Yılbaşı hediyeleri: Yeni yıl hediyesi seçme rehberi

Yılbaşı, tüm sevdiklerimizle bir arada olmak, mutluluğumuzu paylaşmak ve sürprizler yapmak için muhteşem bir zaman dilimi. Yılın en özel anlarından biri olan yeni yılın bu kadar heyecan verici olmasının tek sebebi, sembolik de olsa yeni bir başlangıç olması ve eski yılın tüm yükünü üzerimizden atacak olmanın rahatlığı değil elbette. Bu dönemi bizim için özel kılan en tatlı heyecanlardan biri, yeni yıl hediyesi alışverişi. Hediye almanın ve vermenin keyfi hiçbir şeyde olmasa da, yeni yıl yaklaşırken çoğumuzu özel ve anlamlı yılbaşı hediyeleri seçme telaşının sardığı da bir gerçek.

Dilerseniz kendiniz yapın, dilerseniz satın alın; hediyelerinize karar vermeden önce yeni yıl hediyesi hazırlarken kişiselleştirilmiş ve anlamlı seçimler yapmak için hangi noktaları göz önünde bulundurmanız gerektiğine gelin birlikte bir göz atalım. 

Hediye seçme, hazırlama ve verme sürecini unutulmaz bir deneyime dönüştürün

Hediye, sadece bir şey alıp vermenin ötesinde, karşınızdaki kişiye sevginizi ve sizin için ne kadar özel olduğunu hissettirmenin, ona gösterdiğiniz özeni ifade etmenin sembolik bir yolu. Bu nedenle en az hediye seçimi kadar önemli olan bir şey daha varsa o da hediyeyi karşınızdaki kişiye nasıl sunduğunuz, nasıl paketlediğiniz ve nasıl bir mesajla ilettiğiniz.

Aldığınız ya da kendi hazırladığınız bir hediyeyi anlamlı ve özel kılmak için kendinizden bir şeyler katmaya çalışmanız ve biraz da yaratıcılığınızı konuşturmanız gerekiyor. Hediyenizi evin bir köşesine saklayıp küçük bir hazine avı etkinliği hazırlamak, aldığınız kitabın sayfalarının arasına küçük ve anlamlı notlar sıkıştırmak, ajandada ikiniz için önemli olan tarihleri işaretleyerek kısa notlar yazmak, hediyenizin boyutları küçükse peluş bir oyuncağın içinde karşınızdaki kişiye vermek gibi yaratıcılığınızı konuşturduğunuz hediyeler her zaman ilgi çekici ve daha anlamlı olacaktır. Unutmayın, verdiğiniz hediyenin anlamının yarısını ‘ne verdiğiniz’, diğer yarısınıysa ‘nasıl verdiğiniz’ belirleyecek.

Anlam katmayı unutmayın

Hayatımızda değer verdiğimiz kişilere sevgimizi göstermenin en anlamlı yolunu bulmaya çalışırken herkese özel hissettirebilecek seçimler yapmakta zorlanabiliyoruz. Ama her zaman uygun bir yolu var: O da anılarımızdan yola çıkmak! Hediye seçimlerinizde karşınızdakine bir hediyenin de ötesinde anlamlı bir mesaj iletebilmek için kalbinizden ve ruhunuzdan gelen etkileyici bir sürpriz yapabilirsiniz.

Hediyenin Yeri Sosyopix’te sevdiklerinizi mutlu edecek ve en unutulmaz anılarınızı ölümsüzleştirecek onlarca hediye seçeneği bulabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan fotoğraflarınızı dilediğiniz şekillerde bastırabilir ister bir tabloya ister bir albüme isterseniz de bir takvime dönüştürebilirsiniz. Daha fazla seçenek için hemen Sosyopix’i ziyaret edebilirsiniz.

Karşınızdaki kişinin karakterine uygun hediyeler seçin

Hediye seçiminde en dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de hediye alacağınız kişinin karakterine, ilgi alanlarına ve beğenilerine uygun seçimler yapmak. Bu nedenle hediye hazırlıklarına başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey hediye almayı düşündüğünüz kişinin ilgi alanlarının bir listesini yapmak ve o kişiyi tanımlayan tüm sıfatları gözden geçirmek. Kendinize bunu yapmak için en az 5 dakikalık bir zaman tanıyın ve hediye alacağınız kişinin aklınıza gelen tüm özelliklerini ve ilgi alanlarını boş bir kağıda listeleyin. Listenizi oluşturduktan sonra yazdığınız her bir maddenin üzerinden tek tek ilerleyerek her bir özelliğe ya da ilgi alanına uygun hediye alternatiflerini maddelerin kenarlarına not edin. Oluşturduğunuz bu hediye havuzu içindeki seçeneklerden birini alarak karşınızdaki kişiye kendisini özel hissettirebilirsiniz. Ancak bizim önerimiz, mümkünse kendi hazırlayabileceğiniz seçenekler üzerinden ilerlemeniz ve sadece bir değil, birkaç küçük hediyeyi bir kutuda birleştirerek karşınızdaki kişiye sunmanız. Kişiselleştirerek, üzerinde zaman ve emek harcayarak hazırladığınız hediyeler olduğundan çok daha büyük anlamlar taşıyacaktır.

İhtiyaca yönelik hediye seçimleri yapın

Hediye seçimi yaparken en az hediyeyi vereceğiniz kişinin karakter özellikleri ve ilgi alanları kadar önemli olan bir diğer şey ise ihtiyaca yönelik seçimler yapmak. Karşınızdaki insanın hiç ihtiyacı olmayan ve asla kullanmayacağı bir şey almaktansa, işine yarayabilecek bir şey alarak hem çevreye dost bir seçim yapmış, hem de dolaylı yoldan da olsa o kişinin bütçesine katkıda bulunmuş olacaksınız. Çoğu zaman karşımızdaki kişinin hiçbir ihtiyacının olmadığını düşünsek de, aslında hepimizin her zaman büyük ya da küçük pek çok ihtiyacı var. Bu noktada, ihtiyaca yönelik seçimler yapabilmek için olaya biraz daha geniş bir çerçeveden yaklaşmanız ve biraz düşünmeniz gerekecek. İhtiyaca yönelik seçimler yapmanın ilk adımı, hediye alacağınız kişinin yaşamında karşılaştığı ve baş etmekte zorluk çektiği problemlere odaklanmak olabilir.

Örneğin, her saniyesi toplantılarla ve yapılacaklar listeleriyle dolu, zamansızlıktan şikayet eden bir arkadaşınıza alabileceğiniz en iyi şey ne olurdu? Tabii ki zaman. Peki, kendisi ve sevdikleri için zaman bulabilmesine ya da zamanını daha iyi yönetebilmesine yardımcı olabilecek araçlar neler? Belki zaman planlamasına yardımcı olacak bir ajanda, belki günlük aktivitelerini takip edebileceği bir akıllı saat ya da mola vererek dinlenmesine yardımcı olacak bir masaj seansı… Biraz empati kurup ‘Ben bu kişi olsaydım, en çok neye ihtiyaç duyardım?’ sorusunu kendinize yönelttiğinizde önce ihtiyaçlar, sonra da o ihtiyaçları karşılayabilecek hediye fikirleri yavaş yavaş zihninizde şekillenmeye başlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Teknoloji tutkunlarını mutlu edecek yılbaşı hediye önerileri

