30’lu yaşlardaki bireyler için hayata dair tavsiyeler

20li yaşlarının başındaki birçok hevesli genç kendine örnek aldığı tecrübeli yetişkinlere hep aynı soruyu sorar: “Okuldan yeni mezun oldum, bana gelecekle ilgili nasıl tavsiyeler verebilirsiniz?”

Hayata dair önemli dersleri ve yaşam becerileri sonsuza uzayan bir liste. 18 yaşındayken farklı, 25 yaşındayken farklı tavsiyeler duyuyoruz. Ama bu tavsiyelere yalnızca gençken ihtiyaç duymuyoruz. Gençlerin yanı sıra, yetişkinlik hayatını sürdüren ve orta yaşlara merdiven dayamış insanlar da benzer tavsiyeler talep edebiliyor. Tecrübenin sonu yok.

30 Yaş Üstündeki Kişilere Tavsiyeler
30 Yaş Üstündeki Kişilere Tavsiyeler

Bu yüzden bugün, 30 yaş üstü insanlar için faydalı olabilecek bazı yaşam becerilerini sıraladık.

İşte 30lu yaşlar için hayata dair tavsiyeler;

1. İçinde bulunduğunuz anda mümkün olabilen tüm pozitif enerjinizle var olun: Hayatınızda etki edemeyeceğiniz şeylerden korkmayın. Onlar için çok fazla efor da harcamayın. Hayatınız bu şeylere ayıracağınız vakit için fazla değerli. Enerjinizi pozitif bir şekilde etkileyebileceğiniz, daha somut olgulara saklayın.

2.Gereksiz stresten uzak durun: Sinirlenmek yerine eğlenmeyi, gücenmek yerine affediciliği yakınınızda tutun. Eğer biri size kaba davranıyorsa bu durum o insanın problemidir; sizin değil. Hayat aslında göründüğü kadar basittir ve karmaşıklaştırmaya gerek yoktur.

3.Hayattaki birçok sorunuzu ancak deneyimle cevaplayabilirsiniz: Yaşınız veya yaşanmışlıklarınız ne kadar fazla olursa olsun, yaşam sorularla doludur. Önemli olan bu soruların cevabı olacağını bilmek ve bunlara karşı gereken sabrı ve cesareti gösterebilmek. Çünkü yanıtları ancak yaşayarak bulabilirsiniz.

4.Kendinizle vakit geçirin: Bazen tek başına vakit geçirmek bir ihtiyaçtır. Bu, yalnız olmak değildir; sizin kendi başınıza hayattan zevk almanızdır. İlişkileriniz ya da işiniz gibi sizin için önemli olan dinamiklerde sağlıklı kalabilmek için enerji depolarsınız, hatalarınızı ve başarılarınızı yorumlarsınız.

5. Gerçek zenginlik parayla ölçülen bir olgu değildir: Yaşam sizi nereye götürürse götürsün, sizin nasıl daha iyi olabileceğinizi sizden daha iyi bildiğini düşünenlerle karşılaşırsınız. Bu kişiler sizden daha farklı mutluluk, güzellik ve başarı normlarına sahiptir. Bu insanlara kulak asmayın ve başka insanların normları yerine kendi zenginlik anlayışınızı yaşayın.

6. Elinizde olanların kıymetini bilin: Dürüstçe konuşmak gerekirse, insan hiçbir zaman hayatındaki insanların anlamını ve önemini, varlığı tehlikeye girmediği sürece tam olarak anlayamaz. Sevdiklerinizle yaşanılan her anın değerini o insana ulaşamadığınız zamanlar anlarsınız. Sevdiklerinizle birlikte keyif almak için elinizden geleni yapın.

7.Sevginizi kendinize saklamayın: Sevgiye yatırım yaptığınız yer hayatınıza yatırım yaptığınız yerdir. Limitler olmadan sevin. O kişi yarın hayatınızda olmayacakmış gibi sevin.

8. Çevrenizde güvenilir insanlar barındırın: Gerçek dostlarla sahte kişilikler hayatınızda bulunabilir. Fakat kiminle vakit geçireceğiniz sizin elinizdedir. Verdiği sözü çiğnemeyen güvenilir insanlarla birlikte olun. Gerçek güven taklit edilemez.

9. Kimin sizi gerçekten önemsediğine dikkat edin:  Gerçekten sizi önemseyen, önemli kişiler tarafından sevilmeye açık olun. Sevgi arayışındayken karşımızdakinin bizi gerçekten önemseyip önemsemediğini, hayatımızda sahip olduğu yere layık olup olmadığını her zaman göremeyebiliriz. Bu gerçek anlamda bir zaman kaybıdır ve zaman gerçekten önemlidir.

10. Konuşmaktan utanmayın: Aklınızdaki pozitif veya negatif hisleri, korkuyu, heyecanı güvenebileceğiniz insanlara anlatmaktan korkmayın. Anlatılabilen bir meselenin yönetilebilir olduğunu göreceksiniz.

11. Kıskançlığınızı kontrol altında tutun: Başka biri çok istediğiniz bir şeye sahip olduğunda, aklınıza onun için ne kadar efor sarf ettiğini getirin. Herkese yetecek kadar olduğunu, bunun için kıskanmaya gerek olmadığını hatırlayın. Eğer çabanızı devam ettirirseniz başka insanların sahip olduğu muhteşem şeyler sizin de başınıza gelecektir.

12. Tartışmalarınızda seçici olun: Barış ve huzur bazen haklı olmaktan iyidir. Sevdiğiniz insanlarla aranızda var olan sevgi ve anlayışın o an için tartışma sebebi olan yüzeysel durumdan çok daha derin ve değerli olduğunu unutmayın.

13.Birileri kaba davranıyorsa sizden nezaket bekliyor olabilir: Kabalık, onlar kaba olduklarının farkında olmasalar da bazı insanlar için bir yardım çığlığıdır. Böyle insanlara anlayış gösterin, yargılama yapmaktan kaçının. İnsanların öfke ve nefret gibi duyguları sevgi ve destek ile aşabildiğini unutmayın.

14. Yalan söyleyen insanları iyi tanıyın ve sizi etkilemelerine izin vermeyin: Pozitif bir yaşam yaşamak için güveninizi hak edenlere verin. Biri sizi bir kere kandırmışsa bu onun ayıbıdır. Fakat aynı insan tarafından ikinci kez kandırılırsanız bu sizin kendinize ayıbınız olur. Sürekli kandırılarak onların yalanlarını gerçeklik haline getirmeyin.

15. Size ihanet eden birinden nefret ederek kendinize ihanet etmeyin: İhanet iki şekilde işler: Hem ihanetten dolayı kötü hisseder, hem de o insana güvenerek kendinize ihanet ettiğinizi düşünürsünüz. İhanet mağduru olduğunuzu düşünüyorsanız içinizdeki tüm nefreti atın ve durumu akılcı bir şekilde değerlendirmeye alın. Böylece gerçekten büyük bir ihanetle mi yoksa affedilebilecek bir hatayla mı karşı karşıya olduğunuzu görebilirsiniz.

16. Mükemmellik arayışınızı dizginleyin: Mükemmellik arayışı sizi sadece mutsuzluğa yönlendirir, özellikle ilişkilerde ve insanlarda mükemmeli aramayın. Onları hatalı olduğu için aşağıda görmeyin. Hatta maskelemedikleri için onları takdir edin. Unutmayın ki istediğiniz şey aslında mükemmel insanlar değil; güvenebileceğiniz, yanlarında rahat olabileceğiniz, sevgi görebileceğiniz ve sevgi alabileceğiniz insanlardır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!