Hafta Sonu Gezisi Milano’ya

İtalya’nın Roma’yı takip eden ikinci en kalabalık şehri olan Milano, birçoğumuzun aklına öncelikli olarak moda kelimesini getirse de, bir o kadar mimari olarak etkileyici bir şehir olduğu aşikar. Hatta, burasının bir moda şehri olduğu düşüncesi ertesi gün meşhur moda sokağı Montenapoleone Caddesi’ne gittiğimde aklıma geldi diyebilirim. Otomotiv olarak gelişmişliğine de gidince bizzat şahit oldum diyebilirim.

Hafta Sonu Gezisi Milano'ya
Milano’daki otomobiller

Gezilecek yerler, yapılacaklar olarak “ben gittim, yaptım, tavsiye ederim” listesi için ise kısa kısa giriyorum hemen:

Milano Katedrali “Duomo di Milano”

Hafta Sonu Gezisi Milano'ya
Duomo di Milano

“Adamlar hakkaten üşenmemiş abi” cümlesini ilk kurduğum yerlerdendir. Nakış gibi, dantel gibi işlenmiş cephesinden içeri girdiğimde, yüksek tavanlı Gotik mimarisi ayrı büyülemişti beni. Üstelik 1306 yılından bu yana varoluşunu sürdürüyor! Belki siz de aşka gelir, bir mum yakarken bulursunuz kendinizi benim gibi.

Aslında Avrupa’da yola çıktıktan sonra her katedral birbirinin bir değişiği olarak görünmeye başlıyor gözünüze. Ama bu şekilde görmeye başlayacaksanız da, emsallerinizden birisi burası olmalı diye düşünüyorum. Ayrıca paraya kıyıp çatı katına çıkın ve meydanı Piazza Del Duomo’ya kuşbakışı bakın derim. Meydanı olmasa bile bu ince ince işlenmiş cepheyi yakından ve geniş açıdan incelemenizi, biraz göz banyosu yapmanızı şiddetle öneriyorum.

Çatı katından manzara

PS. Meydanda göreceğiniz zenci abilerden kaçın. Bizim Romen teyzelerden farksız olarak o bilekliği ne ara alıp konulunuza taktığınızı ve yedeği için de ekstra parayı ne ara verdiğinizi hiçbir zaman anlamayacaksınız yoksa.

Galleria Vittorrio Emanuele

Hafta Sonu Gezisi Milano'ya
Galleria Vittorrio Emanuele

Meydana gelmişken o görkemli girişinden Galleria Vittorio Emanuele çarşısına dalabilir “Ne zenginler var şu hayatta!” zılgıtlarına düşebilirsiniz.

“Parco Sempione” ve “Castello Sforzesco”

Hafta Sonu Gezisi Milano'ya
Brandenburg Kapısı
Meydandan devam ederek, Dante Caddesi’ni mütakiben varacağınız Sempione Parkı’nda, yine bir “bizim bir şöyle şehir parklarımız yok!” nağmelerine kol kanat gereceksiniz. Devam ettiğinizde Berlin’deki meşhur Brandenburg Kapısı’nın benzerini görecek, biraz ilerisinde ise yeşilin içine hakimiyet kurmuş Sforzesco Kalesi’ni göreceksiniz. Kalenin içerisini hızlı bir turla bitirebilmeniz mümkün. Çıkışta park üzerinde bulunan tezgahlardan turistik alışveriş yapabilirsiniz böylelikle.

Navigli

Hafta Sonu Gezisi Milano'ya
Milano’dan ayrılmadan Venedik havasını yakalayabileceğiniz bir yer

Milano’dan ayrılmadan Venedik havasını yakalayabileceğiniz bir yer. Leonardo Da Vinci’nin zamanında malzeme almak için açtığı kanallar, şimdilerde İtalya’nın meşhur “aperativo” kültüründen yararlanılabilecek, canlı müzik dinlenebilecek kafeler mekanına çevrilmiş. “Aperativo” kültürünün ne olduğunu hemen açıklayayım. Akşam kısıtlı saatler arasında yalnızca içkiye para vererek restoranın açık büfesinden sınırsız yararlanabiliyorsunuz. Bir çeşit “happy hours” da denilebilir. =) Gece olunca seyyar satıcılar sizinle sıkı pazarlık işine girişmek üzere tezgahlarını da yol üzerine yerleştirmekteler. Sevgili turistler, gösterin marifetlerinizi.

Corso di Porta Ticinese

İnternette birisi Asmalı Mescit’e benzetmiş burasını. Ben de genel olarak Beyoğlu havası olduğunu düşündüm aslında. Biraz salaş, biraz şık, biraz gençlik, biraz üst tabaka. Kafelerden, restoranlardan ilerlerdikten sonra, akşam gençlerin içkisini alarak toplandığı sütunların olduğu bölgeye gitmek isteyebilirsiniz özgür ruhlardansanız. Benim derdim bu kısımlardan ziyade o meşhur dondurmacılarından gözüme kestirdiğime yetişebilmek olmuştu.

Genel olarak gezerken gözünüze her an başka bir detay, ertesi gün kurulan başka bir yapıt görebilirsiniz. Dikkat kesmekte fayda var. 

Nerede kalacağız?” diye düşünürseniz şehir merkezine yakın sayılacak iki uzun sokak boyunca kurulmuş villa görünümlü otellerin orayı sorun öğrenin olur mu? Ben hatırlayamıyorum çünkü şimdi. Ama güne evinizde uyanmışlık hissiyle başlayabilir, gece konuk sever otel sahiplerinin odalar için özel ayırdığı İtalyan Şaraplarıyla keyifli uyuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Dünyanın çeşitli yerlerindeki ilginç oteller

Çin’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken 9 muhteşem yer

Daha ucuza daha çok gezebilirsiniz

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam