Yüksek performansta yaşayanların 5 ortak özelliği

Şu anda tüm gücünüzde, % 100 potansiyelinizde mi yaşıyorsunuz?

Hepimizin en iyimizi yaşadığı bir an vardır. Etrafımızda her ne oluyorsa olsun, içimizdeki dingin savaşçının doğru kararları verdiği, olanaksız olanı olanaklıya, imkansız olanı imkana dönüştürdüğümüz o an. İşte bu hale yüksek, zirve hali deniyor. Olabildiğimiz en iyi halimiz. Tabii ki en güçlü isteğimiz bu hal’in sürekli ve düzenli olması, yani hep yüksek performansa sahip olmak.

Zirve halinizi siz de yaratabilirsiniz.
Zirve halinizi siz de yaratabilirsiniz.

Bu şunlara sahip olmak demek oluyor:

– Potansiyel
– Başarı
– Yüksek enerji

Sanki tüm zamana, mekana hükmedebildiğimiz, tüm hücrelerimizin bolluk ve sevgi ile dolu olduğu o an; akış, birlik bilinci… Siz buna her ne diyorsanız…

Yüksekten uçmak

Birçok başarılı atlet, bu yüksek performans halini bilir. “Geçen sezon akışta, yüksek alanda performans gösteriyordum. Tekrar o alana çıkmak istiyorum” gibi cümlelerle bunu ifade ederler. Bu, yaptığımız koçluk çalışmalarında sıklıkla duyduğum bir cümledir. Bu aynı zamanda iş dünyası için de geçerlidir. İşinizde en üretken olduğunuz ve yaptığınız her çalışmadan keyif aldığınız bir dönem hatırlıyor musunuz? Tüm diğer takım arkadaşlarınızdan daha iyi performans gösterdiğiniz, her görüşmeyi işe çevirdiğiniz, müşteri ilişkilerinizin olağanın ötesinde olduğu o yüksek hal. Bir ya da iki günden bahsetmiyorum, aylar, hatta yıllar süren yüksek performans hali…

İşte bu yüzden birçok başarılı ve bu başarısını devam ettirmek isteyen ünlü, atlet ve iş adamı; “Yüksek Performans Startejist”leri ve bütünsel yaşam koçları ile çalışıyor. Birçok danışanımın bana gelme sebebi de bu. Çünkü seans sonunda hissettikleri “yükselme” halini sürekli olarak hissetmek ve uzun bir dönem çabalamanın ardından bunu otomatik olarak kendileri de yapabilmek istiyorlar. Tüm bu yüksek performans halini sıklıkla deneyimleyen kişilere baktığımda, ortak 5 özellikleri var:

1. Netlik

Kim oldukları ve ne deneyimlemek istedikleri hakkında o kadar netler ki, odakları çok güçlü. Ben kimim, ne istiyorum, etrafımdakiler ile iletişimim nasıl olacak, bu süreç bana neyi deneyimletecek; tüm bu soruların cevapları yüksek performansta yaşayanlar için açık ve nettir. Sadece bunlar değil, aynı zamanda güçlü-zayıf tarafları neler, oyunu kazanmak için kurallar neler, neye odaklanmak önemlidir, nelerin onları hedeflerinden caydırabileceğini, dikkatlerini dağıtabileceğini de net olarak bilirler.

Yüksek performans sahipleri enerjiktirler.
Yüksek performans sahipleri enerjiktirler.
2. Enerji

Yüksek performansta yaşayanların enerjileri de yüksektir. Bunu düzenli, disiplinli ve odaklı çalışma ile sürekli sağlarlar. Yanlarındayken yüksek enerjilerini ve varlıklarını hissedebilirsiniz. Yediklerine ve yaşam tarzlarına dikkat ederler. Fiziksel olduğu kadar, zihinsel olarak da güçlü ve enerjiktirler.

3. Cesaret

Yüksek performansta olanlar, diğerlerine göre daha cesur kararlar alır, daha hızlı hareket eder, risk alırlar. Herkes daha ilk aldığı geri çevrilmede, yenilgide oyunu bırakırken onlar cesaretle ilerlerler. Kendilerini, değerlerini, hayallerini rahatlıkla anlatırlar. Gerçekleştireceği hayalleri kadar, neye hayır diyeceklerini de açıkça belirtirler. Amaçlarına sadık kalırlar.

4. Üretkenlik

Yüksek performansta yaşayanlar diğerlerine göre daha verimli ve daha çok üretirler. Uğraştıkları dalda daha çok zaman harcayıp, rahatlıkla etkili sonuçlar ürettiklerini görebilirsiniz. Yaşamları akış içerisinde planlıdır ve net bir biçimde, elde ettikleri sonuçlar diğerlerine göre en az iki katı kadar fazladır.

5. Etki

Yüksek performansta yaşayanların değişik bir karizması vardır. İnsanları konuşmaları ve halleri ile etkiler, onları peşlerinden sürüklerler. İnsan ilişkileri güçlüdür. Çevrelerindekilere ilgilerini, zamanlarını ve odaklarını vererek onlara önemli ve seviliyor olduklarını hissettirirler. Olağanın ötesinde önem ve değer verirler. Sadece kendi yaşamlarına değil, başkalarının yaşamlarına da katkı sağlarlar.

Yüksek performansta yaşamak mümkün mü? Evet. Siz de bunu yaşamak ve düzenli olarak sahip olmak isterseniz yazın bana, mutluluk yolunda içinizdeki güce bağlanıp, beraberce hayallerinize doğru yürüyelim.

[email protected] / [email protected]

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

 

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam