2017’den itibaren iş hayatında bizi bekleyen yenilikler

Farklı jenerasyonların iş gücüne katılımıyla birlikte, iş hayatının her alanında büyük bir değişim yaşanıyor. Özellikle Y kuşağının iş yeri dinamiklerinin değişimine etkisi oldukça fazla. Uzmanların söylemleri ve yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Y jenerasyonu insanları uzaktan çalışma konusunda daha kararlı ve işbirlikçi bir tavır sergiliyorlar. Ayrıca bu jenerasyonun çalışanları; birbirlerine teknolojik olarak daha bağlı olup, işleri daha hızlı bitirmek adına teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanıyorlar.

İlgili yazı: 2017 kariyer hedefleri: Zirveye giden yolda hızlı bir başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Peki tüm bu veriler neden önemli?

Paw Research Center’ın yaptığı bir araştırmaya göre, bugün Amerika’daki çalışan insanların %30’u Y kuşağı, genç nüfusun çoğunlukta olduğu ülkemizde de durum farklı değil. Her ne kadar X kuşağından sonra gelmeleri iş hayatında çok yol kat etmelerine neden olacak olsa da, 1946-1964 arası doğumlu baby boomer kuşağının sahneden çekilmesiyle Y jenerasyonu daha önemli pozisyonlarda görev alacak.

Özellikle Y kuşağının liderlik pozisyonuna gelmesi ve sonrasında gelen Z kuşağının da (2000’lerde doğan gençlik) iş hayatına atılmasıyla, 2017 yılından itibaren iş hayatı dinamiklerinde ve operasyonlarda önemli değişiklikler meydana gelecek ve bu değişikliklerin etkisi uzun yıllar sürecek. İşte iş hayatında bizi bekleyen yenilikler:

E-mail ile iletişimin modası geçiyor

E-mail, çalışanların iletişimi konusunda en etkili iletişim aracı olarak görülmektedir.

Bugün birçok şirket iletişim yöntemi olarak e-mail’i görmesine karşın, bazı şirketler yavaş yavaş e-mail trafiğini düşürmek ve daha verimli bir iç iletişimi sağlamak adına radikal kararlar almaya başladılar.

Bir Fransız bilişim teknoloji firması, geçtiğimiz günlerde e-mail yoluyla iletişimi ortadan kaldırdığını açıkladı. Şirketin CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre, çalışanların aldığı 200 e-mail’in sadece %10’u önem arz ediyor ve %18’i de spam’e düşüyor. Şirket, 74.000 çalışanı olmasına karşın, daha etkili bir iç iletişim adına anlık mesajlaşma ve canlı chat uygulamalarını kullanmaya başladı.

Teknoloji meraklısı Y kuşağının iş gücünde etkisinin artmasıyla, iş dünyası da iletişim konusunda e-mail yerine farklı platformlara yönelecek.

Geleneksel ofis tasarımları değişiyor
iş hayatı
İş ortamları; artık eskisi gibi seperatörlerle ayrılmayacak, aksine herkesin birbirini görebildiği ve iletişime geçebildiği yerler olacak.

Steve Jobs’ın Pixar’da başarıyla uyguladığı ve tüm bilgisayar uzmanlarının, animatörlerin, yöneticilerin tek bir binada toplandığı ofis sistemini hatırlayanlar olacaktır. Bu sistem, problemlerin çözümü ve fikirlerin daha sık paylaşılması konusunda adeta bir örnek teşkil etmişti.

Y kuşağı gelecekte, iş yeri içinde ve dışındaki iletişimi desteklemek adına farklı yöntemleri destekler nitelikte olacak.

İş dünyasının modern liderleri, eskisi gibi aparatlarla bölünmüş ofisleri benimsemeyecek ve herkesin birbirini görebildiği, rahatlıkla iletişime geçebildiği ofis tasarımlarını benimseyecek. Açık ofisler; iletişimi ve etkileşimi artırırken, problem çözümü, iş birliği ve çalışanların gelişimi konusunda şirketlere yardımcı olacak.

İş saatleri esneklik kazanıyor

Teknoloji, iş hayatında geleneksel çalışma saatleri olan 9-5 arası çalışma sistemini elimine etmeyi kolay hale getiriyor. Teknolojiyi ustaca kullanan Y kuşağı liderleri, iş ortamını ve iş saatlerini çalışanlar için daha esnek hale getirerek, çalışanların en verimli olduğu sürede ve en mutlu oldukları yerde çalışmalarına izin veriyorlar.

çalışma saatleri
2017 yılıyla birlikte geleneksel 9-5 arası çalışma sisteminde değişiklik gerçekleşmesi ve esnek çalışma sisteminin etkisini iyice göstermesi bekleniyor.
İş hayatıyla özel hayat arasındaki fark kapanıyor

İş hayatıyla özel hayat arasındaki bariyer giderek çöktükçe, çalışanların iş hayatından kopması giderek daha da zor olacak. Çalışma saatlerinin esnek olmasına neden olan bu durum, bir yandan çalışanların müdürlerini ve patronlarını etkilemesine yardımcı olurken, aşırıya kaçtığı noktalarda çalışanın moral olarak daha hızlı tükenmesine neden olmaktadır.

İster Y kuşağı gençleriyle yönetimsel boyutta iş yapıyor olun isterseniz de iş birliği içinde olun, iş yerlerinde ve ofislerde gerçekleşecek bu değişimler sizi 2017 ve sonrası için hazır hale getirecektir.

Kaynak:

Inc.com

Tinypulse.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!