2016’da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz

Gelecek senenin en güzel tatil yerlerini belirlerken, etraflıca ve özenli bir araştırmayla birçok faktörü ele alarak bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirmemiz sırasında yeniden gözde olan klasik tatil mekanlarının nedenini ve tatil rotalarındaki değişimleri çözmeye çalıştık. Uzun bir çalışmanın sonunda büyüleyici güzelliğiyle Galapagos Adaları’ndan  gurme yemeklerin şehri Gent’e, hayaller şehri Havana’dan Gürcistan’a 2016’da gitmeniz gereken 10 tatil rotasını belirledik:

1. Gent, Belçika

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.
Gent-Belçika

Kanalları ve eşsiz mimarisiyle birlikte ünlü Belçika yemekleriyle de her açıdan merkez üssü konumunda olan bir şehir Gent. Brugge ve Brüksel’in ortasında kalan bu küçük ama şirin şehir üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olmasından dolayı ‘öğrenci şehri’ olarak biliniyor. Türk nüfusunun yoğun olduğu şehirlerin biri olan Gent’te Türk tatlarını bulabileceğiniz restaurantlarının yanında Türk mahallesi de bulunuyor. Orta Çağ şehirlerini andıran mimarisiyle Graslei kanal bölgesi ,St Nicholas Kilisesi ve şehrin ortasındaki heybetli  Gravensteen Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

2. Guatemala

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz
Guatemala

2015 yılında eski siyasal yozlaşmanın uzaklaşmasıyla beraber Guatemala turistlerin ilgi odağı olmaya başladı. Ülkede önemli değişimler her noktada hissediliyor. Maceracıların uğrak adresi olan Tikai Ulusal Parkı’yla beraber Peten’in kuzeyindeki arkeoloji alanı El Mirador’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor.Guatemala City’de Amerikan, Fransız, Japon, Meksika ve İspanyol mutfağından seçkin lezzetleri bulabileceğiniz restauranlar olduğu gibi Kac Ic, Guacamole ve Flan de Naranja gibi yerel tatları da denemelisiniz.

3. Gürcistan

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.
Tiflis-Gürcistan

Karadeniz’deki sınır komşumuz Gürcistan şarap ve gece hayatının ülkesi olarak biliniyor. Vizesiz gidilebilen ve komşumuz olması Türkiye’den seyahati oldukça kolaylaştırıyor. Tiflis’te Rustaveli Caddesi, Narikala, Old Tbilisi Batum’da ise Tiyatro Meydanı, Chacha Tower ve Aşk Heykeli mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Gürcistan’a gidince yöresel tatlardan Lobio, Haçapuri ve Hinkal yemeden dönmeyin.

4. Zimbabwe

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.
Zimbabwe

Afrika’da yer alan Zimbabwe’de geçen seneden beri büyük değişim yaşanıyor. Geçen Kasım ayında açılan Victoria Falls Havaalanı ile birlikte artık Zimbabwe’ye direkt uluslararası uçuşlar başladı.   Afrika’nın 4.büyük nehri olan Zambezi Nehri’nde üzerinde yapılan kano safarileri ve Mana Pools Doğal Yaşam Parkı’nda hipopotam ve timsahları görmek bize vahşi yaşam deneyimi sunuyor. Safariden hoşlanıyorsanız Victoria Falls & Hwange Ulusal Parkı’nda yürüyerek safari yaparak zebra,buffalo ve fil topluluklarını da görebilirsiniz.

5. Avustralya

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.
Sydney-Avustralya

Türkiye’den oldukça uzun bir uçak yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Avustralya’ya vardığınızda gerçektende kat edilen onca mesafeye değdiğini anlıyorsunuz. Gerçekte bir kıta olan ve tek bir ülkeyle 6 eyaletten oluşan Avustralya’nın önemli şehirleri arasında Melbourne, Canberra ve Sydney’i gösterebiliriz. Melbourne’deki Grampians Milli Parki’na giderek koala ve kanguruların büyüleyici hayatlarına tanıklık edebilir, 20. yy’ın en önemli yapıtlarından biri olan Sydney’in ünlü Sydney Opera Binası’nı ziyaret edebilir ya da Bondi Plajı’nda okyanus dalgalarına karşı sörf yapma deneyimini yaşayabilirsiniz.

