Zorlukları fırsata çevirmenin yolları

Araştırmalara göre liderlerin başarılar yerine başarısızlıklardan öğrenecek daha çok şeyi var. Amerikalı yazar Steven Snyder’ın Leadership and the Art of Struggle (Liderlik ve Mücadele Sanatı) isimli kitabında da tam olarak bu anlatılıyor. Kitapta hem kişisel hem de profesyonel hayatta zorluklarla karşılaşıldığında “Bununla nasıl baş ediyoruz” yaklaşımını geliştirmek için tavsiyeler içeriyor.

Zorlukları fırsata çevirmenin yolları
Başarısızlık olarak görülen şeyler aslında hayatta bir dönüm noktası olabiliyor.

Zorluklar karşısında dayanıklılık, iş dünyası ve yönetim uzmanları kadar gelişimci psikoloji alanında çalışanların da araştırma konularından biri. Hatta bazı uzmanlar, zorlukların disiplinler arası bir mücadele konusu olduğu görüşünü benimsiyor.

Hiç kimsenin yüzde yüz başarı oranına sahip olması mümkün değil. Bir kişinin zor zamanları nasıl idare ettiği, aynı zamanda onun karakterini ve yönetim tarzını da gösteriyor. Yazar Snyder ise kitabında bu basit gerçeği cesaret verici ve dürüst bir şekilde anlatıyor. Başarısızlık olarak görülen şeyler aslında hayatta bir dönüm noktası olabiliyor ve bu başarısızlık anlarından korkmak yerine ondan dersler çıkarmak gerekiyor.

Snyder kitabında zorlukları fırsata çevirme içgörüsünün, zihinsel farkındalığı ve başka yeteneklerle ortak noktalar belirleme gibi egzersizlerle geliştirilebileceğini söylüyor. Zorlukların potansiyel fırsatlara nasıl çevrilebileceğinin anlatıldığı kitabın bir bölümünde ise Joe Dawling isimli bir
vaka incelemesi yapılıyor. Bu vaka incelemesinde, okuyucular mücadele etmenin dört gerilim noktasını öğreniyor; gelenek, niyet, ilişki ve kimlik.

Zorlukları fırsata çevirmenin yolları
Araştırmalara göre liderlerin başarılar yerine başarısızlıklardan öğrenecek daha çok şeyi var.

Kitabın öne çıkan bir başka özelliği ise teorik bilgilerin yer aldığı 11 bölümün her birinin sonunda bu bilgilerin pratiğe nasıl döküleceğini anlatan tekniklerin bulunması.

Hayatta her zaman başarısızlıklar olabilir. Bu kitap ise okuyucuların deneyim, kişisel ve profesyonel gelişimin nasıl maksimum seviyeye ulaştırılacağını anlamasına yardımcı oluyor.

Kaynak:
Psychology Today

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Acıları ve zorlukları olumlu kazanımlara dönüştürmenin 12 yolu

Tüm zorlukları aşarak başarılı olan 9 ilham verici kadın

İş yaşamında karşılaşılan zorluklarla baş etme yöntemi: Köpekbalığı Metodu

Zorluklarla daha kolay başa çıkabilmek için kendinize yatırım yapın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!