Yürüyüş neden en iyi egzersiz türlerinden biridir?

ABD’li Genel Cerrah Dr. Vivek Murthy, tüm hastalarına tek bir tedavi öneriyor; o da yürüyüş.

Tüm doktorlar ve sağlık uzmanları, yürüyüş yapmanın herkes için en güvenli yöntem olduğunu düşünüyor. Yürüyüş yapmak; hastalıklardan koruyor, kilo kontrolü sağlıyor, kronik hastalıkların neden olduğu ağrıları azaltıyor. Ayrıca yürüyüş yapmak için para harcamanıza gerek yok. Yürüyüşü her zaman, her yerde yapabilirsiniz. Hollywood’un en ünlü spor hocaları bile film yıldızlarından oluşan öğrencileri için yazdıkları fitness programlarına mutlaka yürüyüşü ekliyor.

İlgili yazı: Yürüyüş ve koşu; hangisi daha faydalı?

Ancak birçoğumuz egzersiz için vakit bulamamaktan yakınıyoruz. Dr. Vivek Murthy, bir yetişkinin haftada en az 150 dakika orta seviyede egzersiz yapması gerektiğini söylüyor. Haftanın 5 günü 30 dakikalık yürüyüşlerle bu hedefi tutturmak mümkün.

Yürüyüş neden en iyi egzersiz türlerinden biridir?
Yürüyüşe başlamak için tek ihtiyacınız olan bir çift rahat ayakkabı.

Aslında yürüyüş yapmak sanıldığı kadar zor veya vakit alan bir şey değil. Bunun için biraz daha motivasyona mı ihtiyacınız var? İşte size yürüyüşün neden en iyi egzersizlerden biri olduğunu açıklayan birkaç nokta:

1. Yürüyüş obeziteyi azaltır

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre işine yürüyerek giden insanların obez olma ihtimali çok daha düşük. Peki ne kadar yürümeniz gerekiyor? 2015 yılında yapılan bir araştırma, günde sadece 20 dakikalık bir yürüyüşün bile erken ölüm riskini yüzde 30 oranında azalttığını tespit etmişti. Mayo Clinic ise günde 30 dakikalık yürüyüşün 150 kalori yakmanızı sağladığını söylüyor. Bu da kilo kaybı için ihtiyacınız olan bir şey.

2. Yürüyüş diyabeti önler

Yürüyüş yapmak kan şekeri seviyesini düzenler, bu da insülin seviyenizi düşük tutmanızı ve dolayısıyla diyabeti engeller. 2013’te yapılan bir araştırmaya göre ana öğünlerden sonra 15 dakikalık yürüyüş yapmak, yani günde toplam 45 dakika yürümek kan şekeri seviyesini efektif bir şekilde düzene sokuyor.

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için doğa yürüyüşü rehberi

3. Yürüyüş kalp sağlığı için yararlıdır

Söz konusu kardiyovasküler sağlık olduğunda, yürüyüş gerçekten de birçok egzersize göre en sağlıklı ve en güvenli egzersizlerden biri. Şimdiye kadar yapılan sayısız araştırma yürüyüşün yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve koroner kalp hastalıklarına iyi geldiğini kanıtladı. Öte yandan yürüyüş yapma, diğer kardiyo egzersizlerine göre daha sürdürülebilir ve erişilebilir bir egzersiz türü.

4. Yürüyüş herkes için uygundur

Hamile, obez veya eklem rahatsızlıklarından şikayetçi olmanızın bir önemi yok. Yürüyüş herkes için uygun bir egzersiz türüdür.

5. Yürüyüş moralinizi yükseltir, depresyon ve anksiyeteyi önler

Hareket etmek, vücudunuza endorfin salgılatmanın en bilinen yöntemidir. Böylelikle kendinizi daha iyi hisseder, moraliniz yükselir, mutluluk ve keyif hisleriyle dolarsınız. Bunu tüm egzersiz türleri yapabilir. Ancak yürüyüş özellikle orta düzeydeki depresyon semptomlarının ortadan kaldırılmasını sağlar. 2005 yılında yapılan bir araştırma, günde 35 dakika ve haftada 5 defa yapılan yürüyüşün veya günde 60 dakika ve haftada 3 defa yapılan yürüyüşün orta düzeydeki depresyonun tedavisinde belirgin bir etki yarattığını ortaya koymuştu.

Yürüyüş neden en iyi egzersiz türlerinden biridir?
Yürüyüş yapmak kan şekeri seviyesini düzenler.
6. Yürüyüş geceleri daha iyi uyumanızı sağlar

İlk defa gittiğiniz bir şehirde ilk gün etrafı yürüyerek gezmenizi söyleyen seyahat uzmanlarının bir bildiği var. Gün ışığından yararlanmak ve hava kararana kadar dışarıda olmak, vücudunuzun melatonin hormonunu bulunduğunuz saat dilimine ve çevrenize göre yeniden düzenlemesini sağlıyor. Melatonin arttıkça, uyku uyuma isteği de artıyor.

7. Yürüyüş yapmak ücretsiz ve erişilebilirdir

Yürüyüşe başlamak için spor salonu üyeliğiniz, özel kıyafetleriniz veya aletleriniz olmak zorunda değil. Ayrıca eğitim almanız da gerekmez. Tek ihtiyacınız olan bir çift rahat ayakkabı. Adım sayarlar, müzik dinleyebileceğiniz aletler ve diğerleri birer oyuncak aslında. Yürüyüşü onlar olmadan da yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Kışın yürüyüş yapmanın benzersiz faydaları

8. Yürüyüş yapmak sizi sosyalleştirir

Yürüyüş yaparak çevrenizi daha iyi tanıyabilir, zamanla sizin gibi yürüyüş yapan insanlarla tanışabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

9. Yürüyüş yapmak sizi doğaya yakınlaştırır

Her gün güneş doğuyor ve batıyor, doğa kendince bir ritmi izliyor. Peki bizler evden işe gidip gelirken bu ritmin ne kadarına tanıklık edebiliyoruz? Oysa yürüyüş yaparak normalde dikkatinizi çekmezyen kuşları, ağaçları, kelebekleri, sokak hayvanlarını, güneş ışığını, yıldızları, gökyüzünü daha çok görebilirsiniz.

Kaynaklar:
Huffington Post
Time

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!