2020’yi huzurla uğurladınız mı: Güzel bir veda için bir egzersiz önerisi

“Her başlangıçta yeni bir anlam vardır.
Nedensiz bir çocuk ağlaması bile,
Çok sonraki bir gülüşün başlangıcıdır.”
Edip Cansever

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en güzel dileklerle, umutlarla yeni yılı karşıladık. Ancak bu yılbaşı adeta 2021’in gelişi değil de, 2020’nin bitişi kutlandı! Küresel, ülkece ve kişisel olarak yaşadığımız tüm zorluklarla geldi ve geçti 2020. Bizde bıraktıklarını hep tatsız, hep hüzün ve acıymış gibi hatırlasak da aslında kendimizle, hayatımızla, ilişkilerimizle ilgili birçok şeyi de öğretti bizlere giderken.

Hayatta her zaman olduğu gibi tüm olumsuzlukların yanında, olumlu şeyler de oldu. Birileri evlendi, birileri aşık oldu, birileri mezun oldu, birileri anne baba oldu, birileri kedi ya da köpek sahiplendi, birileri yeni eve taşındı, birileri yaşadığı şehri değiştirdi, birileri ailesiyle hasret giderdi… Tüm bu örnekler ve daha fazlası gibi iyi giden şeylerin de olduğunu göz ardı edemeyiz. Peki 2020’ye son bir veda edecek olsanız, bunu dikkatinizi biraz da iyi giden şeylere vererek yapmaya ne dersiniz?

Dikkatimizi neye verirsek orası büyür ve genişler. Eğer hayatımızda olumluyu büyütmek istiyorsak olumlu olana dikkatimizi vermemiz gerekir. İşte hayatta yaşadığımız olumsuzluklar kadar olumlu deneyimlere ve duygulara odaklanmak bu yüzden önemlidir. Bunun için ekstra bir çaba göstermenize, yeniden bir şey yaratmanıza gerek yoktur. Sadece şu anda mevcut olan, zaten sahip olduğunuz şeylere dikkatinizi vermeniz yeterli olacaktır. Nasıl mı derseniz? Gelin birlikte sırayla gidelim.

Bu yıl şükrettiğiniz en az 3 tane şeyi bir kağıda yazın. Aklınıza gelmesi için kendinize zaman verin. Bu çok basit bir şey de olabilir, mesela nefes almak! Aklınıza daha çok şey gelirse, durmayın yazmaya devam edin. 

Bu yıl……………………………… için şükrediyorum.

Bu yıl yeni öğrendiğiniz en az 3 tane şeyi bir kağıda yazın. Karantina sürecinde eminim yeni şeyler öğrenmek için bir sürü vaktiniz olmuştur. Bu yeni duyduğunuz bir şarkı veya bir yemek tarifi bile olabilir. Haydi durmayın aklınıza gelenleri yazın! 

Bu yıl ………………………………. öğrendim.

Bu yıl başardığınız en az 3 şeyi bir kağıda yazın. Başarı deyince aklımıza büyük şeyler gelebiliyor. Eğer büyük bir başarınız olduysa, bunu elbette atlamayın, yazın! Ancak hayatta sadece büyük başarıları değil, küçük başarıları da görebilmek ve takdir edebilmek önemli. Bir düşünün, küçük bir adım da olsa neyi başardınız? Belki bir türlü bitiremediğiniz o kitabı bitirdiniz ya da yeni öğrendiğiniz bir tatlıyı denediniz ve kıvamını tam istediğiniz gibi tutturdunuz, hepsi mümkün!

Bu yıl………………………………… başardım.

Son olarak, bu yıl keyif aldığınız şeyleri düşün! Eminim keyif aldığınız birçok şey olmuştur. Bulduğunuz en az üç tane örneği kağıda yazın. Daha çok aklınıza geliyorsa, tutmayın kendinizi yazın. Belki ailece geçirdiğiniz keyifli bir film akşamı ya da arkadaşlarınızla yaptığınız keyifli bir görüntülü sohbet veya online katıldığınız bir kurs olabilir. Bir düşünün daha neler vardı?

Bu yıl……………………………………….. keyifli bir anım oldu.

Bu dört basamağı da tamamladıysanız artık 2020’yi huzur içinde uğurlamaya hazırsınız demektir!

Şükrettiğiniz, öğrendiğiniz, başardığınız ve keyif aldığınız şeylerin arttığı ve bunların daha sık farkında olduğunuz, sağlıklı ve huzurlu bir yıl dilerim!

Sevgiyle kalın.

İlginizi çekebilir: Kendinizi düzenli olarak ziyaret ediyor musunuz: İhtiyaçları tanımak neden önemlidir?

Dilara Güner Psikolog
2015 yılında Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden onur derecesi ile mezun oldum. Çocuk psikolojisi ve ebeveynlik davranışlarına karşı lise yıllarından beri süren ilgim beni çeşitli ... Devam