Sürdürülebilir ve çevre dostu yılbaşı hediye önerileri

Sevdiklerimizin bizim için ne kadar değerli olduklarını onlara göstermek için çoğumuz yılın bu en ışıklı, en coşkulu dönemini çok seviyoruz. Hediye alıp vermenin en güzel zamanlarından biri olan yılbaşı yaklaşırken sevdiklerimizi mutlu etmek için aklımızdan yüzlerce seçenek geçiriyoruz. Onlara özel olduklarını hissettirecek özel bir şeyler arıyoruz. Üzerine düşünmeden, emek harcanmadan sadece hediye olarak verilsin diye alınmış eşyalar yerine anlamlı mesajlar taşıyan hediyelere yönelmek istiyoruz. İşte o yüzden bu yıl sürdürülebilir ve çevre dostu yılbaşı hediye önerileri ile karşınızdayız…

Bu yazımızda daha yeşil bir dünya için günlük yaşamındaki tercihlerine özen göstermeye çalışan sevdiklerinize hem onları düşünüp hediye aldığınızı hem de doğa dostu yaklaşımınızla çevreyi önemsediğinizi gösterebileceğiniz önerilerimizi bir araya getirdik. İşte sürdürülebilir mutfak ürünlerinden atıksız kişisel bakıma, çevre dostu kumaşlar ile üretilmiş kıyafetlerden, kendin yetiştir bitki kitlerine dek birçok seçeneği değerlendirmenize imkan sunacak hediye önerilerimiz…

Çevre dostu kumaşlardan üretilmiş kıyafetler

Çevre dostu yöntemlerle, doğal veya geri dönüştürülmüş materyallerden üretilen, tüm üretim aşamalarında çevresel etkileri minimuma indiren sürdürülebilir kumaşlarla tasarlanmış kıyafetler, hem çevre dostu hem de moda tutkunu dostunuzu yeni yıla girerken çok mutlu edebilir. Keten ceketler, pamuk pijamalar, bambu elbiseler… Ekolojik kumaşlardan elde edilmiş ürünler çevreyi korumak için tercihlerine özen gösteren sevdiklerinizin yüzünde kocaman bir gülümsemeye neden olacak.

Bitki yetiştirme kitleri ve organik mumlar

Daha yeşil bir dünya için hediye tercihlerinizi değerlendirirken sevdiklerinizin yaşam alanlarını güzelleştirmelerine destek olabilirsiniz. Çiçeklerle ilgilenmeyi, bitki bakımıyla zaman harcamayı, evinde yeşil alanlar yaratmayı seven dostlarınıza bitki yetiştirme kitleri hediye edebilirsiniz. Dilerseniz dekorasyona meraklı olan çevreye saygılı yakınlarınız için organik mumlardan oluşan bir kutu oluşturabilir ya da kendi doğal mumlarını yapacakları kitleri yılbaşı hediyesi olarak alabilirsiniz.

 

Doğaya saygılı kozmetikler

Kişisel bakımına özen gösteren ve her yıl milyonlarca plastik atığa sebep olan plastik şişelerdeki kozmetikler yerine çevre dostu alternatifler arayan sevdiklerinizi çok mutlu edeceğiniz bir başka hediye önerimiz daha var: Atıksız bakım sağlayan kişisel bakım ürünleri.

Mis kokulu katı şampuanlar, organik sabunlar, deodorantlar veya özel kesesinde ve bambu kutusunda organik allıklar… Şık bir bakım kutusu hazırlayarak içerisine koyacağınız atıksız kişisel bakım ürünleri ile çevre dostu sevdiklerinize mutluluk dolu bir yılbaşı hediyesi verebilirsiniz.

Organik ağız ve diş bakım ürünleri

Belki normal şartlarda yılbaşı hediyesi olarak aklınıza ağız ve diş bakım ürünleri gelmeyebilir. Fakat, çevreye duyarlı ve günlük tercihlerini çevreye zarar vermeyen ürünlerden yapan dostunuz için seçeceğiniz atıksız ağız ve diş bakım ürünleri onun için çok anlamlı bir hediye olabilir. Organik ağız bakım suyu, bambu diş fırçası, aromalı diş macunu tabletleri ya da bakır bir dil temizleyicisinden oluşan bir bakım kitini yılbaşı hediyesi olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Doğal mutfak eşyaları

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada çoğumuzun karşısına çıkan Hindistan cevizinden üretilmiş doğal kaseler çok popüler. Hem şık hem kullanışlı hem de çevre dostu kaseleri dilerseniz bambu kaşık ve çatallarla birleştirerek set haline getirebilir; biraz daha ilginç ve eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız bambu chopstick’ler de ekleyebilirsiniz. Eğer bu sete çelik pipetleri de dahil etmeyi düşünüyorsanız pipet temizleyici ince fırçaları da hediye setine katmayı unutmayın. Lezzetli yiyeceklerini yerken ve keyifli içeceklerini içerken dostlarınız kulaklarınızı çınlatacak.

   

Uzun ömürlü termoslar, mataralar

Doğayı önemseyen dostunuz özellikle çay, kahve içmeyi çok seviyorsa ona uzun süre kullanabileceği ve içeceklerini yanında taşıyabileceği kaliteli bir termos veya dayanıklı bir cam matara hediye edebilirsiniz.

Dilerseniz hem şık tasarımıyla göz dolduran hem de kahve kabuğundan üretilerek doğaya saygı gösteren özel mug’ları seçeneklerinize ekleyebilirsiniz. Çevre dostu bir kahve keyfini doğaya saygılı olmak için özen gösteren arkadaşlarınızdan daha fazla kim isteyebilir ki?

 

Tek kullanımlık saklama ürünlerine karşı alternatifler

Mutfak, çoğumuzun farkında olarak veya olmayarak plastik birçok ürün kullandığı ve fazlasıyla atık ürettiği bir yer.

O nedenle mutfakta kullanılan tek kullanımlık ürünleri azaltmaya yardımcı olacak önerileri değerlendirmek isteyebilirsiniz. Hemen hemen her şeyi streç filmle sarmaya ya da buzdolabı poşetine koymaya alışık olan annenize gıda saklama fileleri veya farklı boyutlarda cam kaplar hediye edebilirsiniz. Ya da çevreye daha duyarlı olmak için tercihlerini değiştirmeye çalışan sevdiklerinizin mutfaktaki işlerini kolaylaştıracak balmumu keseler, yıkanabilir kahve filtreleri, saklama kumaşlarını tercih edebilirsiniz.

  

Atıksız regl ürünleri

Bu seçenek kadın dostlarınıza hediye almayı düşünüyorsanız çok uygun olabilir. Çevre dostu tercihler yaparak doğaya verdikleri zararı en aza indirmeyi hedefleyen sevdiklerinizi özel günlerinde ihtiyaç duyacakları ürünlerin çevre dostu versiyonları ile şaşırtabilirsiniz. Üstelik onları her ay harcadıkları büyük bir masraftan da kurtarabilirsiniz. Yıkanabilir pedler, menstrual kaplar veya özel regl külotları ile çevreye duyarlı ve ihtiyaçlarını karşılayan bir hediye sunabilirsiniz.

Bonus: Sıfır atık

Çevre dostu sevdiklerinizi mutlu edecek seçenekler tabii ki bunlarla sınırlı değil. Sürdürülebilirlik üzerine kitaplar, bez alışveriş çantaları, kompost yapma ekipmanları ve çok daha fazlasını Sıfır Atık Koleksiyonumuz’da bulabilirsiniz.

 

İleri dönüşüm tasarımları

Yılbaşı hediyelerini satın almak yerine elinizde olan kaynakları kullanarak da tasarlayabilirsiniz. Nasıl mı?İleri dönüşüm projeleriyle.

Sevdiklerinizin evlerine çok yakışacak ve kullanışlı bir eşya olacak sehpaları işe yaramayacağını düşündüğünüz paletlerden kendiniz tasarlayabilirsiniz. Arabanızın eski lastiklerinden harika puflar veya kocaman bahçe saksıları yaratabilirsiniz. Doğanın korunmasını önemseyen dostlarınızı zamanınızı, emeğinizi vererek hazırlayacağınız çevre dostu bir yılbaşı hediyesi çok mutlu etmez miydi?

İlginizi çekebilir: Atık cam kavanozları değerlendirmenin 10 yolu

Önemli not: Çevre dostu hediyeler seçmek kadar doğaya zarar vermeyecek hediye paketleri eşliğinde onları sevdiklerinizle buluşturmak da çok önemli. O kadar ince düşünüp doğa dostu hediyeleri araştırdıktan sonra plastik kullanarak hediyenizi paketlemeniz sürprizin büyüsünü biraz bozabilir.

Hediye paketi denildiğinde gözünüzde canlanan renkli kurdelelerinin, desenli kağıtların neredeyse tamamı plastik içerdiği için doğaya zarar verir, bu nedenle klasik hediye paketi algınızı biraz değiştirmeniz gerekir. Örneğin, şık bir şal ile sararak hediye paketi yaptığınızda, dostlarınıza aynı zaman da kullanabilecekleri bir şal da hediye etmiş olursunuz. Hem ince düşünceniz hem de hediyelerinizin kocaman mutluluklar yaratacağını görebilirsiniz. Dilerseniz kurumuş çiçekler ile süslediğiniz kumaşlardan da çevre dostu hediye paketleri oluşturabilirsiniz. 

Uplifers Sıfır Atık Koleksiyonu’nu Trendyol’da incelemek ve ürünleri satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Çevre dostu markalar: Ekolojik dengeye saygılı, yerel ve sürdürülebilir markalarla tanışın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!