Daha ucuza daha çok gezebilirsiniz

Hepimiz, iş çıkışında, okul çıkışında, tatil ve bayramlarda eğlenceli aktiviteler yapmak istiyoruz. Bu genelde pahalıya mal oluyor çünkü son anda yapılan planlar, arkadaşlara uymak zorunda olmak bizi çok araştıramadan alışveriş yapmaya itiyor. Bu sorununuzu çözebilir ve daha ucuza aynı keyfi alabilirsiniz.

Ulaşım konusunda farklı alternatifler deneyin

Avrupa’nın veya diğer kıtaların sadece 3-4 şehri değil, birçok şehri görmeye değer. Bu yüzden yurtdışı tatillerinde vizyonunuzu geniş tutun, bilet alırken Google’ın geliştirdiği itamatrix veya google fligts web sitelerini kullanın ve istediğiniz tarih aralığında Avrupa’daki en ucuz destinasyonunuzu bulun! Altta sitelerden örnek resimler görebilirsiniz.

Daha ucuza daha çok gezebilirsiniz

Daha ucuza daha çok gezebilirsiniz
Gezi siteleri

Türkiye içinde keşfetmediğiniz yerleri keşfedin. Her tatilde Çeşme veya Bodrum’a gitmek zorunda değilsiniz, arkadaşlarınızla güzel bir Karadeniz turu yapmayı veya trenle gidebileceğiniz destinasyonları değerlendirin. Alttaki haritada tren hatlarını görebilirsiniz.

Daha ucuza daha çok gezebilirsiniz
Tren hatları

Yaşadığınız şehirde veya yakınlarında bir destinasyon belirleyin, bu yolculuğu arabayla bile yapabilirsiniz. Hatta bir değişiklik yapın ve araç paylaşımı yapın. Otobüs biletine yakın fiyata arabayla gidin ve yeni insanlarla tanışın!

Konaklama imkanlarını iyi araştırın

Daha ucuza daha çok gezebilirsiniz
Konaklama alternatifleri

Seyahat ettiğiniz yerlerdeki hostelleri, uygun otelleri iyice araştırdınız ama istediğiniz gibi bir şey bulamadınız mı? Bir de ev veya oda kiralamayı deneyin, bu son zamanlarda iyice popüler oldu. Gerekli linkleri altta bulabilirsiniz.

Seyahat ettiğiniz yerde yakınlarınız var mı kontrol edin, belki de bir yakınınızın arkadaşı sizi misafir etmekten mutluluk duyacaktır. O da olmadı hiç tanımadığınız lokallerle tanışmanıza fırsat verecek olan couchsurfing yapmayı deneyin. Üye olduğunuz klüp veya derneklerin gittiğiniz yerde şubesi var mı kontrol edin! Varsa, kontağa geçip sizi misafir edecek birilerini bulun.

Yeme içme

Şehrin en yüksek puanlı veya en pahalı yerinde yemek zorunda değilsiniz, daha az keşfedilmiş güzel restoranlar bulabilirsiniz. Hatta benim tavsiyem daha sıradan bir yerde yemeğinizi yedikten sonra, bir şeyler içmek ve vakit geçirmek için daha güzel yerlere gitmeniz.

Hatta eğer konakladığınız yerde mutfak kullanımınız varsa, bir akşam yemeğinizi arkadaşlarınızla hazırlayabilirsiniz. Bu hem keyifli hem de ucuz bir alternatif olabilir.

Gece hayatı

İnternetten en çok puan alan club veya barlara gitmek yerine, şehrin en hareketli cadde ve sokaklarını öğrenip oralarda dolaşarak kendinize bir yer seçin. Belki de birkaç yer beğenirsiniz ve hepsine kısa kısa uğramak istersiniz.

Tatil olsun veya olmasın değişiklik yapmayı ihmal etmeyin. Her zaman restoran aramayın, şehrin parklarında piknik yapın, kamp sandalyelerinizi kurun, bir sürat teknesi kiralayın hatta şehirde tanıştığınız insanlarla bir gezi veya yemek planlayın. Bu onların da hoşuna gidecektir.

İyi yolculuklar!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Mutlu olmak için paranızı seyahat etmeye harcayın

40 yaşına gelmeden dünyayı gezen adamın seyahat stratejileri

Burak Dikmenoğlu
Burak’ın kimliğinde Trabzonlu yazıyor ve bundan gurur duyuyor ama hayatını Ankara ve İstanbul’da geçirmiş. Ted Ankara Lisesinden mezun olup, İstanbulda üniversite okumaya gelmiş. Boğaziçi ... Devam