Fitness partneriyle çalışmanın sağladığı avantajlar

Spor yapmak, bedensel bir aktivite olmanın yanı sıra müthiş bir zihinsel aktivitedir. Kişinin kendine kaliteli zaman ayırabildiği, gündelik hayatın stresinden uzaklaşıp tamamen farklı bir dünyaya adapte olduğu birkaç saat.

Peki genel olarak yalnız yapma eğilimi gösterdiğimiz bu aktiviteleri bir fitness partneriyle yapmayı denesek neler olur, performansımız nasıl etkilenir? İyi bir fitness partnerinin nasıl olması gerektiğini ve sağladığı avantajları sizler için derledik:

Hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, haftada bir alınan basit bir telefonun, yapılan egzersiz oranını %78 artırdığı gözlemlenmiş. Çalışmada egzersiz yapan kişi bir insan ya da bilgisayar tarafından haftada bir kez aranıp, kişiye geçen hafta ne kadar egzersiz yaptığı soruluyor, gelecek hafta egzersiz seviyesinin ne kadar artırılması gerektiği ile ilgili gibi bilgiler paylaşılıyor ve egzersiz aksatıldıysa devam edilmesinin önemi anlatılıyor. Oldukça basit olan bu yöntemi uygulamak için bir fitness partneriniz olması da şart değil üstelik. Yakın bir arkadaşınızdan –hatta annenizden- sizi her hafta arayıp belirlediğiniz 1-2 soruyu sormanızı isteyebilirsiniz. Böylece soruları yanıtlarken kendinizle yüzleşir ve motivasyonunuzu sürekli canlı tutarsınız.

Çalışmak eğlenceli bir hale gelir

Doğru bir fitness partneri bulduğunuzda çalışmanız sizin için inanılmaz keyifli bir hale gelir. Üstelik, beraberce ortak bir hedef belirlediğiniz, bir şeyleri başardığınız ve birbirinize sürekli destek olduğunuz için fitness partnerinizin uzun vadede en yakın arkadaşınız olduğunu fark edersiniz.

Rekabet sizi daha da güçlendirir

fitness hareketleri
Fitness partneriniz sizden daha iyi performans gösteriyorsa, bu durum kendinize ulaşılabilir hedefler koymanıza yardımcı oluyor.

Sporun her türlüsünde centilmence, tatlı bir rekabet kişilerin daha yüksek performans göstermesini sağlar. Yapılan bir araştırmalar, ideal bir fitness partnerinin sizden %40 oranında daha iyi performans göstermesi gerektiğini söylüyor. Bu oran size hem zorlayıcı, hem de ulaşılabilir bir hedef sağlıyor. Böyle biriyle çalışmak insanda doğrudan Köhler etkisi yaratır; bunu da en basit tabiriyle bir gruptaki en zayıf halka olmama isteği olarak açıklayabiliriz.

Yeni çalışma şekilleri denemeniz kolaylaşır

Uzun zamandır aynı aktiviteye yoğunlaşmış olabilirsiniz. Belki içinizden “Şu yoga da neymiş, grup derslerine girsem mi?” diye düşünmenize karşın, ayaklarınız geri geri gidiyordur ya da uzun zamandır denemek istediğiniz yeni bir aktivite için harekete geçememişsinizdir. Bir fitness partneriniz olduğunda yeni şeyler denemek, yalnız harekete geçmekten çok daha kolaydır.

Doğru çalıştığınızdan emin olursunuz

fitness partneri
Fitness partneriniz bilgisi varsa, hareketlerin doğru uygulanması ve doğru duruş şekilleri konusunda size yardımcı olacaktır.

İdeal dünyada hepimizin kişisel bir eğitmeni olması en doğrusudur; ancak buna ayıracak bütçemiz ya da vaktimiz olmayabilir. Eğer fitness partnerinizin biraz bilgisi bile varsa, sizi uzaktan izleyeceği için duruşunuz, pozisyonunuz ve benzeri konularda sizi uyarıp yol gösterebilir.

Sizi motive eder ve destekler

Yaptığınız ilerlemeleri konuşabileceğiniz, sizi motive edip tebrik edebilecek birilerine sahip olursunuz. Aynı şekilde, siz de onun ilerlemesini gözlemleyip motive ederken, kendinize dersler çıkararak yeni hedefler koyabilirsiniz.

Yapılan bir başka çalışmada egzersiz bisikleti kullanan denekler 3 gruba ayrılıyor. 1. grup kontrol grubu olup, yalnız başlarına durmadan bisiklet sürmeleri isteniyor. 2. gruptakilerin yalnızca bir partneri var ve partnerlerini Skype aracılığıyla görebiliyorlar. Aslında partnerleri bir video kaydı, fakat deneklere karşı tarafın da onları gördüğü ve aynı anda egzersiz yaptığı söyleniyor. 3. gruptakiler ise bir grupla beraber çalışıyor ve grubun sonuçlarını görebiliyorlar. Bu grupta da sonuçlar manipüle edilerek gruptaki diğerlerinin hep kendilerinden daha iyi olduğu sonucu aktarılıyor.

Sonuç olarak 1. gruptakiler durmadan 10,6 dakika bisiklet sürüyor. 2. grupta bu oran %87 artışla 19,8 dakikaya çıkıyor. Takım sonuçlarına baktığımızda ise sonuç iyice çarpıcı bir hal alıyor; bu grup ilk grubu neredeyse ikiye katlayarak ortalama 21,9 dakikalık bir performans gösteriyor.

İyi bir çalışma partnerinin sağladığı avantajlar ortadayken, yanlış partner seçimi de tam tersi bir etki yaratıp motivasyonunuzu düşürebilir. İyi bir fitness partnerinin özelliklerini sizler için sıraladık:

  • Partnerinizi sevin. Fitness partnerinizin aynı zamanda yakın arkadaşınız olacağını söylemeye gerek bile yok. Öncelikle onu sevmelisiniz.
  • Mümkünse sizden en az bir konuda %40 daha iyi performans göstermeli. Örneğin; siz ondan daha iyi bir koşucuyken, o sizden daha iyi yüzüyor olabilir. Farklı alanlarda birbirinizi destekleyerek hem koçluk yapma, hem de destek alma şansı elde edersiniz.
  • Pozitif, yardımsever, sonuç odaklı ve hep daha iyisi için çalışan biri olmalı. Program saatleriniz birbirine mükemmel uyamayacağı için zamanlama konusunda saygılı ve anlayışlı olması gerekir.

Uzak durmanız gereken özellikler:

Sürekli bahane üreten, fazlasıyla ego sahibi, sağlıksız kısa yollar deneyen (yapay ilaçlar vb), rekabetin dozunu kaçıran, her zaman geç kalan, egzersiz yaptığından daha çok konuşan ve bu gibi sayabileceğimiz birçok özelliğe sahip, motivasyon düşüren insanlarla beraber egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız.

Kaynak:

fitbodyhq.com

breakingmuscle.com

*Brandon Irwin, et al., “Aerobic Exercise Is Promoted when Individual Performance Affects the Group: A Test of the Kohler Motivation Gain Effect,” The Society of Behavioral Medicine, (2012)

Dilara Beyler
1991 İstanbul doğumluyum. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nden mezun oldum. 2001 yılında yelkenle tanıştım ve o günden beri hayatımdan hiç çıkmadı. Yelken sporuna ... Devam