Yeni yılla birlikte koyduğunuz fitness hedeflerine ulaşmanın yolu

Yeni yılın girmesiyle birlikte hepimiz daha fit olmak için kendimize sözler veriyoruz. Spor yap, sağlıklı beslen, kilo ver bu sözlerin başında geliyor. Ancak kaçımız bu sözleri yerine getirebiliyoruz?

Dünyaca ünlü araştırma şirketi Nielsen’in ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre 2015 yılına girerken insanların yüzde 37’si “fit kalmak ve sağlıklı olmak” hedefini koydu, yüzde 32’si ise “kilo vermek” hedefini koydu. Ancak araştırmaya katılanların yüzde 43’i 2015 yılında diyet yapmayı hedeflemiş olsa da bu kişilerin yüzde 75’i herhangi bir diyet programını takip edemediklerini söyledi.

İlgili yazı: Pazartesiyi, ay başını, yıl sonunu beklemeden yapmanız gereken fitness çözümleri

Yani birçoğumuz yeni yıla girerken kendimize hedefler koyuyoruz ancak bu hedefleri devam ettiremiyoruz. Fortune dergisi, Amerikan fitness sektöründe yönetici olan isimlerde konuşup gerçekçi hedefler koymanın ve bu hedeflerin peşinden gitmenin yollarını araştırmış.

Yeni yılla birlikte koyduğunuz fitness hedeflerine ulaşmanın yolu
Bir arkadaşla birlikte antrenman yapmak başarı şansınızı artırır.

SoulCycle şirketinin CEO’su olan Melanie Whelan, fit kalma hedefinin peşinden gitmek isteyenlere, sevdikleri bir egzersiz bulmalarını öneriyor “Egzersiz, yapılacaklar listesindeki şeylerden biri olmamalı, gerçekten yapmak istediğiniz bir şey olmalı” diyor. Planet Fitness‘ın CEO’su Chris Rondeau ise yeni başlayanlara birden hızlı bir başlangıç yapmak yerine yavaş bir başlangıç yapmalarını tavsiye ediyor ve “Hepimiz meşgul insanlarız. Haftada 7 gün, günde 2’şer saat spor yapma sözü versek bile bunu gerçekleştiremeyiz” diyor. Equinox‘un sahibi Sarah Robb O’Hagan ise farklı egzersizleri birleştirmeyi öneriyor. Böylelikle tek bir egzersizden sıkılma riskinin de oluşmayacağını savunuyor.

İlgili yazı: 2016 Türkiye Bikini Fitness Şampiyonu Simge Topçu: Muhteşem bir başarı öyküsü

Sektörün profesyonellerinin önerileri bu şekilde. Biz de Uplifers olarak yeni yılda fitness hedeflerinize bağlı kalmanın yollarını bir araya getirdik:

1. Nedenlerinizi doğru belirleyin

Fit olma hedefinizi tutturursanız bundan ne kazanmayı düşünüyorsunuz? Nasıl bir deneyim yaşamak istiyorsunuz? Aslında temelde hayatınızı değiştirmek, kendinizi daha iyi hissetmek, daha iyi görünmek için bunu istiyorsunuz. İşte bu yolculuğu keyifli hale getirmek sizin elinizde. Hedefinize ulaştığınızda kendinizi rahatlamış hissetmek yerine, güçlenmiş hissetmelisiniz.

İlgili yazı: 2017 yılında bizi bekleyen fitness trendleri

2. Yiyeceklerinizi planlayın

İnsanlar genellikle yedikleri şeylerin miktarını önemsemezler ve tartıya çıktıklarında şaşırıp kalırlar. Bunun yerine haftalık olarak kendinize bir yemek planı yapın ve yemeklerinizi bu plana göre kendiniz hazırlayın. Yediğiniz yemekleri not edin ve mümkün olduğunca planın dışına çıkmayın.

3. Gerçekçi hedefler koyun

Birçok insanın fitness hedeflerinin peşinden gidememesinin sebebi, gerçekçi hedefler koymamaktan kaynaklanıyor. Örneğin spor salonuna her gün gitmek için hafta başını veya yıl başını beklemek yerine, bugünden itibaren haftada 2 kez 15’er dakikalık egzersizler yapmaya başlayın. Böylece antrenman alışkanlığı edinebilirsiniz.

Yeni yılla birlikte koyduğunuz fitness hedeflerine ulaşmanın yolu
Hedefinize ulaştığınızda kendinizi rahatlamış hissetmek yerine, güçlenmiş hissetmelisiniz.
4. Anlaşma yapın

Ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra kendinizle bir anlaşma yapın ve bu anlaşmanın kurallarına uyun. Hatta gerekirse bunun için bazı mobil uygulamalardan da faydalanabilirsiniz.

İlgili yazı: Fitness partneriyle çalışmanın sağladığı avantajlar

5. Hedeflerinizi paylaşabileceğiniz bir arkadaş bulun

Birçok insan fit olma yolculuğunda yalnız değildir. Bir arkadaşla birlikte antrenman yapmak başarı şansınızı artırır. Bunun sebebi, arkadaşınızla birlikteyken motivasyonunuzun yüksek olması ve verdiğiniz sözlere bağlı kalmanızdan kaynaklanır.

Kaynaklar:
Black Enterprise
Fortune

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!