Yumuşacık ve huzurlu: Kendin-yap kedi ve köpek yatağı önerileri

Evcil hayvanıyla birlikte yaşayan her hayvan sever, onları mutlu etmek için elinden geleni yapmaya hazırdır. Ancak söz konusu kedi-köpek yatağı olduğunda hem masraf etmek kaçınabilir hem de evinizdeki diğer eşyalarla uyumlu bir alternatif bulamamış olabilirsiniz. Aslında bu arayışa bir son verip kendiniz de kedi veya köpeğiniz için bir yatak yapabilirsiniz. Üstelik bu yatağı, evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına ve evinizin ruhuna göre tasarlayabilirsiniz. Peki kedi veya köpeğiniz için yatak yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Evcil hayvanınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurun

Kediler ve köpekler büyüdükçe, daha rahat bir alana ihtiyaç duyar. Evcil hayvanınızın rahat edeceği bir yatak yapmak istiyorsanız, eski yatağının ölçülerini referans alabilir veya evde en rahat ettiği alanı ölçebilirsiniz.

Kullandığınız malzemeye önem verin

Kedi veya köpeğiniz için yapacağınız yatağın güzel görünmesi kadar konforu ve sağlıklı olması da önemlidir. Bu yüzden kullanacağınız dolgu malzemesine, kaplayacağınız kumaşa, yatak için kullanacağınız malzemeye özen göstermelisiniz. Evcil hayvanınızın kolayca çiğneyip yıpratamayacağı, kolay temizlenebilir, tüy tutmayan ve evcil hayvanınızın sağlığı için zararsız malzemeler tercih etmelisiniz. Kullanacağınız minderin içine lifli bir dolgu malzemesi yerleştirebilirsiniz. Köpükler de özellikle kemikli ve zayıf köpekler için konfor sağlayabilir. Öte yandan evinizdeki eski havlu, tişört kırpıklarını da dolgu malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

Peki bu püf noktalardan sonra gelelim kedi veya köpeğiniz için nasıl bir yatak yapabileceğinize. İşte kendin-yap kedi ve köpek yatağı fikirleri:

1. Eski bir otomobil lastiği kullanabilirsiniz

Eğer kedi veya köpeğinizin boyutları çok büyük değilse, eski bir otomobil lastiğinden yatak yapabilirsiniz. Lastiği istediğiniz renkle boyayabilir, böylelikle evinizle uyumlu bir yatak elde edebilirsiniz. Lastiğin içine koyacağınız minderle de evcil hayvanınızın konforunu sağlayabilirsiniz.

2. Meyve kasasından yatak

Mahallenizdeki marketten veya manavdan rica edeceğiniz bir meyve kasasını güzelce zımparalayın ve cilalayın. Böylelikle acil hayvanınızın herhangi bir yerine kıymık batmaz. Daha sonra kasayı ters çevirin ve içine uygun bir minder alın veya kendiniz yapın. İşte hazır!

3. Eski sehpa deyip geçmeyin

Evinizde artık kullanmadığınız eski bir sehpanız varsa sehpayı ters çevirebilir ve tablasına uygun boyutlarda bir minder yapabilirsiniz. İsterseniz sehpanın açıkta kalan bölümlerini dilediğiniz gibi renklendirebilirsiniz. Sehpanın yukarı bakan ayakları, evcil hayvanınız için doğal bir çiğneme ve oyun oynama alanı olacaktır.

4. Komodinleri kullanabilirsiniz

Evinizdeki komodinin çekmecelerini ve iç kısımdaki metal aksamı çıkarın. Eğer komodinin boyutları evcil hayvanınızın boyutlarıyla uygunsa, içinde bir minder yapabilirsiniz. Özellikle kapalı, korunaklı alanları seven bir evcil hayvanınız varsa bu onun çok hoşuna gidecektir.

5. Dayanıklı bir kutu

Dayanıklı bir kutuyu evcil hayvanınız için yuva yapabilirsiniz. Üzerini yumuşak bir kumaşla veya keçeyle kaplarsanız, daha hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. İçine tatlı bir minderle evcil hayvanınız için harika bir eve dönüşecektir.

6. Büyük köpekler için tahta palet

Eğer büyük bir köpeğiniz varsa, tahta bir paleti güzelce zımparalayıp cilalayabilirsiniz. İsteğinize göre farklı bir renge de boyayabilirsiniz. Paletin kenarlarına ince tahta parçalarından kenarlık yapabilirsiniz. Üzerine uygun boyutlarda bir minder yaparak büyük köpekler için kolay ve sevimli bir yuva olabilir.

7. Eski bir bavul çok işe yarayabilir

Kullanmadığınız bir bavulunuz varsa, kenarlarındaki olası kesici/delici aparatları çıkarıp bavulun içine uygun bir minder koyarak kedi veya köpeğiniz eve dönüştürebilirsiniz.

8. Şık bir sepet

Kediniz veya köpeğiniz için hasır bir sepeti eve dönüştürebilirsiniz. Çok yüksek olmayan bir sepetin içine uygun boyutta minder koyarak hem şık hem de doğal malzemeden bir yatak yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, sepetin malzemesinin kolay deforme olabilecek veya evcil hayvanınıza zarar verebilecek bir malzeme olmaması gerekir. 

Bu örnekler sadece birer ilham kaynağı. Siz de evinizdeki kullanılmayan eşyaları dönüştürerek, kedi veya köpeğiniz için uygun bir ev yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kedi ve köpek maması seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!