Sürdürülebilir ve çevre dostu yılbaşı hediye önerileri

Sevdiklerimizin bizim için ne kadar değerli olduklarını onlara göstermek için çoğumuz yılın bu en ışıklı, en coşkulu dönemini çok seviyoruz. Hediye alıp vermenin en güzel zamanlarından biri olan yılbaşı yaklaşırken sevdiklerimizi mutlu etmek için aklımızdan yüzlerce seçenek geçiriyoruz. Onlara özel olduklarını hissettirecek özel bir şeyler arıyoruz. Üzerine düşünmeden, emek harcanmadan sadece hediye olarak verilsin diye alınmış eşyalar yerine anlamlı mesajlar taşıyan hediyelere yönelmek istiyoruz. İşte o yüzden bu yıl sürdürülebilir ve çevre dostu yılbaşı hediye önerileri ile karşınızdayız…

Bu yazımızda daha yeşil bir dünya için günlük yaşamındaki tercihlerine özen göstermeye çalışan sevdiklerinize hem onları düşünüp hediye aldığınızı hem de doğa dostu yaklaşımınızla çevreyi önemsediğinizi gösterebileceğiniz önerilerimizi bir araya getirdik. İşte sürdürülebilir mutfak ürünlerinden atıksız kişisel bakıma, çevre dostu kumaşlar ile üretilmiş kıyafetlerden, kendin yetiştir bitki kitlerine dek birçok seçeneği değerlendirmenize imkan sunacak hediye önerilerimiz ve doğaya saygılı markalar…

Doğaya saygılı kişisel bakım ürünleri

Buba Life The Goddess Öz Bakım Seti

Kişisel bakımına özen gösteren ve her yıl milyonlarca plastik atığa sebep olan plastik şişelerdeki kozmetikler yerine çevre dostu alternatifler arayan sevdiklerinizi çok mutlu edeceğiniz bir başka hediye önerimiz daha var: Atıksız bakım sağlayan ve cilde hak ettiği değeri veren doğal kişisel bakım ürünleri. Mis kokulu katı şampuanlar, organik sabunlar, deodorantlar veya vegan vücut fırçaları…Şık bir bakım kutusu hazırlayarak içerisine koyacağınız çevre dostu kişisel bakım ürünleri ile sevdiklerinize mutluluk dolu bir yılbaşı hediyesi verebilirsiniz.

Pure Project Geranium & Rosemary Starter Kit

Buba Life’ın doğal taşlardan olan yüz masajı setleri veya %100 doğal kabak lif eldiveni, sevdiklerinizin harika bir bakım deneyimi yaşamasına yardımcı olabilir. Pure Project’in hem yetişkinler hem de çocuklar için özel olarak üretilmiş bitki bazlı ve rahatlatıcı vücut losyonları, sülfat içermeyen şampuanları ya da yeniden kullanılabilen doğal pamuk topları da hediyelerinizi çeşitlendirebilir. Kendiniz için de bir şeyler seçmeyi unutmayın 😊.

Dilerseniz astrolojiye ilgili sevdikleriniz için de dişil enerjiyi yükseltecek ürünlerle dolu bir AstroKutu hediye edebilirsiniz. Kadınlara özel 2023 Ay Ajandası, Buba Life’ın pembe kristal kuvarz taşı, fonksiyonel çikolata, huzur kokulu tütsüler ve çok daha fazlasının yer aldığı bu benzersiz hediye kutusu için tıklayabilirsiniz.

Aromaterapi yağları

Vinacocha Aromaterapik Wellness Set

Yeni yılda sevdiklerinizin iyi oluş halini desteklerken bunu doğa dostu adımlarla yapmaya ne dersiniz? Bitkilerin şifalı dünyasıyla ilgilenen veya ilgilenmesini istediğiniz sevdiklerinize birbirinden güzel ve etkili kokularıyla iyi hissettirecek aromaterapik yağlardan hediye edebilirsiniz. Wellnessı odağına almış Vinacocha markasının ürünlerini inceleyerek dilediğiniz sabit veya uçucu yağlardan, balmumu mumlarından satın alabilirsiniz. Dilerseniz özel hediye setlerini de inceleyebilirsiniz.

Çevre dostu giyim ürünleri

Çevre dostu yöntemlerle, doğal veya geri dönüştürülmüş materyallerden üretilen, tüm üretim aşamalarında çevresel etkileri minimuma indiren sürdürülebilir kumaşlarla tasarlanmış kıyafetler, hem çevre dostu hem de moda tutkunu dostunuzu yeni yıla girerken çok mutlu edebilir. Keten ceketler, pamuk pijamalar, bambu elbiseler… Ekolojik kumaşlardan elde edilmiş ürünler çevreyi korumak için tercihlerine özen gösteren sevdiklerinizin yüzünde kocaman bir gülümsemeye neden olacak. Dilerseniz doğaya saygıyı ve etik anlayışını ilke edinen harika tasarımlar çıkaran yerel markalardan seçimlerinizi yapabilirsiniz. Birbirinden şık keten kimonolar için İkikız, organik bebek mendilleri, müslin örtüler için Gaia’s Minies, doğal kumaşlardan üretilen saç aksesuarları için Darwin’s Botanicals’ın ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca hayvan derileri yerine bitkileri kullanarak moda endüstrisinde değişim rüzgarları estiren Prev markasının elma derisinden üretilmiş tasarım ayakkabılarına da göz atabilirsiniz.

Bitki yetiştirme kitleri ve organik mumlar

Daha yeşil bir dünya için hediye tercihlerinizi değerlendirirken sevdiklerinizin yaşam alanlarını güzelleştirmelerine destek olabilirsiniz. Çiçeklerle ilgilenmeyi, bitki bakımıyla zaman harcamayı, evinde yeşil alanlar yaratmayı seven dostlarınıza bitki yetiştirme kitleri hediye edebilirsiniz. Dilerseniz dekorasyona meraklı olan çevreye saygılı yakınlarınız için organik mumlardan oluşan bir kutu oluşturabilir ya da kendi doğal mumlarını yapacakları kitleri yılbaşı hediyesi olarak alabilirsiniz.

Organik ağız ve diş bakım ürünleri

Belki normal şartlarda yılbaşı hediyesi olarak aklınıza ağız ve diş bakım ürünleri gelmeyebilir. Fakat, çevreye duyarlı ve günlük tercihlerini çevreye zarar vermeyen ürünlerden yapan dostunuz için seçeceğiniz atıksız ağız ve diş bakım ürünleri onun için çok anlamlı bir hediye olabilir. Organik ağız bakım suyu, bambu diş fırçası, aromalı diş macunu tabletleri ya da bakır bir dil temizleyicisinden oluşan bir bakım kitini yılbaşı hediyesi olarak değerlendirebilirsiniz.

Çevre dostu temizleyiciler

Lindos Warm & Cozy Sürdürülebilir Hediye Kutusu

Evlerimizin temizliği şüphesiz ki hepimiz için çok önemli. Ancak, zaman zaman yaşam alanlarımızı temizlerken doğaya verdiğimiz zararı göz ardı edebiliyoruz. Kimyasal içerikli temizleyiciler yerine doğal ürünler tercih ederek hem kendimizin hem de sevdiklerimizin çevre dostu bir alışkanlık edinmesini sağlayabiliriz. Zararlı kimyasallardan arınmış sağlıklı nesiller ve daha az plastik kullanarak daha yaşanılır bir dünya için çalışan Lindos Mediterranean Naturals markasını henüz keşfetmediyseniz, yılbaşı harika bir zaman olabilir. Temiz içerikli, tamamen doğal ve bitkisel temizleyicileri, yeniden doldurulabilir şişelerde sunan ve sıfır atık anlayışla hareket eden Lindos’un çamaşır sabunları, yüzey temizleyicilerini keşfetmek için tıklayabilirsiniz.

Uzun ömürlü termoslar, mataralar

Doğayı önemseyen dostunuz özellikle çay, kahve içmeyi çok seviyorsa ona uzun süre kullanabileceği ve içeceklerini yanında taşıyabileceği kaliteli bir termos veya dayanıklı bir cam matara hediye edebilirsiniz. Dilerseniz hem şık tasarımıyla göz dolduran hem de kahve kabuğundan üretilerek doğaya saygı gösteren özel mug’ları seçeneklerinize ekleyebilirsiniz. Çevre dostu bir kahve keyfini doğaya saygılı olmak için özen gösteren arkadaşlarınızdan daha fazla kim isteyebilir ki? Ama tabii ki bu çevre dostu ürünlerin içine yakışır bir şeyler de gerek… Zengin vitamin ve destekleyici içeriği ile kahvenin en fonksiyonel halini sunan Smoody’nin lezzetli vitaminli kapsül kahveleriyle de bu hediye seçeneğini zenginleştirebilirsiniz. Vitaminli kapsül kahveleri hemen incelemek için tıklayabilirsiniz.

Organik yiyecekler

Datça Murat Çiftliği Sürdürülebilir Kutu

Doğanın kendisinden daha sürdürülebilir ne olabilir ki, değil mi? Hazır yılbaşı sofraları için planlar yapılmaya, tarifler hazırlanmaya başlamışken sevdiklerinizi çok mutlu edecek ve onların sağlığını önemsediğinizi gösterecek bir hediyeye ne dersiniz? Ev yapımı turşular, doğal yağlar, organik meyve-sebze veya peynirler ve çok daha fazlası harika bir yılbaşı sepetine dönüşebilir. İksirli Çiftlik ve Datça Murat Çiftliği’nin ev yapımı reçellerden organik yumurtalara, ev tarhanasından köy eriştesine birbirinden doğal ve lezzetli ürünlerini inceleyebilir, sürdürülebilirlik ve iyi tarım uygulamalarını benimseyen Ancient Greens‘in doğaya ve insana saygılı, organik buğday çim suyunu içeren hem kendiniz hem de sevdikleriniz için harika paketler seçebilir; dilerseniz yeni yıla özel yılbaşı sepetlerinden satın alabilirsiniz. 

