20’li yaşlarınızda yaptığınız için ileride pişmanlık duyacağınız 20 şey

20’li yaşlarınızı doyasıya yaşadığınızı nasıl anlarsınız? Bu yaşlarda kişisel ve profesyonel hayatınızda verdiğiniz tüm kararların doğruluğundan nasıl emin olabilirsiniz? Eğer hala 20’lerinizdeyseniz, bundan emin olmak biraz güç. Ancak hayatının bu dönemini çoktan geçmiş insanların sizlere verebileceği bazı tavsiyeler olabilir. Tam da bu yüzden Quora ve Reddit ismindeki gibi soru-cevap sitelerindeki kullanıcıların 20’li yaşlarda yaptıkları için şimdi pişman oldukları yaşam deneyimleri araştırıp derledik:

Egzersiz yapmamak

Egzersizin sağladığı mutluluk ve fiziksel çekiciliğin yanı sıra ilerleyen yaşlarda kalp hastalıkları riskini azalttığı da araştırmalarca ortaya konmuş bir gerçek.

Diğer insanların ne düşündüğüyle ilgili kaygılanmak

Araştırmalar, genellikle başkalarının bize olan dikkatini fazla abarttığımızı söylüyor. Türkçeye ‘sahne ışığı etkisi’ olarak çevrilen bu durum, kendimizi insanların odak noktasındaymışız gibi hissetmemize neden oluyor. Bu gerçeği daha sonra değil de 20’li yaşlarda fark etmekse, hayatın tadını daha uzun süre çıkarmanızı sağlayacak.

20'li yaşlarda yapılmaması gerkeenler
20’li yaşlar, hayatta birçok şey için hem vakit hem de enerjinizin olduğu özel bir dönem.
Ebeveynlerinize hayattaki tercihlerinizi belirlemeleri için izin vermek

Kişisel sınırları koymak aile söz konusu olduğunda da çok önemli. Kişisel ve profesyonel hayatınızda gerçekten ne istediğinizi ancak bu şekilde bilebilirsiniz. Ancak bu onların hayat tecrübelerinden faydalanmamak anlamına da gelmiyor.

Kredi kartı limitinizi doldurmak

Kredi kartıyla harcama yapmak nakde oranla her zaman daha kolay gelir. Bu yüzden kredi kartının cazibesine kapılıp kendinizi borç içinde bulmamak için harcamalarınızı dikkatli yapın, hatta bu konuda sorun yaşıyorsanız kredi kartı kullanmayı bırakın.

Evlenmek için acele etmek

Evlenip kendinizi bir başkasının eşi olarak bulmadan önce bulmanız gereken bazı şeyler var. Kim olduğunuz, hayattan ne istediğiniz, duygusal ilişkinizde ne aradığınız bunlardan bazıları. Tabi ki her birey farklıdır ve araştırmalar da 20’lerinin ortasında evlenen insanların daha sonra evlenenlere oranla daha mutlu evlilikleri olduğunu gösteriyor. Ancak bunun için henüz hazır olmadığınızı ve seyahat etmek, farklı kariyer olanaklarını değerlendirmek gibi tecrübelere ihtiyacınızın olduğunu hissediyorsanız acele etmemekte fayda var.

İlginizi çekebilir: Evliliğe hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız?

İlişkileri ciddiye almamak

İlişkilere olan yaklaşımlar söz konusu olduğunda herkes için işleyen bir kural olduğunu söyleyemeyiz. Fakat 20’li yaşlarda sıklıkla yapılan hata, aşka ve ilişkilere önem vermemek oluyor. Bunun yerine ilişkilerinizi ciddiye alarak, farkında olmadan ileride kuracağınız ailenin temellerini atabilirsiniz. Tüm ilişkilerinizin bu şekilde sonlanmayacağı muhakkak, ancak şans vermek de önemli.

Yatırım yapmamak

Yatırım yapmaya ne kadar erken başlarsanız, karşılığını o kadar çabuk alırsınız. Bu yüzden bir emeklilik düşük bütçeli de olsa bir emeklilik hesabı açmak çok önemli.

Seyahat etmemek

20’li yaşlar seyahat etmek için en uygun dönemlerden biridir. Henüz çocuk sahibi olmadan, kariyerinizde çok ilerlemeden, sorumluluklarınız artmadan gezebildiğiniz kadar gezmeye çalışın.

İlginizi çekebilir: Dünyayı gezerek yapabileceğiniz 10 meslek

seyahat etmek
Seyahat, bireyin edinebileceği en önemli deneyimlerdendir.
Diş ipi kullanmamak

Bu konu üzerinde tartışmalar devam etse de, birçok uzman diş ipi kullanmamanın plak ve tartar oluşumuna neden olduğunu ve ileride enfeksiyon ve diş eti çekilmesine yol açabileceğini belirtiyor. Ağız sağlığının diyabet ve kalp hastalıklarıyla bağlantılı olduğunu düşünürsek bu konuya daha fazla önem vermemiz gerektiğini söyleyebiliriz.

Yalnız yaşamamak

Yalnız yaşamak, kişinin kendi kendine ne kadar yetebildiğini ve kendi ayakları üzerinde durabilmeyi öğrenmesi için çok önemli bir deneyimdir. Tek başına yaşarken bazen kendinizi yalnız hissettiğiniz anlar olsa da, bunun son derece normal bir durum olduğunu bilmek önemli. Ayrıca bu şekilde arkadaşlıklarınıza verdiğiniz önem de değişecek ve bunun sağlığınız ve mutluluğunuza etkisi artacaktır.

Hoşlanılan kişiye bunu söyleyecek cesareti toplayamamak

Çünkü karşı tarafın nasıl bir tepki vereceğini sormadan bilemezsiniz.

Daha iyi iş imkanları için taşınmayı reddetmek

Yeni bir iş için yaşanılan yeri değiştirmek küçük bir mesele değil. Ancak elinize geçen şansı etraflıca düşünüp tüm yönleriyle değerlendirmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Bu soruları cevaplamadan hangi mesleği yapacağınıza karar vermeyin

Kötü giden bir ilişkide kalmak

İlişkiniz kötü gidiyorsa, er ya da geç bitecektir. Fakat birçok insan bunu daha önce yapmamanın pişmanlığını yaşar. Bu yüzden düzelme şansı olmayan bir ilişkiyi bitirmekten çekinmeyin.

Yapmakta iyi olduğunuz bir şeyi keşfetmemek

Mutlaka sevdiğiniz bir hobi edinin. Zor geçen stresli günlerde kurtuluşunuz bu olabilir.

Dışarı çıkmamak

Vaktiniz ve enerjiniz varken gitmeyi düşündüğünüz konsere, filme, tiyatroya ya da bir partiye gitmeyip evde kalmayı tercih ettiğiniz zamanlar ne kaçırdığınızı bilemezsiniz. Tabi ki bazen evde kalıp ruhunuzu dinlemeniz önemli, ancak sosyal ortamlara katılmanın bireye çok şey kattığı da bir gerçek.

Sevdiklerinizle yeterince vakit geçirmemek

İnsanlar hayatınıza girer ve çıkar. Bu yüzen birlikte olmaktan keyif aldığınız insanları çevrenizde tutup onlarla mümkün olduğunca fazla vakit geçirmeye gayret edin.

Güvenli alandan çıkmamak

Hayatın güvenli alanın dışına çıkıldığında başladığını duymuşsunuzdur. Denemek istediğiniz ne varsa kendinizi engelleyen ön yargılarınızdan kurtulup deneyin.

İlginizi çekebilir: Güvenli bölgenizden çıkmak ve risk almak için neler yapabilirsiniz?

Kötü arkadaşlıklarla zaman kaybetmek

Tıpkı kötü giden ilişki gibi size zarar veren arkadaşlıklarınızı sürdürmek de faydasız. Çünkü bu arkadaşlıklar da belli bir noktada bitecek. Bunu erken yapmanızsa sizin yararınıza.

Kendinizi hafife almak

Çünkü gerçek potansiyelinizi en iyi siz bilebilirsiniz. Bunu en iyi şekilde bulabilmek için de kendinize yatırım yapmalı, kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırmalısınız.

Yaşınızın gerektirdiğini düşündüğünüz şekilde yaşamak

Sırf 20’li yaşlardaki birinin o şekilde yaşaması gerekiyor diye, kendinizi bir şeye zorlamayın. İçinizden geldiği gibi yaşayın ve gerektiğinde kendinize zaman verin.

Kaynak:

businessinsider.com

todayslifestyle.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!