6. Rio de Jenario, Brezilya

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.standart6
Rio de Jenario-Brezilya

2014 Dünya Kupası’nda adından sıkça söz ettiren Rio de Jenario Brezilya’nın en büyük 2. Kenti olma özelliği taşıyor. Şehrin zirvesinde sizi kucaklayan Dev İsa Heykeli 2007 yılında Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri seçildi. Artık herkes tarafından bilinen eşsiz Copacabana, Lebnon ve İpanema plajları mutlaka görülmesi ve keyif yapılması gereken yerlerden. Güney Amerika’nın kalbine gidip yüzlerce bitkiyle birlikte doğayla içiçe bir gün geçirmek için Jardem Botanico’yu ziyaret edebilirsiniz.

7. Zagreb, Hırvatistan

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.standart7
Zagreb- Hırvatistan

Hırvatistan’ın şirin başkenti Zagreb genellikle Adriyatik Sahili ve adalarının gölgesinde kalsada, özellikle Hırvatistan A.B’ye girdikten sonra popüleritesini iyice arttırmayı başardı. Geçen yıl bu yemyeşil şehirde ziyaret edilesi 2 sıradışı ve müze açıldı: Tortureum İşkence Müzesi ve İlüzyon Müzesi. Zagreb’te Hırvat mutfağına özgü Krpice sa zeljem ve Purica smlincima gibi yemeklerin yanı sıra Akdeniz mutfağına özgü yemeklerde bulabilirsiniz.

8. Galapagos Adaları

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.
Galapagos Adaları

Her ne kadar 1835 yılında Charles Darwin’in ziyareti Galapagos Adaları’nı dünya çapında meşhur etse de oraya gitmek için daha birçok nedeniniz var. Biyolojik çeşitliliğe sahip olan Galapagos, Ekvator’a bağlı 14 büyük ve 8 küçük adadan oluşmaktadır. Galapagos’ta artık doğada çok nadir bulunan, büyüleyici güzellikleriyle Galapagos penguenlerini görebilir, fıkateyn kuşlarının peşinden giderken volkanik kayaları, çölleri ve gizli bir cennet gibi karşınıza çıkan sahilleri keşfe dalabilirsiniz.

9. Havana, Küba

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.
Havana-Küba

Amerikan Başkanı Obama’nın A.B.D’nin Küba’ya olan seyahat kısıtlamalarını kaldırıcağını açıklaması, Küba’yı en eğlenceli ve çekici seyahat rotaları arasına girmesine neden oldu. UNESCO tarafından ‘Dünyada en çok görülmek istenen yer’ seçilen Havana’da şarkılara, filmlere konu olan Old Havana’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.  Havana’yı ayaklarınızın altına alıp bu güzelliği saatlerce izlemek içinse yolunuz El Morro Kalesi olsun.

10.Toronto-Kanada

2016'da 10 eşsiz tatil önerisiyle dünyayı yeniden keşfediyoruz.
Toronto-Kanada

Yapılan araştırmalara göre ‘Dünyanın en yaşanılacak yerleri’ listesinde yer alan Toronto’ya vardığınız zaman Ontario Gölü ve etrafından sıralanmış gökdelenler sizi karşılıyor. Dünyanın 4. yüksek kulesi CN Tower, Toronto’nun en büyük parki High Park ve muhteşem mimarisiyle sanat aşıklarının uğrak yeri Royal Ontario Museum’u gezilecek yerler arasında not etmenizde fayda var.

Kaynak:

travelandleisure.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Hafta Sonu Gezisi Milano’ya

Pazar keşifleri / Ölmeden önce arabayla gezilmesi gereken yerler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!