200 TL altında harcayarak evinizi dönüştürmenin yolları

Yorgun geçen iş günlerinin ve dışarıdaki çılgın koşuşturmaların ardından güvenle sığınılan sıcacık bir ev gibisi yoktur. İnsanın bütünüyle rahat ve güvende hissettiği ev ortamı, ne kadar dinlendirici ve konforlu olursa hayat da o kadar kolaylaşıyor. Ancak tabii ev dekorasyonunda köklü değişiklikler yapmak biraz masraflı ve zahmetli olabiliyor. Uplifers olarak, maksimum 200 TL gibi makul bir bütçe ayırarak evinizde hayata geçirebileceğiniz ve yaşam alanınızda büyük farklar yaratabileceğiniz ucuz dekorasyon fikirlerini sizler için araştırdık:

Bırakın duvarlar konuşsun!

Duvarlarda yapacağınız ufacık bir değişiklik bile evinizin havasını tümden değiştirebilir. 200 TL’lik bütçenizi aşmadan duvarlarınıza yapabileceğiniz çok fazla dokunuş var. Örneğin bir odanızın duvarlarını yeni nesil 3D efektli boyalarla hareketlendirebilir ya da kendi hazırladığınız fotoğraf kolajları ya da el işi aksesuarlarla duvarlarınızı taçlandırabilirsiniz.

Boya yapmayı tercih etmezseniz, salonunuzun bir duvarını kontrast renklerde ya da derinlik hissi veren 3 boyutlu bir duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Bu tarz bir duvar kağıdı ve yapıştırıcısı size ortalama 200 TL’ye mal olacağı gibi 2 – 2,5 saatlik bir çalışmayla duvarınızı dönüştürmüş olacaksınız.

3D duvar kağıtları mekana derinlik ve modern bir hava katar
3D duvar kağıtları mekana derinlik ve modern bir hava katar

Çok daha da uygun fiyatlı ve pratik bir duvar dekorasyonu çözümü arıyorsanız, tıpkı ilkokul yıllarında yaptığınız gibi renkli kartonlar, makas ve yapıştırıcı kullanarak şirin duvar süslemeleri hazırlayabilirsiniz. Bu tip süslemeler özellikle çocuk odası ya da kış bahçesi gibi ev bölümlerine çok ama çok yakışıyor!

Düşük bütçeli ama biraz emek isteyen bir duvar dekorasyonu ilginizi çekiyorsa, ahşap duvar kaplaması fikrine mutlaka göz atın! Ortalama 80 – 90 TL gibi bir ücret ödeyerek herhangi bir marangoz atölyesinden temin edebileceğiniz düzgün ahşap plakaları, sıcak silikon tabancası ile duvarınıza sabitleyebilir ve işiniz bittiğinde tıpkı iç mimarın elinden çıkmış gibi duran stil sahibi bir odaya sahip olabilirsiniz!

Bahçeyi eve taşıyın

Evinize yepyeni bir soluk getirmenin en akıllıca yollarından biri de bitkilerin gücünden faydalanmaktır. Evet, herkes evin belli köşelerine hoş çiçekler ya da saksılar yerleştirebilir. Ama biz bu sefer evin içinde konumlandıracağınız minyatür bir bahçeden bahsedeceğiz! Bunun için yapmanız gereken çok basit: Kullanmadığınız hatta mümkünse antik görünümlü sehpa, masa ve rafları bir araya getirerek tüm bu eşyaları odanızın bir cephesinde konumlandırın. Bir arada konumlandırdığınız bu eşyaların üzerini de yeşil bitkiler ve doğal objelerle süslemeniz yeterli olacaktır.

Ahşap kasalardan tasarım mobilyalara

Hani şu içinde meyve taşınan ahşap kasaları bilirsiniz. İşte son derece özensiz görünen bu ahşap objeleri, muhteşem birer tasarım mobilyaya dönüştürebilirsiniz. Manavlardan, marangoz atölyelerinden ve süpermarketlerden son derece uygun fiyatlarla temin edebileceğiniz kasalarla yapabilecekleriniz, tamamen yaratıcılığınızla sınırlı! Ahşap meyve kasalarını dönüştürerek tasarlayacağınız bu mobilyaları, orijinal dokularıyla muhafaza edip daha vintage bir görüntü sağlayabileceğiniz gibi, renklendirip cilalayarak da kullanabilirsiniz.

Meyve kasalarıyla tasarlanan rüya gibi mobilyalar
Meyve kasalarıyla tasarlanan rüya gibi mobilyalar

Yer döşemenizi kendiniz yapın

Kulağa en masraflı gelen tadilat kalemlerinden biri de yer döşemeleridir. Ancak yer döşemelerinizi dönüştürmek de ucuz dekorasyon fikirleri sayesinde gayet mümkün! Mevcut ahşap yer döşemelerinizden sıkıldıysanız ve evinizde ciddi bir tarz değişikliği peşindeyseniz stensil tekniği ile harikalar yaratabilirsiniz.

Bu muhteşem tasarımları hayata geçirmek için ihtiyacınız olan şeyler: internette kolayca bulabileceğiniz stensil desen şablonları, büyük boyutlu kartonlar, bir kurşun kalem, bir makas, dilediğiniz renklerde akrilik ahşap boyası ve ahşap cilası. Toplamda 100 TL’yi aşmayacak bir masrafla hayata geçireceğiniz bu tasarım herkesin büyük beğenisini kazanacak!

Stensil yer döşemeleri, favori ucuz dekorasyon fikirleri arasında
Stensil yer döşemeleri, favori ucuz dekorasyon fikirleri arasında

 

Kaynaklar:

Decoist.com

Housebeautiful.com

Motherearthliving.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Evinizi olduğundan daha geniş göstermenin pratik yolları

Evinizi ısıtacak kış dekorasyonu önerileri

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!