Zihnimizin bedenimiz üzerinde etkileri: Algılarda filtreleme

“Sana anlamlar yükledim. Sana yüklediğim anlamlarda sadece bende varsın.”

Her birimiz çevremizi kendimize özel bir şekilde algılarız.

Gördüğümüz, işittiğimiz, kokladığımız, tattığımız, dokunduğumuz kısaca yaşadığımız her şey o anki ruhsal durum kadar geçmiş ve geleceğe ilişkin yaşantı ve beklentilerden etkilenir.

Algılama meridyeni üzerinde çalışmak, aslında bir bakıma 5-10 dakika dinlenmek sağlığa katkılar sağlar.
Bedenimizdeki algılama meridyeni

Bedenimizde bir yerden bir yere doğru akan meridyenlerden bir tanesi de algılama meridyeni.

Bazen zihnimizde düşünceler, duygular, fikirler birbirine girebilir. Algılarımız karmaşıklaşır. Kendimize ve çevremize şöyle ya da böyle farkında olarak ya da olmadan zarar verebiliriz. Böyle durumlarda algılama meridyeni üzerinde çalışmak, aslında bir bakıma 5-10 dakika dinlenmek sağlığa katkılar sağlar.

Algılarıma ve algılama meridyenime faydalı neler yapabilirim?

Hareket 1:

Algılama meridyenine faydalı egzersizler

Sırt üstü uzanın, kollar ile beden arasındaki açı yaklaşık 30 derece, avuç içleri yukarı bakar vaziyette; bacaklar birbirinden yaklaşık 60 derece açılı şekilde dümdüz uzanın. 5-15 dakika böylece kalın. Dikkat! burnunuzu, kaşınızı, alnınızı, kollarınızı, bacaklarınızı serbest bırakın, dinlenin. Yerinizden yavaşça kalktığınızda tüm yorgunluğunuz gidecektir.

Hareket 2:

Algılama meridyenine faydalı egzersizler

Tek bacak bedenle 90 derece açı yapacak şekilde sırt üstü uzanın, diğer bacak yerde dümdüz, kollar bedenden yaklaşık 40 derece açı uzakta, avuç içleri yukarı bakar vaziyette 5-15 dakika böylece kalın. Bunu evde yaparken oda kapıları yakınlarında veya ev duvar köşelerinde uygulayabilirsiniz. Çünkü tek ayak dümdüz yerde, diğer ayak bedenle 90 derece açı yapıyor. Meridyen akışına faydalı olacaktır.

İlgili yazı: Omurganın ruh eşi var mı?

Kaynaklar:
Wikipedia
Wang G-J et al. Meridian Studies in China: A Systematic Review. J Acupunct Meridian Stud 
Chiro.org
ds-istanbul.de
Hongchi Xiao. Lajin Self-Healing

 

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam