Yeşil müzeler: Botanik bahçelerini keşfedin

Botanik bahçeleri, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde etiketlenmiş ağaç, çalı ve diğer otsu bitkilerin sistematik bir düzenleme içerisinde sergilendiği ve bilimsel araştırmaların yapılması maksadı ile bir araya getirildiği “canlı bitki müzeleri”dir.

İlk örneklerine M.Ö. 350 yıllarında rastlanan botanik bahçeleri; temel olarak, bilimsel (araştırma ve koruma), eğitsel (öğretim, kültür) ve rekreasyonel açıdan önemli işlevlere sahiptir.

Bilinen ilk botanik bahçesi Luca Ghini tarafından 1543 yılında İtalya’da kurulan Orto Botanico di Pisa (Pisa Üniversitesi Bahçesi)’dir.

Modern botanik bahçelerinin kökeni, ilki 16. yy.’da Rönesans İtalyası’nda kurulmuş olan, “Fizik Bahçeleri” olarak bilinen Ortaçağ Avrupası tıbbi bahçelerine dayanmaktadır. Başlardaki bu şifalı bitkilere olan ilgi, 17. yy’a gelindiğinde botanik bilimi yavaş yavaş tıp biliminden sıyrılıp bağımsızlığını kazanınca, Avrupa dışındaki yapılan araştırma ve keşiflerden elde edilen bitkilerin getirilmesi merakına dönüşmüştür. 18. yy’a gelindiğinde, herbaryumda ve bahçelerle işbirliği içerisinde çalışmalar yürüten üniversitelerde çalışan botanikçiler tarafından nomenklatür (terminoloji) ve sınıflandırma sistemi (taksonomi) tasarlanmıştır.

Günümüzde çoğunlukla üniversiteler, vakıflar, dernekler ve diğer bilimsel araştırma kuruluşları tarafından yönetilmektedirler.

BGCI verilerine göre ülkemizde botanik bahçeler; Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi, Gaziantep Botanik Bahçesi, Süleyman Demirel Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi, Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, Karaca Arboretumu ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’dir. Ayrıca, Ülkemizde 2005 yılından beri üzerinde çalışılan ve Türkiye’nin en büyük,  Avrupa’nın ise ikinci büyük botanik bahçesi olan “Türkiye Milli Botanik Bahçesi” de Ankara’dadır.

En beğenilen botanik bahçeleri öğrenmek ve görmek için:

The Top Ten Best Botanical Gardens in the World

Türkiye’de botanik bahçeleri için:

Botanik Bahçe Gezisi Bölüm #1

İlginizi çekebilir: Mekanik ağrılarla nasıl baş edebilirsiniz?

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam