Yorgun olduğunuzda çocuklarınızla oynayabileceğiniz keyifli oyunlar

Şüphesiz ki her anne baba çocuklarını çok sever; onlar için en iyisi, en güzeli olsun, hep mutlu olsunlar, bir dedikleri iki edilmesin isterler. Ancak, ne var ki tüm bunlar ebeveynliğin ne kadar yorucu bir iş olduğu gerçeğini değiştirmeye yetmiyor. Hafta sonu erkenden gözünü açan çocuklar, gece yarısı acıkan bebekler, bitmeyen ev işleri, şehir hayatının koşuşturması derken anne-babaların bir dakika bile durup dinlenecek vakitleri kalmadığı kesin. E hal böyle olunca da sürekli oyun oynamak isteyen çocukların hızına yetişebilmek neredeyse imkansız…

Yorgunken çocuklarınızla oynayabileceğiniz oyunlar

Peki, hem anne babaları yormayacak -hatta onlara biraz dinlenme fırsatı sunacak- hem de çocukları mutlu edecek ve keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak oyunlar var mı? Evet! Çok yorgun olduğunuzda bile çocuğunuzla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar mevcut. İşte yorgun ebeveynleri ve çocukları mutlu edecek oyunlar:

Saklanmış nesneyi bulma: Çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı ya da eşyayı evin içinde gizleyin ve ondan bulmasını isteyin. O, aramaya başlamışken sıcak-soğuk gibi yakınlaştığını ve uzaklaştığını belirten yönergeler vererek hedefe ulaşmasını sağlayın. Ve çocuğunuz sıkılına kadar veya dilediğinizce birkaç tur daha oyunu devam ettirin. Çocuğunuz oyuncağını ararken siz de biraz ayaklarınızı uzatıp dinlenme fırsatı bulabilirsiniz.

Evde piknik: Çocukların doğayı çok sevdikleri ve her fırsatta dışarı çıkmak istedikleri aşikar… Ancak çocuklarla dışarıya çıkmak özellikle hazırlık aşamasında epey zaman ve enerji gerektirdiğinden yorgun olduğunuzda iyice zor bir görev halini alabilir. Bu nedenle evde açık hava ortamını yaratmak iyi bir fikir olabilir. Yere bir örtü sererek varsa bir sepete veya çantaya çocuğunuzun sevdiği yiyecek-içecekleri ekleyip evde piknik ortamı yaratarak keyifle ve afiyetle birlikte zaman geçirebilirsiniz.

Hikaye anlatma: Eğer bir kitabı tutamayacak, sayfalarını bile çeviremeyecek kadar yorgunsanız hemen hayal gücünüzü devreye sokun! Çocuğunuzla birlikte koltuğa, yatağa veya halının üzerine uzanın ve gözlerinizi kapatın. Ona şimdiye kadar hiç duymadığı bir hikaye anlatacağınızı söyleyin ve sevdiğiniz masallardan, hoşunuza giden karakterlerden esinlenerek bir kurgu yaratmaya başlayın. Merakla ve heyecanla dinleneceğinizden emin olabilirsiniz.

Boyama veya çizim yapma: Genellikle çocuklar özellikle de küçük yaşlar, bir şeyler çizmeyi, boyamayı çok severler, eğer sizin çocuğunuz için de durum böyleyse tek ihtiyacınız renkli kalemler ve çizmek ya da boyamak için kağıtlar… Boyalarınızı seçin, hatta renkleri paylaştırın, neyi boyamak veya çizmek istediğinize karar verin ve işe başlayın. Dilerseniz arka planda hafif tempolu bir şarkı açarak bu etkinliği daha dinlendirici bir hale getirebilirsiniz.

Sıraya koyma ve gruplama oyunu: Evdeki nesneleri ya da çocuğunuzun oyuncaklarını sıraya koyma oyunu oynayabilirsiniz. Örneğin, evdeki kitapları ya da oyuncak arabaları büyükten küçüğe sıralayabilir ya da renklerine göre düzenleyebilirsiniz. Bu oyun aynı zamanda çocuğunuzun düzenleme ve sınıflandırma becerilerini geliştirmesine de yardımcı olacaktır.

Arkamda ne var oyunu: Çocuğunuzla karşılıklı oturarak sırayla arkanıza bir nesne saklayabilir ve tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Rengini, işlevini, şeklini ya da boyutunu sorabilir ona göre tahminler yürütebilirsiniz. Hem çocuğunuzun betimleme yeteneğini geliştirebilir hem de tahmin yeteneğini güçlendirebilirsiniz.

Kutu ve kart oyunları: Sizi fiziksel olarak yormayacak, çocuğunuzun ise keyifli vakit geçirmesini sağlayacak bir diğer seçenek ise kutu ve kart oyunları. Masa üzerinde oynayabileceğiniz, fiziksel olarak çok fazla hareket etmenizi gerektirmeyen oyunlarla birlikte eğlenceli dakikalar paylaşabilir, sıkıldıkça başka bir oyuna geçiş yaparak süreyi uzatabilirsiniz.

Kuaförcülük: Özellikle uzun saçlı anne ve babalar bu oyunu çok sevebilir, çünkü çoğu çocuk uzun saçlara dokunmaktan, onlarla bir şeyler yapmaktan keyif alır ve bu oyun uzunca bir süre oyalayabilir. Birkaç toka, tarak ya da saç bakım kremleri ile saçlarınız yepyeni bir soluk kazanırken çocuğunuz da bolca eğlenebilir.

Aşçılık: Şüphesiz ki pek çok çocuk oyun hamurları ile oynamaktan keyif alır, hele ki büyüklerine bir şeyler hazırlıyorlarsa… Çocuğunuzla birlikte hamur oyunlarından çeşitli yiyecekler hazırlayarak birbirinize servis edebilir veya ne yaptığınızı tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Hayvanları tahmin etme: Eğer hayvanlar alemine ilgi duyan bir çocuğunuz varsa bu oyunu çok sevebilir. Çeşitli hayvan sesleri çıkararak hangi hayvan olduğunu tahmin edebilir veya telefonunuzdan ilk seferde tahmin etmesi daha zor olan hayvanların seslerini dinleterek süreyi daha da uzatabilir ve oyunun heyecanını yükseltebilirsiniz.

Gölge oyunu: Perdeleri veya tavandaki ışığı kapatın, yere oturun ve arkanızdan küçük bir ışık kaynağı ile duvara yansıtma yapın. Sırayla çocuğunuzla birlikte parmaklarınızı kullanarak farklı şekiller yapın ve duvarda oluşan gölgelerin neye benzediğini tahmin etmeye çalışın.

Bulutları benzetme: Eğer siz de çocukken gökyüzüne bakıp hayal gücünüze göre yepyeni şekiller, figürler yarattıysanız bu oyun hem sizi hem de çocuğunuzu çok mutlu edebilir. Pencerenin kenarına oturun ve sırayla seçtiğiniz bir bulutu bir şeylere benzeterek birbirinize anlatmaya başlayın. Benzer bir oyunu geceleri yıldızlardan faydalanarak da oynayabilirsiniz.

Ölçme oyunu: Bu oyun özellikle biraz uzanmaya ihtiyacınız olduğunda sizin için en ideal seçenek olabilir. Metre, cetveli, mezura veya karış yöntemi ile çocuğunuzdan kollarınızın, ayaklarınızın, parmaklarınızın ya da bacaklarınızın uzunluğunu ölçmesini isteyebilirsiniz. Sonra, siz de aynı şekilde onu ölçerek 3 karış, 20 santimetre gibi farklı uzunluk ölçüleri hakkında konuşabilirsiniz.

Bonus, meditasyon: Hem sizin hem de çocuğunuzun dinlenmeye, sakinleşmeye, stresi azaltmaya ihtiyacı olduğunda meditasyon, mindfulness, nefes egzersizleri gibi pratikleri oyunlaştırarak uygulayabilirsiniz. Telefonunuzdan geri sayımı açabilir, alarm kurabilir veya birlikte sayarak rahatlamaya çalışabilirsiniz. Derin nefesler alıp verebilir, bir süre gözlerinizi kapatarak oturabilir veya sessizce birkaç dakika durarak hayaller kurabilirsiniz. Dilerseniz çocuklarla meditasyon yapma konusunda yardımcı olan çeşitli videolara da göz atabilirsiniz:

Guided Meditation for Children | ONE PERFECT MOMENT | Mindfulness for Kids

İlginizi çekebilir: Oyuncu ebeveyn olmak ve çocukların oyunlarına rehberlik etmek neden önemlidir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!