Kalbim nerede: Kalp meridyenime nasıl ulaşabilirim?

Bedenimizde bilimsel olarak kanıtlanmış, bir yerden bir yere doğru akan meridyenler bulunuyor. Coğrafya derslerinden öğrendiğimiz meridyenlerden çağrışım yapacak olursak, bu meridyenler bedenimizde görünmez hatlar çiziyor. Bunlardan bir tanesi de kalp meridyeni. Peki, kalp meridyenimiz nerede?

kalp meridyeni
Bedenimizde kalp meridyeni
Kalbime ve kalp meridyenime faydalı neler yapabilirim?

Her birimiz için özel tasarlanmış, güzel elektromanyetik dalgalar yayan, heyecanlandığımızda pır pır eden, değerli, muhteşem ötesi, biricik kalbiniz için aşağıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz.

1.Kalbimiz bedenimizde:

Sol elini ve sol avuç içini, sol göğsünün altına koy, burundan derin nefes al ve ver, hisset muhteşem tatlı güzel kalbini, birkaç nefes kal kalp ziyaretinde, nefes al ve nefes ver, gözlerini kapamak serbest, hafifçe gülümsemek serbest :))

2.Kalbimiz sol ayak tabanımızda:

Evdesin, açmışsın güzel bir film, dinlenme modu. Sol ayağını bağdaş kurar gibi kendine doğru çek, sol ayak tabanını gövdene yanaştır yani, el parmaklarınla bir ritm tutturarak ayak tabanının yaklaşık orta yan alanına (ayak 2., 3. ve 4. parmak hizasında ayak ortasına yakın) hafifçe basınçlar uygula, basıncı istersen artırabilirsin. Gözler filmde, eller çalışıyor, ayak tabanın da kalp bölgesinde.

3.Kalbimiz sol el ayamızda:

Sağ elinin başparmağıyla, sol el ayanda ikinci, üçüncü, dördüncü parmak hizasında orta alana basınçlar uygula, basıncı istersen artırabilirsin.

4.Kalbimiz kulaklarımızda:

Her iki elinin işaret parmaklarıyla sol el işaret parmağı sol kulak, sağ el işaret parmağı sağ kulak olacak şekilde kulak memesinin hemen üstündeki boşluğu basınç uygulayarak dolaş, bunu 10 kez tekrarlayabilirsin.

5.Kalp meridyen yolu ayakta egzersiz:

Bir ağaç gibi dik ayakta duruyorken, bacaklarını hafifçe yanlara doğru aç, parmak uçların öne bakar vaziyette, hafif dizlerini öne doğru bük. Kuşların kanatlarını çırpma hareketinde olduğu gibi yavaş yavaş kollarını aşağıya diz hizasına yukarıya kafanın yanlarına doğru hareket ettir, nefes alırken eller yukarı kanat çırpıyor, nefes verirken aşağıya doğru kanat çırpıyor yavaş yavaş ahenkle. Bu hareketi 6-10 kez uygulayabilirsin.

 

Kaynaklar:
1.Wang G-J et al. Meridian Studies in China: A Systematic Review. J Acupunct Meridian Stud 2010;3(1):1−9.
2.http://www.chiro.org/acupuncture/ABSTRACTS/Acupuncture_Points.pdf Erişim tarihi:25.01.2017.
3.Dr. Love teaches ear reflexology. https://www.youtube.com/watch?v=wyNJxP1kWUg
4.Medical Qigong for heart and pericardium meridians. https://www.youtube.com/watch?v=2JitsyUFiUU&t=6s

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam