İlişki uzmanları açıklıyor: Zıt kutuplar birbirini çeker mi?

Daha önce hiç, sizden çok farklı bir insana ilgi duyduğunuz oldu mu? Örneğin siz daha içe dönük, utangaç birisiniz ve kendinizi dışa dönük, konuşkan tiplere yakın buluyorsunuz. Ya da her hafta sonu partileyen sosyal bir kelebeksiniz ama partneriniz evde uyuklamayı tercih ediyor. Durum hangisi olursa olsun, romantik ilişkilerde zıt kutupların birbirini çekmesi yaygın kullanılan bir benzetmedir.

Peki gerçekten zıt kutuplar birbirini çeker mi? Zıt karakterlerin evliliği harikalar yaratabilir mi? Psikoloji araştırmaları ve ilişki uzmanlarına göre, bu sorunun cevabı, hem evet hem de hayır.

Tamamen zıttınız olan bir insanla aranızda iyi bir kimya yakalamanız mümkün olsa da, sizden farklı biriyle birlikte olmak bazı zorlukları da beraberinde getirebilir. Zıt kutuplar birbirini çeker mi yoksa iter mi; konuyla ilgili merak ettiklerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Zıt kutuplar birbirini çeker mi?

Columbia Üniversitesi Sosyal Bilimler Okulu’nda yardımcı profesör ve terapist olan Amira Martin, “Temelde, karşıtların birbirini çekmesi fikri, farklı kişiliklere, ilgi alanlarına ve geçmişlere sahip insanların birbirlerine çekilme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor” diyor.

Bazen de “Zıt kutuplar birbirini çeker”, zıt kişiliklere sahip olmaktan çok, zıt tercihlere ve kişisel zevklere sahip olmakla ilgilidir. öÖrneğin, partnerinizin arabada country müziksiz yolculuk edememesi ama sizin buna dayanamamanız gibi. Bu mecaz aynı zamanda, farklı fiziksel görünümlere sahip olmak veya farklı kültürlere ait olmak gibi, bir şekilde dıştan zıt göründüğünüz ilişkiler için de kullanılabilir.

Peki, görünüşte çok az ortak noktamız olmasına rağmen, neden karşıtlarımıza ilgi duyarız? Bir terapist ve ilişki uzmanı olan Lauren Korshak şöyle diyor: “İnsanlar genellikle kendilerinde eksik olan veya daha az öne çıkan niteliklere çekilir, özellikle bu eksiklikleri somutlaştıran başka birini gördüklerinde.” Örneğin, genellikle utangaç veya endişeli biriyseniz, son derece kendine güvenen birine çekilebilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte, tamamen yenilik duygusu nedeniyle de zıt kutuplar birbirini çekebilir. Çünkü yeni ve bize ilginç gelen biriyle zaman geçirmek, her zaman eğlencelidir. Cinsellik ve ilişki uzmanı Shan Boodram, “Birinin farklı yaşanmış deneyimleri hakkında bilgi edinmek heyecan verici olabilir” diyor. “Daha önce hiç keşfetmediğiniz bir sınır ve bu düzeyde bir bilinmezlik, birine olan ilginizi uyandıran şey olabilir.”

Peki, araştırmalar ne diyor?

“Zıt kutuplar birbirini çeker”, romantik ilişkiler konusunda yaygın bir inanış olsa da, araştırmalar benzerlikler taşıyan çiftlerin aslında daha uzun vadeli bir ilişki yaşama ihtimallerinin yüksek olduğunu gösteriyor. Evlilik doyumu üzerine 2005 yılında yapılan bir araştırma, benzerliğin uzun vadeli ilişki başarısının önemli bir belirleyicisi olduğunu ve kişiliğin bir çiftin uzun süre birlikte devam edip etmeyeceğini belirlemede kilit bir faktör olduğunu ortaya koydu.

2017’de yapılan başka bir çalışma, yakın arkadaşların ve romantik partnerlerin benzer temel inançları, değerleri ve hobileri paylaşma eğiliminde olduklarını gösterdi. Farklı araştırmalar ise bizimkilerle benzer fiziksel özelliklere sahip insanlara çekildiğimizi çünkü onları daha güvenilir bulma eğiliminde olduğumuzu söylüyor…

Ayrıca flört uygulaması davranışlarıyla ilgili 2022 tarihli bir çalışma; daha yüksek eğitimli kullanıcıların, yüksek öğrenim derecesini de işaretleyen bir profili seçme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu, bu da çevrimiçi ortamda bile benzerliğin önemli olduğunu düşündürmekte!

Peki ya zıt kutuplar olmalarına rağmen 30 yıldır evli olan teyzenizle enişteniz? Terapist Daniel Matchar, “Yakınımızdaki mevcut örneklerin ilişkilerine, karşıtların birbirini çekmesinin bir kanıtı olarak bakmak en kolayı. Ama geniş bir yelpazede çiftler incelendiğinde, bu modelin geçerli olmadığı görülüyor.” diyor.

Elbette, zıt kutuplar gerçekten birbirini çekebilir ve birlikte güzel bir ilişkiyi paylaşabilir. Bir ilişkide samimi düşünceleri paylaşmak ve bir partner tarafından takdir edildiğini hissetmek, özerkliğe ve ayrı ilgi alanlarına sahip olmak kadar önemli. Dolayısıyla, tamamen zıt olsanız bile, yeterli iletişim ve ortak zemin olduğu sürece, ilişkiniz oldukça tatmin edici olabilir.

İki zıt insanın aşkı: Farklı özelliklere sahip biriyle birlikte olmanın faydaları

Karşıt kutbunuzla çıkmak korkutucu gelebilir ama uzmanlar potansiyel olarak burada bir umut ışığı olduğunu söylüyorlar. İşte sizden farklı biriyle çıkmanın faydalarından bazıları:

1. Birbirinizi dengeleyebilirsiniz

Uzmanlar, sizden farklı biriyle çıkmanın romantik ilişkinizde bir denge duygusu yaratabileceğini söylüyor. Birbirinizin kişiliklerini tamamlayabilir ve hayata farklı bakış açıları sağlayabilirsiniz.

Zıtınızla birlikte olmak, yaşam tarzınızın da daha dengeli olacağı anlamına gelebilir. Partnerlerden biri organize ve ayrıntı odaklıysa, finans gibi günlük planları yönetmeyi seviyorsa; diğeri her zaman spontane fikirler ortaya atan yaratıcı bir vizyonerse, her iki kişinin de kendi başına sahip olabileceğinden daha dengeli bir hayat yaratabilirler.

2. Birbirinizden öğrenebilirsiniz

Örneğin, her zaman biraz içine kapanık biriyseniz, daha dışa dönük biriyle çıkmak, kabuğunuzdan çıkıp yeni deneyimler keşfetmenize yardımcı olabilir. Benzer şekilde, her zaman çok analitik ve mantıklı olduysanız, daha yaratıcı ve sezgisel biriyle çıkmak, duygusal yönünüzü ortaya çıkarmanızı sağlayabilir.

3. Sıkılma olasılığınız daha azdır

Tam tersiniz biriyle çıkmak, ilişkinizi heyecanlı ve her zaman gelişime açık tutabilir. Farklı ilgi alanlarına sahip biriyle birlikte olmak, rutinlere bir mola verdirebilir ve işlerin fazla öngörülebilir veya sıradan hale gelmesini önleyebilir.

4. Varsayımlarınıza meydan okuyabilirler

Mutlu olmak için her zaman tıpkı sizin gibi biriyle birlikte olmanız gerektiğine inandıysanız, karşıtınız biriyle çıkmak bakış açınızı genişletmenize yardımcı olabilir. Ya da her zaman sizden farklı olan insanların sizi anlamayacağını veya takdir etmeyeceğini düşündüyseniz, karşıt biriyle çıkmak size bunun kesin doğru olmadığını gösterebilir.

5. Nasıl taviz verileceğini öğrenirsiniz

Sizden farklı biriyle birlikteyken sabırlı olmak, uzlaşmak ve partnerinizin bakış açısını görebilmek temel becerilerdir. Her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz ama ortada nasıl buluşacağınızı bilmek romantizminizi daha da güçlendirebilir.

6. Tutkuyu canlı tutabilir

Karşıtınızla birlikte olmanız, çekiciliği bile artırabilir. Bazen farklılaşma veya kendimizi diğerinden ayrı hissetmek, daha fazla çekiciliğe ve daha fazla yakınlığa yol açabilir. Bu farklılaşmayı karşıtlar için sürdürmek daha kolay olabilir.

Bununla birlikte, sizden çok farklı biriyle çıkmanın faydaları, ancak etkili bir şekilde iletişim kurabiliyor ve birbirinizin farklılıklarına saygı duyabiliyorsanız mümkün olabilir. Sürekli olarak savaşıyorsanız veya farklılıklarınızın aşılmaz olduğunu düşünüyorsanız, bu faydalar gerçekleşmeyebilir.

İlişkilerde uyum nasıl yakalanır?

Uyumluluk, birisiyle veya bir şeyle uyumlu bir şekilde var olmakla ilgilidir. Uyumlu bir ilişkide, bireysel nitelikleriniz doğal bir şekilde birlikte iyi çalışır ve birbirinize karşı saygılı ve etkili bir şekilde çatışmaları çözebilirsiniz. Uyumlu olmak için benzer olmanız gerekmez, partnerinizle birbirinizi bir şekilde tamamlamanız önemlidir.

Bu noktada ilişki uzmanları ortak değerler, hedefler ve iletişim tarzları gibi önemli alanlarda kendimizle uyumlu birini bulmaya odaklanmamızı öneriyor. Bunu yapmak için “sabit beş ihtiyacınızı” belirleyebilir, bunlara bağlı kalabilirsiniz. Bunlar, yeni bir potansiyel partner söz konusu olduğunda, tartışmasız olan temel değerleriniz ve özelliklerinizdir. Belki aile odaklı, eğlenceli veya çok empatik birini istiyorsunuz. Sabit beşliniz karşılandığı sürece, karşıtınız olan biriyle çıkmak da işe yarayabilir. Ancak benzersiz sevgi dillerine benzer şekilde, özür dileme, bağlanma stilleri ve arzuladığınız özellikler de muhtemelen zamanla değişecek. Bu nedenle uyumlu bir partner ararken açık fikirli ve esnek olmaya çalışın.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Zıt karakterlere sahip içe dönük ve dışa dönük partnerler için mutlu ilişki ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!