Yükünüzü hafifletecek valiz hazırlama tüyoları

Deneyimli gezginler bilirler: Valiz hazırlamak gerçekten sanattır! Seyahatiniz boyunca evini sırtında taşıyan bir kaplumbağa gibi dolaşmak istemiyor ve en etkili ve hafif bir valiz yapmanın yollarını merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz valiz hazırlama tüyolarına mutlaka göz atın:

Gittiğiniz yerin ruhuna göre hareket edin

Diyelim ki 7 günlük bir Güneydoğu Asya seyahati planladınız ve gittiğiniz dönem bölgede yaşanan sıcak günlere denk geliyor. Bu demek oluyor ki tüm seyahatinizi, basit bir şort – tişört – terlik ya da spor ayakkabısı kombinasyonuyla geçirmeniz son derece olasıdır! Yani tropik ve bohem ruhuyla öne çıkan Tayland’ın minik adalarına giderken, yanınıza -bir kere bile giymeden geri getireceğiniz- abiye ya da ceket benzeri kıyafetler almanız kadar gereksiz bir şey olamaz. Kısacası bir yere gitmeden önce yanınıza alacağınız eşyaları, gideceğiniz yerdeki kültürel yapı, iklim koşulları ve seyahat amacınızı göz önünde bulundurarak planlayın ve mümkünse bu planın dışına çıkmayın.

Valizinizi gittiğiniz yerin ruhuna göre hazırlayın
Valizinizi gittiğiniz yerin ruhuna göre hazırlayın

Eşyalarınızı sınıflandırın

Eşyalarınızı, boyut ve şekillerine göre sınıflandırmanız valizinizde ciddi bir yer tasarrufu sağlayacaktır. Örneğin tüm tişörtleri aynı şekilde katlamak ve valizin aynı köşesine yerleştirmekle, bu tişörtleri gelişi güzel şekilde katlayıp valizin farklı köşelerine serpiştirmek arasında ciddi bir fark vardır. Yani benzer form ve büyüklükteki eşyaları mümkünse gruplandırarak yerleştirin. Bunu yapmanız hem valizinize daha çok eşya sığdırmanızı hem de seyahatiniz boyunca valizinizi darmadağınık hale getirmeksizin aradığınızı kolayca bulmanızı sağlar. En işlevsel valiz hazırlama tüyolarından biri de çorap ve iç çamaşırı gibi küçük parçaları, top şeklinde katlayarak valizinizde bulunan eşya bloklarının arasını dolduracak şekilde yerleştirmektir. Bu küçük parçaları bu şekilde yerleştirerek valizinizde ekstra alan kazanabileceğiniz gibi, hareket halindeyken valizinizdeki eşyaların sağa sola savrulmasını da önlemiş olursunuz.

Önceliklerinizi belirleyin

Valizinizi toplamaya başlamadan önce mutlaka bir liste yapın ve yanınıza almayı düşündüğünüz şeyleri önem sırasına göre yazın. Yani listenizin 1. Sırasında sizin için “olmazsa olmaz” diye nitelendireceğiniz bir eşya olsun. Listenin sonlarına doğru yanınıza almasanız da olacak şeyler sıralansın ve valiziniz tamamen dolduğu noktada listenin geri kalanını yanınıza almayı unutun. (Tabii bu da listenizi hazırlarken uzun uzun düşünmeniz gerektiği anlamına geliyor!) Bu öncelik listesi uygulaması, sizi evdeki gerekli gereksiz her şeyi yanınızda taşıma sevdasından alıkoymaya yardımcı olacak garantili bir yöntemdir.

Liste yapmak en garantili yöntemdir
Liste yapmak en garantili yöntemdir

Alan kazandıran hilelerden faydalanın

Özellikle kış tatillerine çıkarken valiz hazırlamak biraz daha zordur. Bunun sebebi ise mont, kayak elbisesi, yünlü kazak ve uyku tulumu gibi eşyaların fazlasıyla hacimli olmasıdır. Siz de valiz hazırlarken eşyalarınızın büyük hacimleriyle başa çıkamıyor ve valizin üzerine oturmak gibi demode(!) yöntemlerden medet umuyorsanız vakumlu saklama poşetleri imdadınıza yetişebilir. Giysi ve tekstil ürünlerinin hacimlerini ciddi anlamda küçülten bu vakumlu poşetler hem çok ucuz hem de pratiktir.

Yine valiz hazırlarken “Keşke bunları daha küçük yapsalar” dedirten şeylerden biri de kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine ait şişelerdir. Eğer çok uzun bir seyahate çıkmıyorsanız şampuan, saç kremi ve diğer tüm krem çeşitlerini minik seyahat boy şişelere boşaltabilir ve bu pratik şişeler sayesinde valizinizi hafifletebilirsiniz. Üstelik dönüşte bu ürünleri taşımak zorunda olmamanız da cabası!

Valizinizi bir yapboz gibi planlayın

En etkili valiz hazırlama tüyolarından biri de valizinize yerleştireceğiniz her eşyayı bir yapbozun parçaları gibi düşünmektir. Örneğin ayakkabıları aynı yöne doğru yerleştirmek yerine, bu ayakkabı çiftlerini tıpkı ayakkabı kutularında olduğu gibi yerleştirmelisiniz. Ve tabii ki bulduğunuz her boşluğu bir başka eşyayla doldurmalısınız!

Başta da belirttiğimiz gibi valiz hazırlamanın bir de  “sanatsal boyutu” var. Ne demek istediğimizi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyerek, ilham alabilirsiniz.

Kullan – at eşyalar tercih edin

Seyahat valizinizi yaparken önemli eşyalarınızı valizinize koyduktan sonra, çok sık değiştirilecek ve maliyet açısından nispeten ucuz eşyaları (çorap, iç çamaşırı, tişört ve havlu gibi) gideceğiniz yerden almayı tercih edin. Hemen her ülkede bulunan büyük marketlerden ya da yerel pazarlardan uygun fiyatlarla temin edeceğiniz bu kullan – at ürünleri kullanarak hem yükünüzü hafifletir, hem de dönüşte eve getireceğiniz hediyelik eşya ve alışverişleriniz için valizinizde fazladan yer açabilirsiniz.

 

Kaynak:

Heatrow.com

Cntraveller.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Tatil planlarınıza yön verecek 2015’in en iyi filmlerinin çekildiği mekanlar

Mevsime göre seyahat rehberi: Hangi dönemde nereye gitmeli?

2016’da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!