Omurganın ruh eşi var mı?

Tarih öncesi çağlarda insanlar, 4 elli 4 ayaklı yuvarlak yaratıklardı. Gövdeleri bir daire oluştururdu. Zıt yönlere bakan kafalarında 2 adet suratları vardı. Bu 2 bedenli insanlar, 3 çeşitlerdi: 2 erkekten oluşan erkekler vardı, onlar güneşin çocuklarıydı. Aynı zamanda 2 kadından oluşan kadınlar vardı, onlar da dünyanın çocuklarıydı. Bir de hem erkeklik hem kadınlık organları olan 1 erkek 1 kadından oluşan androjinler vardı ki onlar da ayın çocuklarıydı. Yalnız bu insanlar çok arsızlardı ve Tanrıların böyle bir küstahlığa tahammülleri yoktu. O yüzden ceza olarak Zeus onların bedenlerini şimşeğiyle ikiye ayırdı. Ve onları hayatları boyunca birbirlerini aramaya mahkum etti. İşte o gün bugündür her erkek ve kadın öteki yarısıyla yeniden birleşebilmek için çabalayıp durur.

Mitolojide ruh eşi kavramı böyle anlatılıyor. Peki omurganın ruh eşi var mı? Hayal edebiliyor musunuz belki de ruh eşi her birimiziz. Ruh eşimizse ona iyi davranmak bize kazançlar sağlar mı? Sağlarsa, nasıl ve ne yönden kazançlar olabilir bunlar?

Sırt (ve bel) kemiği tıbbi olarak omurga olarak bilinir. Shiatsu’da yönetici meridyen olarak adlandırılır.

Bedenimizde yönetici meridyen olan omurga

Yönetici meridyenimiz omurga, bedenimizde tüm organlarımızın sağlıklı çalışmasını sağlayan sinir sistemi bileşenlerimizi içinde bulundurur. Ona iyi davranmak bedenimizin organlarına ve sistemlerine faydalar sağlar. Ruh eşimiz olan omurgamızın sağlığını korumak için aşağıdaki egzersizleri uygulayabiliriz:

Japon balığı egzersizi:

Sabah uyanır uyanmaz sadece 2 dakika yatakta uzanırken; videoda görüldüğü gibi, nefes alıp vermeye devam ederken, sırt üstü uzanırken, bedenimiz yere paralel, ellerimiz bedenimizin yanında, sola ve sağa kıvrılma hareketini uygulayabiliriz. Bunu 4 sol, 4 sağ tekrarlayabiliriz. Bunun yanında bedenin yalnızca sol tarafını uzunlamasına yere paralel uzatarak esnetme, ardından yalnızca sağ tarafını uzunlamasına yere paralel uzatarak esnetme hareketini 4 sol 4 sağ olacak şekilde uygulayabiliriz. Omurga ağrılarının azalmasına, omurga sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yataktan yavaşça kalkıp harika bir güne başlayabiliriz:

Antistres salıncak egzersizi:

Günün herhangi bir saati, gün içinde herhangi bir zaman sadece 2 dakika; videoda görüldüğü gibi, ayakta, nefes alıp vermeye devam ederken, dizler hafif öne doğru bükük pozisyonda, el parmaklarımız açık şekilde, eller öndeyken ayaklar parmak ucunda, eller arkadayken ayaklar topukta ileri geri sallanma egzersizini sadece 2 dakika süresince uygulayabiliriz. Bu egzersizi her gün 2 dakika alışkanlık haline getirirsek, faydaları şöyle:

  • Omurga sağlığının korunması, omurga şikayetlerinde azalma,
  • Boyun bölge şikayetlerinde azalma, boyuna kadar uzanan trapez kasının gevşemesi,
  • Omuz bölgesi, kol bölgesi, el şikayetlerinde azalma,
  • Sırt bölge şikayetlerinde azalma,
  • Kadınlarda üreme sistemi, erkeklerde prostat şikayetlerinde azalma,
  • Bedende şişkinlik, bacaklarda şişkinlik şikayetlerinde azalma,
  • Bedende ağrı şikayetlerinde azalmaya yardımcı olur:

İlgili yazı: Omurga manipülasyonu nedir?

Kaynaklar:
Wikipedia Chiro.org 
 turkomurga.org
 goodmorningcenter.com
Swing Arms Qigong Blue Dragon- Youtube

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam