Yılların eskitemediği soru: Sperm yutmanın faydaları ve zararları nelerdir?

Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığı (klamidya, bel soğukluğu, frengi) olan erkeğe oral seks yapıyorsanız enfeksiyon kapma riskiniz bulunur. Spermi yutup yutmamanız önemli değildir, önemli olan oral seks sırasında erkeğin ağzınıza boşalmış olmasıdır. Bu yüzden eğer partnerinizin herhangi bir sağlık problemi varsa veya kendinden emin değilse, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak ilişkiye girmeniz meniyi sizden uzak tutarak enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Sperm yutmak zararlı mı?

Eğer beraber olduğunuz erkeğin enfeksiyonu bulunmuyorsa, sperm yutmanın herhangi bir sağlık riski taşıdığını söyleyemeyiz. Ayrıca, sanılanın aksine kilo almanıza da sebep olmaz. Bazı insanlar spermin kalori yüklü olduğunu düşünürler, ancak bu doğru değildir. Her boşalmada yaklaşık 5 kalorilik sperm ortaya çıkar.

sperm
Sperm yutulduğunda hamile kalınması teknik olarak mümkün değildir, çünkü vücutta sindirilir.

Kadınların, sperm yutarak hamile kalacaklarına dair endişelenmelerine gerek yoktur; çünkü çocuğun oluşması için spermin rahme ulaşması gerekir ve yutulduğu zaman sperm sindirildiği için bu şekilde ulaşması mümkün değildir.

Bu durum, yalnızca oral seks yaptıktan kısa bir süre sonra bıçaklanmanız halinde gerçekleşir ki, bunun olma olasılığı da oldukça düşüktür. Birkaç yıl önce Afrika’da gerçekleşen bir olayda, Afrikalı bir kadın erkek arkadaşına oral seks yaparken eski sevgilisi o sırada oradan geçiyor ve bunu görüyor. Bıçağını çıkarıp kadını bıçaklıyor. Bir süre sonra, kadın doktora gittiğinde hamile olduğunu öğreniyor. Bu durumun bıçaklanma nedeniyle olduğu ortaya çıkıyor. Muhtemelen bu noktada, bu olayın cinsel birleşme nedeniyle olduğunu düşünseniz de, esas şok edici gerçek burada karşımıza çıkıyor: Kadının vajinası bulunmuyor! Mullerian agenesis adı verilen genetik bir durum, kadının vajinal gelişimini engelliyor ve vajinanın oluşması gereken yerde sadece küçük bir gamze ya da çukur oluşuyor. Tüm bu bilgilerin ışığında, post oral seks döneminde karın bölgesinde alınan yaranın spermin yeniden üretkenliğini sağlamasının en makul açıklaması olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili yazı: Spermin büyüsü

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bıçaklanma dışında sperm yutmanın bilmeniz gereken bir başka yan etkisi de yutan kişide bulunan sperm alerjisidir. Yapılan araştırmalar, bazı kadınların partnerlerinin spermlerine alerjisi olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

Bunun dışında sperm yutmanın ishale sebep olduğu da birkaç yıl önce iddia edilmiştir. Sperm yutmanın sindirim sistemiyle ilgili bir probleme neden olması (büyük olasılıkla früktoz intoleransının bir sonucudur, çünkü spermin en önemli bileşenlerinden biri früktozdur) yine de çok çok nadir görülen bir rahatsızlıktır.

Hep sperm yutmanın risklerinden bahsediyoruz, peki hiç faydası var mı?

İster inanın ister inanmayın, bazı araştırmalar sperm yutmanın preeklampsiye iyi geldiğini iddia ediyor. Preeklampsi, gebeliğin ikinci yarısında gelişebilen hipertansiyon ve proteinüri ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Eğer tedavi edilmezse, hem anne hem de fetüs için ölümcül sonuçları olabilir.

Peki meni yutmak neden preeklampsinin riskini düşürür?

Bu konudaki en başarılı hipotez annelerin hamilelik döneminde yabancı antijenlere maruz kalmalarıdır; çünkü genetik materyalin yarısı babadan gelir. Yine de anne adayı hamilelikte daha çok antijene maruz kaldığından dolayı, buna karşı tolerans geliştirir. Bu şekilde de bağışıklık reaksiyonu riski hamilelik sırasında azalır.

Yani, araştırmanın sperm yutma üzerinde hamilelere kesin olarak fayda sağladığı sonucunu çıkaramasakta bu iddia mevcut. Bu noktada kesin olarak bilmemiz gereken erkeğin enfeksiyonlu olduğu ya da kadının sperm alerjisi olduğu durumlarda, meni yutmanın sağlık için olumsuz etkileri olduğudur.

Kaynak:

lehmiller.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!