Yıllar, yaşların yanına kiloları da ekler mi: Yaşlara göre beslenme önerileri

Her yaşın bir güzelliği olduğu doğru. Peki yıllar geçerken metabolizma da değişiyor mu ve bu durum kilo almaya sebep olabiliyor olabilir mi?

Halk arasında ‘yaş ilerledikçe kilo alınır’ gibi bir algı var, hatta şu cümleyi çok sık duymuşumdur: ‘ben yaşıma göre yine de iyiyim’. Peki bu durum gerçekçi mi yoksa ardına sığındığımız bir mazeret mi?

Evet, geçen yıllarla birlikte vücudumuz ve metabolizmamız da değişiyor. Kas kitlesi azalabiliyor ve bu durum metabolizmanın yavaşlamasına neden olabiliyor. Yılların metabolizma hızında yavaşlamaya sebep olabileceği bir gerçek. Ama yılların, yaşınızın yanında kiloları da alıp getirmesinin tek sebebi bu olamaz değil mi?

Elbette genetik faktörler, değişen yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da bu durumu fazlasıyla etkiliyor. Geriye dönüp baktığınızda eskiye göre daha az hareketliyseniz, artık egzersiz yapmıyorsanız ve hala aynı şekilde beslenmeye devam ediyorsanız bu durum kilo almanıza neden oluyor olabilir. Günlük yaşam aktiviteleri önemli bir nokta çünkü hareket azalırsa daha az kalori yakarsınız, yakamadığınız kaloriler ise yağ olarak birikir. Üstelik yağ oranınız arttıkça metabolizma yavaşlar, bu da bir kısır döngüye girer.

Peki ne yapabiliriz?

Yıllar, yaşınızın yanına rakamlar eklerken tartıdaki rakamları değiştirmesin istiyorsanız her yaşa göre vücudunuza ayrı bir özen göstermeniz gerekiyor. İşte yıllara göre beslenme önerileri:

20’li yaşlar için beslenme önerileri

20’li yaşlar metabolizmanın ilerleyen yaşlara göre en şanslı olduğu dönemlerden. Kemik gelişimi için kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünlerinin tüketimini ihmal etmeyin. Kalsiyum sadece süt ve süt ürünlerinde yok, brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerden de kalsiyum alabilirsiniz.

30’lu yaşlar için beslenme önerileri

Bu yaşlar metabolizmanızdaki değişikleri hafif hafif fark etmeye başladığınız ve hayatınızın daha bir düzene oturduğu yaşlardır.  Kemik gelişimi için kalsiyum, D ve K vitamini çok önemlidir. Folik asit ve demirin yeterli alınması da çok önemli. Özellikle 35’li yaşlardan sonra kemik kütlesinde azalmalar başlayabilir. Bunu önlemek için yeterli kalsiyum alımı çok önemlidir. Bu yaşlarda kalsiyum ihtiyacı günlük  1000 mg’dır.

40’lı yaşlar için beslenme önerileri

40’lı yaşlar hayat temposunun hala hızlı olduğu ama sorumlulukların da giderek arttığı yaşlardır. Bu yaşlarda yavaşlamaya başlayan metabolizma hızı daha dikkatli beslenme konusunda sizi uyarıyor olabilir. Düzenli egzersiz bu yıllarda daha da hem kilo kontrolü hem de menopoz semptomlarının yönetimini kolaylaştırır.

50’li yaşlar için beslenme önerileri

Değişen hormonlar ve menopoza kucak açtığınız bu yaşlarda, gece terlemeleri, sıcak basmaları ve ani ruh hali değişiklikleri zaman zaman hayatı zorlaştırıyor olabilir. Elbette bunları yönetmek de sizin elinizde.  B grubu vitaminleri, antioksidanlar, kalsiyum, D vitamini bu yaşlarda önemli. Menopoz döneminde özellikle ilerleyen yaşla da beraber; kalp hastalığı, osteoporoz ve diğer yaşla ilişkili sağlık sorunları için risk altında olabilirsiniz.  Kalbinizi korumak için B grubu vitaminlerini önemseyin.

 

İlginizi çekebilir: Her gün sadece 100 kalori daha az alarak fazla kilolarınızdan kurtulmanın 10 yolu

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam