir yoga seansı günlük enerji seviyenizi %5 oranında artırabilir. Çünkü yoga, Hinduizm inancına göre vücutta bulunan enerji noktalarını harekete geçirmenin en iyi yoludur.

Kendiniz için doğru besin takviyelerini kullanın

Gün içinde yeterince beslenemiyorsanız multivitamin takviyeleri alabilirsiniz. Yine magnezyum, Omega ve Q10 gibi besin destekleri almak gündelik hayattaki performansınızı artırmaya yardımcı olabilir. Tabii ki bu takviyeleri almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Bol bol gülün

Kahkaha, en iyi enerji depolama yöntemidir! Bu yüzden gün içinde sizi güldüren şeylere ve insanlara vakit ayırın. Bunun için iç karartıcı haberler okumak yerine yüzünüzü güldürecek videolar izlemeyi ya da sevdiğiniz insanlarla sohbet etmeyi deneyin. Çünkü kahkaha atmak kan akışını hızlandırdığı gibi, hafızaya ve kalp hastalıklarına da iyi geliyor.

Uykunuzu asla ihmal etmeyin

Günde 6 buçuk saatten az uyumak günlük enerji seviyenizi %7 oranında düşürdüğünüz anlamına gelir. Bu yüzden günlük uykunuzun 8 saatte tutmaya gayret edin. Özellikle uyku saatinizi en geç 23:00 olarak planlamanız, vücudunuzun uyku esnasında kendisini yenilemesi ve yeni güne çok daha enerjik başlayacak olması demektir.

 

Kaynak:

mindbodygreen.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Yaşam kalitenizi yükseltecek 96 altın öneri

Hayatınızdaki küçük düzenlemelerle yaşam enerjinizi katlayın

Yoga ile her düştüğünüzde yeniden ayağa kalkmak mümkün

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!