Doğal mutfak eşyaları

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada çoğumuzun karşısına çıkan Hindistan cevizinden üretilmiş doğal kaseler çok popüler. Hem şık hem kullanışlı hem de çevre dostu kaseleri dilerseniz bambu kaşık ve çatallarla birleştirerek set haline getirebilir; biraz daha ilginç ve eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız bambu chopstick’ler de ekleyebilirsiniz. Eğer bu sete çelik pipetleri de dahil etmeyi düşünüyorsanız pipet temizleyici ince fırçaları da hediye setine katmayı unutmayın. Lezzetli yiyeceklerini yerken ve keyifli içeceklerini içerken dostlarınız kulaklarınızı çınlatacak.

Tek kullanımlık saklama ürünlerine karşı alternatifler

Mutfak, çoğumuzun farkında olarak veya olmayarak plastik birçok ürün kullandığı ve fazlasıyla atık ürettiği bir yer. O nedenle mutfakta kullanılan tek kullanımlık ürünleri azaltmaya yardımcı olacak önerileri değerlendirmek isteyebilirsiniz. Hemen hemen her şeyi streç filmle sarmaya ya da buzdolabı poşetine koymaya alışık olan annenize gıda saklama fileleri veya farklı boyutlarda cam kaplar hediye edebilirsiniz. Ya da çevreye daha duyarlı olmak için tercihlerini değiştirmeye çalışan sevdiklerinizin mutfaktaki işlerini kolaylaştıracak balmumu keseler, yıkanabilir kahve filtreleri, saklama kumaşlarını tercih edebilirsiniz.

Atıksız regl ürünleri

Bu seçenek kadın dostlarınıza hediye almayı düşünüyorsanız çok uygun olabilir. Çevre dostu tercihler yaparak doğaya verdikleri zararı en aza indirmeyi hedefleyen sevdiklerinizi özel günlerinde ihtiyaç duyacakları ürünlerin çevre dostu versiyonları ile şaşırtabilirsiniz. Üstelik onları her ay harcadıkları büyük bir masraftan da kurtarabilirsiniz. Yıkanabilir pedler, menstrual kaplar veya özel regl külotları ile çevreye duyarlı ve ihtiyaçlarını karşılayan bir hediye sunabilirsiniz.

Bonus: İleri dönüşüm tasarımları

Yılbaşı hediyelerini satın almak yerine elinizde olan kaynakları kullanarak da tasarlayabilirsiniz. Nasıl mı? İleri dönüşüm projeleriyle.

Sevdiklerinizin evlerine çok yakışacak ve kullanışlı bir eşya olacak sehpaları işe yaramayacağını düşündüğünüz paletlerden kendiniz tasarlayabilirsiniz. Arabanızın eski lastiklerinden harika puflar veya kocaman bahçe saksıları yaratabilirsiniz. Doğanın korunmasını önemseyen dostlarınızı zamanınızı, emeğinizi vererek hazırlayacağınız çevre dostu bir yılbaşı hediyesi çok mutlu etmez miydi?

Önemli not: Çevre dostu hediyeler seçmek kadar doğaya zarar vermeyecek hediye paketleri eşliğinde onları sevdiklerinizle buluşturmak da çok önemli. O kadar ince düşünüp doğa dostu hediyeleri araştırdıktan sonra plastik kullanarak hediyenizi paketlemeniz sürprizin büyüsünü biraz bozabilir.

Hediye paketi denildiğinde gözünüzde canlanan renkli kurdelelerinin, desenli kağıtların neredeyse tamamı plastik içerdiği için doğaya zarar verir, bu nedenle klasik hediye paketi algınızı biraz değiştirmeniz gerekir. Örneğin, şık bir şal ile sararak hediye paketi yaptığınızda, dostlarınıza aynı zaman da kullanabilecekleri bir şal da hediye etmiş olursunuz. Hem ince düşünceniz hem de hediyelerinizin kocaman mutluluklar yaratacağını görebilirsiniz. Dilerseniz kurumuş çiçekler ile süslediğiniz kumaşlardan da çevre dostu hediye paketleri oluşturabilirsiniz.

Şimdiden size ve sevdiklerinize iyi yıllar dileriz!

İlginizi çekebilir: Çevre dostu markalar: Ekolojik dengeye saygılı, yerel ve sürdürülebilir markalarla tanışın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!