DIY- Kendin yap: TV ünitesi

Yeni bir Uplifers başlığından herkese merhaba.

“Doğaya dönmek” cümlesi ve isteğini sıkça duymaya başladığımız şu yoğun şehir yaşantımızda hemen her gün kendimizi yenilemek, stresten arındırmak istiyoruz. Bir şeyler yapmak, yapabiliyor olmak; bana göre var olmanın temel kurallarından. İnsan ortaya çıkardığı her yeni nesnede adeta yeniden doğuyor. Yani aslında kendin yap mantığı tam bir win-win (kazan-kazan) durumu. Siz ortaya yeni bir şeyler çıkarıyorsunuz; çıkardığınız yeni bir şeyler de yeni bir siz ortaya çıkarıyor.

DIY- Kendin yap: TV ünitesi
Kendin yap mantığı sayesinde hayata farklı bir şekilde bakabilirsiniz

İnsanoğlu temel ihtiyaçlarını (hayır son model bir arabadan bahsetmiyorum) kendi yapabilecek güçtedir ve sanırım modern çağın bize sunduğu kolaylıklarla bunun farkında olmayı dahi unuttuk. Oysa bu kendin yapabilme becerisi, bizi biz yapan ana unsur.

Bir şeyleri kendiniz yaptıkça, yaptığınız şey ortaya çıkıp da şöyle en az yarım metre uzaktan o yaptığınız şeye baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Kolay gelsin.

Yeni ev hediyesi

DIY- Kendin yap: TV ünitesi
Ev eşyalarınızı kendiniz yapabilirsiniz

Ahşap işleri ile ilgi ve sevgimi bilen değerli bir arkadaşım; işlerini bulunduğum şehre taşıyınca burada bir ev tuttu ve içini dayayıp döşedi. Benden de yeni evine bir hediye istedi. “Olur, abi, ne demek” dedim. “Yaparım.” Yaptım da.

Kullandığım malzemeler çok basit ve azdı. Fakat işin içine biraz görsel katınca, mağazalarda satılan TV üniteleri ile pek farkı olmayan (hatta mdf ya da sunta değil, direk ahşaptan) ama onlardan çok daha ucuza bir TV ünitesi yapmış oldum.

DIY- Kendin yap: TV ünitesi
Ortaya bir şeyler çıkarmanız zannettiğiniz kadar zor olmayabilir

Önce bir yapı marketten iki adet 30×120 santimetre ölçülerinde bir adet 20X60 santimetre ölçülerinde kesilmiş hazır ahşap plaka ile 2 metre 1×5 santimetre çıta ve biraz vida aldım. Sonra 2 metre çıtayı 4 adet 30, 4 adet 15 ve 4 adet 5 santimetrelik çıtalara ayırdım. Sonra biri büyük diğeri küçük iki tane sehpa yapıp, küçük sehpayı büyüğünün altına tersten vidaladıktan sonra da tabanı oluşturan büyük plakayı sehpanın ayaklarına vidaladım. Son olarak ünitenin ayakları olacak kestiğim 5 santimetrelik çıtaları da sehpanın altına vidalayıp, ceviz rengi koyu vernikle vernikledim ve ortaya bu TV ünitesini çıkarmış oldum.

Burak Şahin Avukat
Gündüzleri avukat, geceleri marangoz, doğa ile iç içe yaşamak isteyen, her beyaz yaka kadar stresten kurtulma sevdalısı. Evet, ortaya çıkan her "kendin yap" ürün, ... Devam