Yıkıcı bir aldatılma durumunun karşısında nasıl bir tutum sergilenmeli?

Sevdiğimiz insanlara güvenmek isteriz. Sevdiğimiz insan bizi aldattığı zaman kendimizi çok ama çok kötü hissederiz. Bütün insanlara karşı güven duygumuzu kaybederiz. Daha da kötüsü “yapmaz” dediğimiz insanın bunu yapmasıdır. Bütün bunlar bizi çok ama çok kötü hissettirir. İçimizde bir şeyler kopar ve gider. Bir daha da yerine gelmez. O insanı tekrar hayatımıza almak ya da bırakma kararı vermek arasında kalırız. Ayrılsak bir türlü, ayrılmasak başka türlüdür, çünkü o kişinin tekrar aynı hatayı yapma kaygısı bizi bitirir.

Aldatan insana çok tepki vermek, tehditler savurmak, telefonlarını kontrol etmek bir yere kadar işe yarar.

Sevdiğim bir söz var; “yapan kendine yapar” . Sevdiğimiz insan bizi aldattığında bizi derinden yaralar ama kendisini de sıkıntıya sokar. Artık bir daha ona hayat boyu güvenemeyiz. Ya da yanımızda istemeyiz. Aslında onun yaşadığı şey, bizim sevgimizi kaybetmesidir. Siz evliliklerin aldatma ile yürüdüğüne bakmayın. Aldatılan eşler bir daha affetmez. Evliliği belki bitirmez ama artık kendisini aldatan kişiye karşı sevgisi içinde yavaş yavaş ölür. Zorunluluk nedeniyle birlikte yaşar ama artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Sevgisi önce beyninde, sonra da yüreğinde biter. Bu yüzden aldatan insana çok tepki vermek, tehditler savurmak, telefonlarını kontrol etmek bir yere kadar işe yarar. Çünkü karşıdaki kişi yanlışı kendine yaptığını ve bizi kaybedeceğini fark etmiyorsa, yine aynı şeyi yapacaktır.

Önemli olan karşımızdaki kişinin bizi kaybetmeyi göze alıp almadığıdır. Biz ne kadar kızsak da, arabasının camlarını indirsek de, arkadaşlarına rezil etsek de ya da numarasını silsek de, aldatan kişi yaptığının yanlış olduğunu fark etmiyorsa yaptıklarımız hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden aldatılma durumunda vereceğimiz tepkiler aşırı olursa o kişiyle yüz göz oluruz. Bizi aldatan sevdiğimiz insan “nasıl olsa cezamı çektim, yeterince laf yedim” diyerek yanlışa devam eder. O zaman da yanlış, bir alışkanlık haline gelir. 

Biz ne kadar kızsak da, arkadaşlarına rezil etsek de ya da numarasını silsek de, aldatan kişi yaptığının yanlış olduğunu fark etmiyorsa yaptıklarımız hiçbir işe yaramayacaktır.

Yanlışlar alışkanlık olmamalıdır. Bu yüzden ilk seferinde yüreğimize taş basıp affettiğimiz insan bunu tekrarlarsa, yol ayrımına gelmişiz demektir. Ya artık affetmeyip yolumuzu ayıracağız, ya da birlikte gidiyorsak onun tekrar aynı şeyi yapabileceğini düşünerek, ona göre acı çekmemenin yolunu bulacağız. Bu çok zor bir durum ama bunun dışında seçenek bırakmayan insanlar, artık bizi kaybetmeyi göze almış insanlardır. “Beni seviyordu, nasıl yaptı?” diye düşünmek işe yaramaz. Sizi sevdiği halde aldatıyorsa o zaman bu sevgiyi gözden geçirmek gerekir. Unutmayın, yüz göz olmayın. Yaptıkları yapabilecekleridir.

 

İlginizi çekebilir: Aldatma ve kıskançlık duygusunun evrimsel temelleri

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Psikiyatrist/Psikoterapist Sabri Yurdakul Psikiyatrist/Psikoterapist
Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu, 1992 yılında ise Ankara Numune Hastanesi'nden "Psikiyatri Uzmanlığı" diplomasını aldı. Uzmanlık eğitimi sırasında Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ... Devam