Yoga ile tüm duygularınızı kabul edin

Yogaya başladığım ilk zamanlarda bedenimde hareketi nasıl hissettiğimin farkına varmıyordum. “Bedeninde olanları duy ve fark et.” Bu cümleyi duymaya başladıkça bedenimle birlikte nefesim ve zihnim de sakinleşmeye başlamıştı. Yoganın bir tanımı da zihnin ipliklerini birbirine bağlamak değil miydi?

İlk kez yoga stüdyosuna adım attığımda, bedenim hareket ettikçe nefesimle birlikte ortaya çıkan duygularımı fark ettim. Her olumsuz duygu bizi yerimize çivilerken hareket ettikçe hissedebilmeyi yeniden keşfediyordum. İlk zamanlarda gergin olan bedenimi bıraktıkça, gevşemenin verdiği his ile zihnim de artık bırakabilmeyi deneyimliyordu.

Son günlerde duruşumu, yediğim yemeğin lezzetini, nefesimi o kadar farkındalıkla hissedebiliyorum ki…

Yediğim yemekleri çiğnemeden yutup dakikalar içinde tükettiğimi fark ettim. Oysaki yavaş yavaş çiğneyerek yemek ne kadar kıymetliymiş. Telaşsız, tadına vararak yaşamak dediğim işte buydu. Bu yaz tatilinde vegan yemeğimi yerken belki de hayatımın en lezzetli öğününü yedim. Ve o günden sonra yediğim tüm yemekler lezzetli gelmeye başladı çünkü farkındalıkla yemeyi yeniden öğreniyordum.

Ben gerçekten görebilmeyi, kendimi dinlemeyi, böyle farkındalıkla dolu bir şeyler yapabilmeyi yoga sayesinde öğrendim. Sanki daha önce eksikmişim de yoga ile tamamlanıyordum. Kendimin ve gücümün farkına varabilmek için bir şeyler gerekiyormuş. Benim yolculuğum da yoga ile harekete geçti.

İnsanız ve tüm duygularımızı yaşayarak hissetmeliyiz. Çocukluk ve ergenlik dönemi boyunca hissettiğin duyguları söylemenin yanlış olduğu sana da öğretilmiş olabilir. Kahkaha attığında fazla mı neşeliydin, üzülüp ağladığında zayıf mıydın? Belki bunları yüzlerce kez duydun büyüklerinden. Çünkü sürünün içinde ses çıkarmak sorun yaratırdı, başka türlüsünü de bilmiyorduk zaten. Ne çok duygum yarıda kesilmiş ve ben ses çıkarmadan o duygularımı bastırıp devam etmişim…

Hayatta tüm deneyimlerime sarılıyorum. Yoga ve meditasyon ile bedenimi, duygularımı fark ettiğim her gün, “Yeni bir yol açan bu deneyime iyi ki çıkmışım” diyorum. Bu yolda tüm duygulara yer var; öfkelenen, ağlayan, çaresiz hisseden, sevinen, kahkahalar atan, huzur dolu hisseden biriyim artık. Kısacası bütün duygularımı artık fark ederek yaşıyorum ve hepsini sarıp sarmalıyorum. Sana hangi duyguların yanlış olduğu söylendi?

Belki de benim gibi gerçek duygularını, ne hissettiğini söyleyememek senin de yıllarını almış olabilir. Yoga yolunda kendimi uyandırma yolculuğum başladı. Bugüne kadar üzerimdeki yükler hafifledi; endişelerden, kaygılardan, geçmişi sürekli düşünme telaşlarından sıyrılarak ferahlamama yardımcı oldu yoga. Şu anda ne hissediyorsam, yaşıyorsam, bunu paylaşmanın verdiği huzur bambaşka.

Hayatın içinde kendini iyi hisseden ol… Namaste…

İlginizi çekebilir: Yoga ile gelen her şeyi şükranla kabul edin

Nebahat Köse Yoga Eğitmeni
5 Ocak 1989 doğumluyum. İktisat mezunuyum. Mezun olduktan bir gün sonra bankacı olarak hayata başladım. Aynı kurumsal bankada işime devam ediyorum. Kendimi arama yolculuğumda ... Devam