Dünyayı gezerek yapabileceğiniz 10 meslek

Eğer Dünya’yı dolaşmak için can atıyor ama maddi yönden çok fazla özgür hissetmiyorsanız, yolunuza çıkan işler size gidiş bileti sağlayabilir. Seyahat etmek muhteşem bir şey evet, ama gezerken kalacak yer ve yemeğe de ihtiyacınız var. The Bare Food Nomad‘da karşımıza çıkan, size gezerken para kazandıracak fikirleri siz Uplifers okuyucularımız için derledik. 

Serbest gezi yazası veya blog yazarlığı

yazar

Geleneksel serbest seyahat yazarı olmak zor bir iş. Rekabetin sert olduğunu ve bir serbest seyahat yazarının ömrünü genellikle iyi ya da güvenilir bir maaş ile geçirdiğini düşünmeyin. Eğer yıldızı parlamış bir yazar olsanız bile , ilk yıl dolgun bir maaş almayı beklemeyin.

Eğer bir çeşit girişimci iseniz, kendi seyahat bloğunuzu oluşturarak başlayabilirsiniz. Bu konuda niyetliyseniz, bir hayli emek vermeniz gerekebilir. Bloğunuz iyi bilinen ve okunan bir hale geldiğinde bile, size iyi bir gelir getirmeye başlamadan önce kalabalığın arasından sıyrılmanız için iyi bir iş anlayışına sahip olmanız gerekir.

Gönüllülük

Doğası gereği gönüllü işler ödeme yapmazken, bazıları genellikle konaklama veya yemek gibi temel ihtiyaçları karşılar. Ancak gönüllü olmaya karar verdiğinizde dikkatli olun; birçok gönüllü yerleştirme aracı şirketleri sizden önemli miktarda ücret talep edebilirler. Katılmak istediğiniz programı iyice araştırıp mümkünse aracı şirketi aradan çıkararak gönüllü hizmet vereceğiniz kurumla direk iletişim kurmaya çalışın.

Sokak performansı

sokak

Eğer şarkı söylemeden davul çalmaya veya jonglörlüğe kadar herhangi bir performans sanatında yeteneğiniz varsa sokak performansı tam size göre. Performansınızın izleyicisini ve toplayacağınız bahşişleri maksimum seviyeye çıkarmak için yoğun bir alan seçin ve gittiğiniz yerdeki yerel belediye yönetmeliklerine karşı dikkatli olun. Sizi motive etmesi için aşağıdaki yetenekli, elektronik kemancı Ed Alleyne-Johnson’ın sokak performansı videosuna göz atın. Şaşırtıcı bir şekilde, duyduğunuz tüm müzik onun kemanından geliyor!

Barmenlik veya garsonluk

Ziyaret ettiğiniz ülkeye bağlı olarak, böyle bir iş yapmanız mümkün olabilir. Muhtemelen bu işi yasal çalışma izniniz olmadan yapacağınız için bunun; vergi memurları tarafından yakalanmak, hatta sınır dışı edilmek gibi riskleri var. Yani, bir restoran ya da barda çalışmak istiyorsanız, hem maaşınızın hem de bahşişlerin yüksek olduğu iyi bir yer bulmaya çalışın.

Konaklama masrafınız için çalışın

Birçok pansiyon ve hostel, pansiyon etrafındaki hafif işlerde çalışmanız karşılığında size ücretsiz kalmanız için izin verir. Örneğin her gün pansiyonu birkaç saat temizleme karşılığında, çift kişilik, ortak banyo kullanımlı bir oda bulabilirsiniz. Odalar yaklaşık 50 dolar civarında olduğu için bu kötü bir anlaşma değildir. Yola çıkmadan önce hostel world gibi sitelere bakabilirsiniz.

Mütercim ve tercüman

Çevirmenliği meslek olarak yapabilmeniz için, ya yazılı (çevirmen) ya da sözlü (yorumlayıcı) olarak iki ya da daha fazla dili akıcı olarak kullanmanız gerekir ve birçok işveren bu konuda bir üniversite diploması ister.

Tur rehberi

rehber

Eğer kafası karışmış bir grup insanı idare edebiliyorsanız ve şehrin görülecek yerleri hakkında konuşmak size keyif veriyorsa, bu iş size göre olabilir. Birden çok dil konuşmak bir zorunluluk olmasa da kesinlikle size fayda sağlayacaktır.

Au Pair

Bir au pair, hafif ev işlerini de yapması beklenen bir bebek bakıcısı olarak tanımlanabilir. Au pairlerin büyük bir kısmı kadınlardan oluşur ve Avrupa, ABD ve Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaygın olarak çalışırlar. Eğer kısa vadeli bir şeyler arıyorsanız au pair sözleşmeleri genellikle altı ay ve üstü olarak düzenlendiği için, bu sizin açınızdan çok işe yaramayabilir. Başlatmak için Uluslararası Au Pair Örgütü’ne göz atabilirsiniz.

Serbest fotoğrafçı

gezi

Dijital kameralar ve internet hayatımıza girdiğinden beri, serbest fotoğrafçılık önceden olduğundan çok daha rekabetçi bir hal aldı. Eğer fotoğraf konusunda önemli yetenekleriniz ve keskin bir iş anlayışınız varsa, seyahat fotoğraflarınızı satarak onlardan gelir elde etmeniz mümkün.

Ev değiş tokuşu

Eğer yaşadığınız yer kendinize aitse, gideceğiniz yerdeki biriyle ev değiş tokuşunu düşünebilirsiniz. Bu size, kalacak yer konusunda önemli miktarda para tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca bir hostel veya otele göre de çok daha konforlu bir ev ortamında kalmış olursunuz. Ev değiş tokuşunu düşünüyorsanız Home for exchange veya home exchange  gibi web sitelerine bakabilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!