Yüz yogası ile cildimiz esnek, hayat enerjimiz bol olsun!

Çok eski bir tarihe sahip olan yoga günümüzde bir trend haline geldi. Kimileri için baş aşağı durmak, akrobatik pozlar vermek, veya vegan beslenmekten ibaret olsa da temelde yoga; kişinin tam bir bilinç içinde evrenle bütünleşerek yaşamayı öğrenmesi şeklinde tanımlanır. Kişinin kendini keşfetmesine ve dengelenmesine yardımcı olan, hem beden hem de zihin sağlığı için faydaları yüzyıllardır bilinen yoga yüze uygulansaydı ne tür etkiler yaratırdı peki?

Çevresel kirlilik ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarımız sebebiyle vücudumuzda ve özellikle yüzümüzde toksinler birikmektedir. Değişik sebeplerle biriken toksinler çizgilere, derin kırışıklıklara, leke ve elastikiyet kayıplarına sebep olabilir. Yüz yoga masajı ile birlikte kırışıklıklar ve ciltteki ödem azalmakla kalmıyor, aynı zamanda geniş gözenekler de sıkılaşıyor. Üstelik bu işlem 5 dakikadan daha uzun bir zaman almıyor! Her gün uyguladığınız takdirde; 10 yıl önceki genç cilt görünümünüze yeniden kavuşmanın mümkün olduğu vadediliyor. Burada en önemli konu masajın düzenli olarak yapılıyor olmasıdır.

Yüz yogasının en büyük faydası ise şüphesiz kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu sayede dokuların beslenmesini ve oksijenle dolmasını hızlandırır. Cilt üzerindeki baskıdan dolayı sıkılığı ve ışıltısı artar, cildi güzelleştirir. Sinirsel bağlantılar sebebiyle baş ağrılarına ve sinüs tıkanıklıklarına da iyi gelir. Lenf dolaşımı düzene girdiğinden dolayı toksinlerin atılmasını sağlar ve serbest radikallerin nötralize olması için metabolizmayı uyarır. Cildin direncini arttırır. Kısaca güçlü anti-aging faydalar sunar. Üstelik tamamen doğal bir yöntemle!

Yüz masajını uygulamak için basınç hamleleri hasar vermeyecek şekilde nazikçe uygulanmalıdır ve cildi uyarmalıdır. Basınç hamleleri yüz kaslarını kaldırmak için yukarıya doğru uygulanır. Yüz yogasının nasıl uygulanacağına dair internette birçok kaynak bulabilirsiniz. Önerim aşağıda linkini verdiğim Tanaka Yüz Yoga Masajı’nı izlemeniz olacak.

Günün her saatinde kolayca uygulanabilmesi sebebiyle vakit sıkıntısı olanlar için bile idealdir. Özellikle akşamları temiz bir cilde nemlendiricinizi uyguladıktan sonra yapacağınız masaj hareketlerinin etkilerini kısa sürede görüp şaşıracaksınız. Masaj sonrasında cildinize sıkılaştırıcı veya antioksidan etkili bir serum uygularsanız sonuçlar çok daha mükemmel olur. Bu sayede her uygulamayla birlikte kullanılan ürünlerden maksimum fayda sağlanmış olur.

Cilt sağlığınız için sessiz bir ortamda veya rahatlatıcı bir müzik eşliğinde masajınızın keyfini çıkarın ve kendinizi 5 dakika da olsa şımartın. 

İlginizi çekebilir: Gençlik iksiri: Yüz yogası

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Bahar Özen
Almanya doğumluyum. 2011 yılında Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun olduktan sonra Almanya Saarland Üniversitesi’nde İnsan Biyolojisi alanında bilimsel araştırmalarıma devam ettim. ... Devam