Omurga manipülasyonu nedir?

Özel tekniklerin kullanıldığı, elle uygulanan omurga manipülasyonu, eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltmek, ağrı ve fonksiyonel bozuklukları gidermek amacıyla yapılan bir tedavi uygulamasıdır. Geçmişi Hipokrat’a kadar uzanan manipülasyon tedavisi, omurga ve ekstremite eklemlerindeki ameliyatlık düzeyde olmayan mekanik bozukluklarda kullanılır.

İnsanların günlük yaşamdaki temel hareketleri, lokomotor (hareket) sisteminin bütünlüğüne bağlıdır. Bu sistemin bütünlüğü hastalık, travma ya da yaşlanmaya bağlı oluşabilecek dejenerasyonlarla bozularak, ortaya çıkan ağrı ve işlev kısıtlılığı ile kişinin yaşam kalitesi düşmektedir. Birçok farklı nedenle omurların hareketinin bloke olmasıyla sıkışabilecek sinir ve damarlar, irtibatı olan diğer organların da çalışmasını olumsuz yönde etkileyerek ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olabilmektedir. Bu durumda manipülasyon uygulaması ile tedavide hedeflenen, eklemlerdeki blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış hareketi postüral denge içinde, en yüksek derecede ve ağrısız artırıp, fonksiyonu sağlamak ve beden mekaniğinin korunması yönündedir.

Manipülasyon uygulamasından önce bir takım özel testlerle problemin kaynağının araştırılması ve sorunun kaynağını yine özel teknikler uygulayarak tedavi etmek öncelikli hedeftir. Manipülasyon tedavisinin etkin ve güvenli uygulanmasında; hasta öyküsü yanında, lokomotor sistemin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak detaylı değerlendirilmesi önemlidir.

omurga manipulasyonu nasil yapilir
Omurga manipülasyonu omurga ve ekstremite eklemlerindeki ameliyatlık düzeyde olmayan mekanik bozukluklarda kullanılır.
Omurga manipülasyon uygulaması ile kaliteli ve sağlıklı yaşam

Manipülasyon tedavisinde işlevlerin kısıtlanmasına yol açan kas iskelet sistemi ağrısı çeken hastalara ilk yaklaşım, ağrıya neden olan sorun tespit edildikten sonra ağrının hafifletilmesi ve hareketlerin düzeltilmesidir.

Sorunu tespit etmeden yapılan teşebbüslerin başarısı sınırlı olacaktır. Bu yaklaşımların, diğer tedavi yöntemlerine göre daha ekonomik olması, ilaç ya da operasyona gerek duyulmaması gibi ek bazı avantajları da vardır. Tıptaki son ilerlemelere rağmen muskuloskeletal (kas ve iskelet sistemi) üzerindeki ağrı ve kısıtlılığın tedavisinde manipülasyon ve egzersiz en etkili yöntemlerdendir.

Günümüzde, insanların yaşam kalitesini düşüren bel, boyun ve sırt ağrılarına ameliyatsız çözüm arayışı, manipülasyon uygulamalarının önemini arttırmaktadır.

Ülkemizde Fizyoterapistler ve Tıp Doktorları Kayropraktik Yüksek Lisans eğitimi ile Omurga Manipülasyonu konusunda çok kapsamlı ve dünya standartlarında akademik eğitim almaktadırlar.

Bu tedavi, endikasyonları ve kontrendikasyonları belirleyebilen ve uygun tekniği seçebilen bu alanda eğitilmiş klinisyenler tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde bilinçsiz ve eğitim almamış ellerde ciddi komplikasyonlara neden olacak sonuçlar doğabilir.

Sağlıklı, ağrısız günler dilerim.

Uzm. Fizyoterapist Mehmet Toprak Fizyoterapist
Uzman Fizyoterapistim. Yüksek lisans tezimi postür bozukluğu üzerine yazdım. Omurga üzerine çalışmalar yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyenim. 2. yüksek lisansımı Kayropraktik üzerine yapıyorum. Bir yandan ... Devam