2019 için farklı bir liste hazırlamaya var mısınız: “Yapmayacaklarım” listesi

Yeni yıl için hazırlıkların yapıldığı, yeni kararların listelendiği yılın tam da bu zamanlarından herkese merhaba!

Sizin de her sene başında heyecanla hazırladığınız liste, sene sonunda yapılmayan maddeler yüzünden hüsranla sonuçlanıp adeta bir suçluluk listesi haline geliyor mu?

Öyleyse, bu yıl 2019 için “Yapacaklarım” listesi hazırlamak yerine, “Yapmayacaklarım” listesi hazırlamaya ne dersiniz?

“Yapacaklarım” listenizde yer alanları yapmadığınız için, suçlu hissedip mutsuz olmak yerine, “Yapmayacaklarım” listesindekileri yapmayarak mutlu olmak kulağa daha iyi gelmiyor mu?

Yapmamak konusunda senelerdir sürdürdüğümüz istikrar ortada iken bu plan daha sürdürülebilir gibi!

Üstelik, her zaman bir yapacaklar listeniz oldu, şimdi sıra yapmayacaklarımızda!

Geçtiğimiz yılların aksine, 2019’da yapmayarak tamamlayacağınız listeniz ile (belki de ilk kez) hedeflerinize ulaşacaksınız!

“Yapmayacaklarım” listesini hazırlarken 3 temel kritere dikkat etmelisiniz.

Yapmadıklarınız,

 1. Size suçluluk hissettirmesin.
 2. Üretken olmanıza mani olmasın.
 3. Duygusal olarak sizi yormasın.

Örnek “Yapmayacaklarım” listesi üzerinden gidelim.

 

  • Zararlı alışkanlıklarımı sürdürmeyeceğim.

Sigara içiyorum ve bu yıl sigara içmemek, listemde 1. sırada. Sigarayı bıraktığı için kimse suçluluk hissetmeyecek sanırım! Zararlı alışkanlıklarınızla vedalaşmanızı kolaylaştıracak yazımı bu linkten okuyabilirsiniz.

  • Geçmişin, şu anı kontrol etmesine izin vermeyeceğim.

Geçmişte olan her ne ise oldu, bitti! Geçmişte yaşanan hiçbir şeyi değiştiremezken, takılıp kalmak niye? Çok sevdiğim bir söz var: “Geçmiş, olanlardan ders çıkardığımız bir yerdir; yaşadığımız yer değil!” Baktınız ki geçmiş ele geçiriyor şimdiki zamanı, bu sözü hatırlayın. Ve unutmayın, şu an kontrol elinizde, değiştirebileceklerinize odaklanmak mümkün. İstediğinizde değişmek, değiştirmek şu anda elinizde.

  • Olumsuz düşüncelerle kendimi zehirlemeyeceğim.

Hayata bir kere geliyoruz. Ve anın keyfini çıkarmalıyız. Kontrolü ele alın, zihninizde dönüp duran, duygu ve davranışlarınızı, kısaca işlerinizi aksatan, hayatınızı sabote eden olumsuz iç sesi susturun! Olumsuz düşüncelerinizle başa çıkmanıza yardımcı olacak yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

  • Herkesi memnun etmeye çalışmayacağım.

Farkına varmanız gereken çok önemli bir şey var. Yaptıklarınızdan memnun olmayan birileri mutlaka çıkacak! O yüzden, sırf insanlar kırılmasın, yanlış anlamasın vs. diye, istemediğiniz halde insanlara EVET / OLABİLİR derseniz, mutsuz olan siz olursunuz! Başkalarının sorumluluğunu almaktan, onları memnun etmeye çalışmaktan vazgeçin. İstemiyorsanız HAYIR diyin! Sandığınız kadar zor değil! Hayır derken zorlanıyorsanız, yazdığım bu yazı sizin için.

  • Kontrolüm dışında olanlar için endişelenerek zaman harcamayacağım.

Elinizden geleni yapmanıza rağmen sonuç değişmeyecekse, olanlar kontrolünüz dışında ise üzerinde düşünüp zamanınızı harcamayı ve “Ya en kötüsü olursa” diye endişelenmeyi bırakın. Ne olursa olsun, siz izin verdiğiniz sürece kaygı seviyeniz artar. Durumu felaketleştirmenin bir faydası yok. Devam edin hayatınıza.

Gördüğünüz gibi, bu listede “yapmak istemediklerinize” karar verdikçe, “yapmak istediklerinizi” de şekillendireceksiniz aslında. Bu sayede daha sağlıklı, daha mutlu ve daha üretken bir sene sizin olacak.

Son olarak, yapmak ya da yapmamak için enerji bulamadığınız, olumsuz döngünüzü durdurmak için gücünüzün olmadığı zamanlar muhakkak olacak. Böyle zamanlarda kendinize hatırlatmanızı istediğim bir şey var. Güzel olacak yeni bir yılda mutlu olmak için, değişmeye GERÇEKTEN karar verdiyseniz, BUGÜN başlarsınız! Ertelemek mi, başlamak mı? Seçim her zaman sizin!

Sağlıklı, huzurlu, mutlu ve gülümseten bir sene olması dileğiyle…

Bu yazıyı keyifle okuduysanız, paylaşmayı unutmayın! ❤

İlginizi çekebilir: 5 adımda ihtiyacınız olan motivasyonu bulun ve yeni yıl kararlarınıza sadık kalın

Dilara Kuru Örgütsel Psikolog & Bireysel ve Kurumsal Danışman
Örgütsel Psikolog, Bireysel ve Kurumsal Danışman 2011'den bu yana yaşadığı İngiltere'de, İkonik markalar üzerine hazırladığı tez ile Yüksek lisansını, Liderlerin Ego Yönetimi üzerine hazırladığı ... Devam