Sürdürülebilir hediye seçeneklerine yönelin

Dünyanın kısıtlı kaynaklarını bilinçsizce tüketmenin etkilerini somut olarak deneyimlediğimiz şu günlerde, tüketim alışkanlıklarımız kadar hediye seçimlerimizde de sürdürülebilir alternatiflere yönelmemiz oldukça önemli. İhtiyaca yönelik hediye seçimi yapmak aldığımız hediyeyi sürdürülebilir kılmanın önemli adımlarından biri olsa da, seçtiğimiz hediyelerde çevre dostu alternatiflere yönelmek de en az ihtiyaca yönelik seçimler yapmak kadar önemli. Uzun süre dayanabilecek, işlevini yitirdiğinde farklı formlarda da kullanılabilecek, kullanılamayacak duruma geldiğinde geri dönüştürülebilecek hediyeler, özellikle içinde bulunduğumuz dönemde hem çevre hem de sevdikleriniz için anlamlı hediye alternatifleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Kağıt israfını önleyecek e-kitaplar, bez alışveriş çantaları, pamuklu ve sürdürülebilir kıyafetler, cam pipetler ve cam su şişeleri, kahve termosu, temiz içerikli aromaterapi yağları, kompost kovası gibi yüzlerce farklı seçenekten birini hediye alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz. Yerel üreticileri desteklemek ve karbon ayak izinizi mümkün olabildiğince azaltmak için büyük markalardansa bilinçli, şeffaf ve adil üretim yapan  yerel markalardan alışveriş yapmayı unutmayın. Ayrıca aldığınız hediye kadar, paketlemesinde de plastik içerikli süslemelere değil, geri dönüştürülebilir malzemeler içeren seçeneklere yer verin. Dilerseniz güncel sürdürülebilir markalara yer vererek hazırladığımız “Sürdürülebilir ve çevre dostu yılbaşı hediye önerileri” yazımıza göz atarak çevre dostu alternatif hediye önerilerimizi de inceleyebilirsiniz.

Satın almadan önce kendi hazırlayabileceğiniz alternatifleri gözden geçirin

Hediyeyi kişiselleştirmenin en güzel yollarından biri parayla alınamayacak kadar değerli bir hediye seçmek, yani hediyeye kendinizden bir şeyler katmak. Bütün yıl biriktirdiğiniz fotoğraflarınızla kısa bir film hazırlamak, bir şarkı yazmak ve hatta sesiniz güzelse söyleyerek kaydını almak, güzel bir tablo yapmak, atkı örmek gibi el becerinizi ve kişisel zevklerinizi konuşturabileceğiniz hediyeler, en değerli hediye seçeneklerinin başında geliyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız hediyenin paketlemesine ve hediyenize koyacağınız nota son dokunuşu kendiniz yapmayı deneyin. Dilerseniz bu konuda size fikir vermesi için “Anlamlı yılbaşı hediyeleri ile sevdiklerinize verdiğiniz değeri hissettirin” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bağış platformlarını hediye seçeneği olarak değerlendirin

Hediye alacağınız kişinin gerçekten hiçbir ihtiyacı yoksa, ihtiyacı olanlara yardım ederek ona harika bir hediye vermeye ne dersiniz? Hediye almak istediğiniz kişiye doğrudan olmasa da, yaşadığı dünyaya katkıda bulunarak topluma katkıda bulunma ihtiyacını karşılayacak bir hediye vermenin en iyi yolu bağış yapmak. Hasta insanlara, yokluk çeken ve ekonomik sıkıntılar yaşayanlara, nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasına, sokak hayvanlarının bakımına, eğitim ihtiyacını karşılayamayan çocuklara, doğal kaynakların korunmasına… Binlerce farklı platformdan içinize en çok sineni ve sevdiklerinizi en mutlu edecekleri belirleyip, onlar adına bağışta bulunabilirsiniz. Sevdiklerinize, onlar adına önemli bir amaca hizmet eden bir hediye vermenin değeri paha biçilemez!

Kısacası, hem sevdikleriniz, hem de kendiniz için seçeceğiniz hediyelerde sürdürülebilirliğe, kişiselleştirmeye ve hepsinden önemlisi karşınızdaki kişiyi özel hissettirecek dokunuşlar yapmaya özen gösterin. Siz bu yıl sevdikleriniz için hediye listenizi oluşturmaya başladınız mı?

İlginizi çekebilir: Mutluluk, farkındalık ve iyi yaşam peşinde olanlara özel bir hediye: Uplifers Mutluluk Kartları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!