Zorluklarla mücadele ederken kahraman olmanın yolu

Kendinizi tamamen çaresiz hissettiğiniz bir anı hatırlıyor musunuz? Amerikalı sağlıklı yaşam koçu Dawn Riccardi Morris, “Ben hatırlıyorum” diyor ve yaşadığı tecrübeyi şöyle anlatıyor:

Küçük kızıma çok ciddi bir sindirim sistemi hastalığı teşhisi konmuştu. Doktorlar neredeyse bunun ölüm gibi bir şey olduğundan bahsediyordu. Şoke olmuştum. Kızımın semptomları çok ileri seviyede değildi ama çok fazla kilo kaybetmişti. Küçük prensesime neler oluyordu? En saygın doktorlara götürdüm. Hepsinin yaptığı şey, farklı renklerdeki ilaçları önermekti. Doktorlar, sandığım gibi kahraman değillerdi. Önümüzde uzun bir yolculuk vardı. Kızımın hiçbir zaman eski hayatına dönemeyeceğini düşünüyordum ama yine de mücadeleye devam ettik ve asla pes etmedik. Sonra inanılmaz bir şey oldu; dört yılın sonunda kızımın sağlığında ters giden şeyin ne olduğunu buldular. Bundan sonra hızla iyileşti ve yine ışık saçmaya başladı. Gerçek bir mucizeydi. Bu yaşadıklarımızdan sonra hayatta karşıma çıkan her türlü zorluğu aşabileceğimi anladım. Yeter ki zihnim bunu istesin… İçinde bulunduğum durum ne kadar umutsuz olursa olsun bir şeyler yapacak güce sahibim.

Zorluklarla mücadele ederken kahraman olmanın yolu
Kendi kahramanınız olmak için derine inin, yüzeyde kalmayın.

 

Aslında hiçbirimizin Morris’ten farkı yok. Sadece ne kadar güçlü olduğumuzun farkına varmamız gerekiyor. Uplifers olarak biz de zorluklarla karşılaştığınızda nasıl kahraman olabileceğinizi hatırlatacak önerileri sıraladık:

1. Yaralı bir kuş gibi değil denizyıldızı gibi davranın

Yaralı bir kuş genellikle kendini tedavi edemez ancak denizyıldızı bunu yapabilir. İyileşmek için başka bir denizyıldızına, insana veya bir başka yardımcıya ihtiyacı yoktur.

Engelleri aşmak için sizin de her zaman başkalarına ihtiyacınız yok. Dışarıdan gelecek yardımlar işe yarayabilir ancak sorunlarınıza kendi potansiyelinizi kullanarak çözümler bulmayı da öğrenebilirsiniz. Öncelikle içinizde tükenmez bir güç olduğunu fark edin. Sonrasında buna uygun adımlar kendiliğinden gelecektir.

2. Dünya sizin istiridyeniz

İstiridyeler neden inci yapar biliyor musunuz? Kendilerini tuz gibi yabancı maddelerden korumak için. Sizin de içinizde, sizi koruyacak “bilgi incileri” mevcut. Her şey önce kendinize güvenmekle başlıyor. İçinizden gelen sesi dinleyin. O ses sadece sizi korumak değil, hayatınızı değiştirecek nitelikte bir rehberlik hizmeti vermek için orada.

3. Araştırmak için derine dalın

Kitaplarda ve internette yer alan kaynaklarda ne kadar çok uzman görüşleri, gerçek hayat hikayeleri veya araştırmaların yer aldığını bir düşünün. Bunların arasında en iyi olanları bulmak her zaman kolay değil. Kendi kahramanınız olmak için derine inin, yüzeyde kalmayın. Doğru kitap veya makale sadece stresinizi alan değil, aynı zamanda size rehberlik edendir.

Zorluklarla mücadele ederken kahraman olmanın yolu
Denizyıldızının iyileşmek için başka bir denizyıldızına, insana veya bir başka yardımcıya ihtiyacı yoktur. Siz de içinizdeki potansiyele güvenebilirsiniz.

4. Kendinizi boğmayın

Günümüzde etrafımızda o kadar çok bilgi kaynağı var ki bazen bunların yardımı değil zararı dokunabiliyor. Kafa karışıklığı kararsızlıklara neden olabiliyor, bu da ilerlemenizi engelleyebiliyor. Zor zamanlarda stres yönetimi hayati öneme sahip. Farklı teknikleri deneyin, her gün birkaç dakikalığına sessizce oturmayı deneyin. Vereceğiniz zihinsel molalar sizi rahatlatacaktır. Bu molaları verirken kendinizi suçlu hissetmeyin.

5. Hatalarınızdan ders çıkarın

Aldığınız her karar ve attığınız her adım size çok büyük gelebilir. Oysa hepimiz defalarca deneyerek ve yanlış yaparak doğruları buluyoruz. Sadece kendinize karşı sabırlı olmanız gerekiyor. Mükemmelliği aramak yerine hatalarınızdan ders çıkarıp önünüze bakın. Korkunun size engel olmasına izin vermek yerine suya dalın, gerisi gelecektir.

6. Yardım istemekten çekinmeyin

Bazen hayat çok zor olabiliyor ve böyle zamanlarda hepimiz kendimizi başkalarından uzaklaştırabiliyoruz. Biraz yalnız kalmak iyi gelse de sonunda aradığınız duygusal desteği bulmanız gerekiyor. Kendi başınıza ne yapmak istiyorsanız yapın ancak başkalarından destek istemekten çekinmeyin. Sizi aşağı iten değil, yukarı çeken insanlarla görüşün.

7. Şükretmeyi günlük bir alışkanlık haline getirin

Bir an durup sahip olduklarınız için şükrettiğinizde, içinde bulunduğunuz durum size çok daha az kasvetli gelecek. İşte o an içinizdeki kahramansı gücün önünde hiçbir şey duramaz. Her gün en azından bir elinizin parmakları kadar güzel şeyi sıralayın ve şükredin. Bu size denizyıldızının beş kolunu hatırlatsın.

Kaynak:
Tiny Buddha

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Zorluklarla daha kolay başa çıkabilmek için kendinize yatırım yapın

Ruhsal gücü artırmanın 5 pratik yöntemi

Zorlukları fırsata çevirmenin yolları

İş yaşamında karşılaşılan zorluklarla baş etme yöntemi: Köpekbalığı Metodu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!