Yeni yılda neden sabah rutinin olmalı?

Sabah rutinleri kimisi için yaşam tarzıyken, kimisi de “Niye bu kadar abartılıyor?” diye düşünebiliyor. Eskiden benim de dönem dönem küçük rutinlerim olurdu ama düzenli uygulayamaz, hayat yoğunluğuma göre onlardan feragat ederdim. Pandemi dönemindeyse sabah rutinlerinin değerini sağlığım boyutunda anladım ve rutinler kazandıkça kendimdeki dönüşümü net şekilde gördüm. Benim eski halim gibi daha önce deneyip süreklilik sağlayamayan, “Abartıldığı kadar var mı?” diye merak eden birçok kişi olduğunu biliyorum. Bununla birlikte rutinlere başlama konusunda pek çok “haklı” itirazınız olduğunun da farkındayım. İtirazlarınızı kabul ederken, yeni yılda neden sabah rutinleriniz olması gerektiği konusunda aklınızı çelecek haklı nedenlerimle geldim! Şans vermenizi öneririm:

İtiraz 1: Çok yoğunum.

Neden sabah rutinin olmalı? “Benim hayatım çok yoğun, sabah rutinlerini bir tek boş vakti olanlar uygulayabilir” diyen iç sesini duyar gibiyim. Aslında en çok, yoğun kişilerin sabah rutinine ihtiyacı olduğunu biliyor musun? Çünkü yoğunluktan dolayı kendine vakit ayırmadıkça seni yoğun tutan şeyleri suçlama eğiliminde olursun. İşini, çocuklarını, aileni, arkadaş çevreni… Ve yaşadığın hayattan zevk alamaz, mutsuzlaşmaya başlarsın. Aslında hayatında işin, çocukların, ailen, arkadaş çevren gibi o kadar çok bolluk varken o bolluktan şikayet etmek hayatına akan bolluğu engelleyebiliyor. Aynı zamanda ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Belki gerçekten çok yoğunsun, ki olabilir, sana hak vermiyor değilim. Benim de sabah rutinlerimi oturtana kadar, hatta ihtiyaç duyana kadar demem daha gerçekçi olur, en büyük itirazım buydu. Ama yoğunsun diye hayatı böyle yaşamayı mı seçeceksin, yoksa daha keyifli ve mutlu bir hayat sürmek için adım atmayı mı? Bil ki sana iyi gelecek şeylere zaman ayırmak, elinde olan ve seni bu olumsuz duygu durumundan çıkarabilecek bir seçenek.

İtiraz 2: Sabahları uyanamıyorum.

Neden sabah rutinin olmalı? Bu bir dipsiz kuyu gibi, uyanmadıkça uyanamayacaksın. Ve seni bu kuyudan kurtaracak şey, rutinlerinin süresine göre normal uyanma saatinden o kadar süre erken uyanmak. Bir süre deneyip alışkanlık kazandıktan sonra sabah rutinlerin yataktan kalkma motivasyonun olacak, buna emin olabilirsin. Çünkü sağlıklı ve keyifli rutinlere sahip olmak, kendin için bir şeyler yapıyor olmak sana çok iyi gelecek!

İtiraz 3: Sabahları keyifsiz oluyorum.

Neden sabah rutinin olmalı? Sabah keyifsiz uyanıyor olmanın sebebi yüksek ihtimalle güne kendinden ziyade başkaları için başlaman. “Ama bana ihtiyaçları var” diyebilirsin. Oysaki biz iyi olmazsak, ne kadar istesek de çevremizdekilere yeterince destek olamayız. Uçaklardaki uyarılarda olduğu gibi maskeyi önce kendimize, sonra çocuklara ve etrafımızdakilere takmalıyız. Sabahki ruh halin tüm gününün nasıl geçeceğini belirliyor. Sabah rutinleri ile kendine iyi gelen şeyleri yaparak güne olumlu bir ruh hali ile başlayabilir ve kendinle birlikte başkalarına da daha çok katkıda bulunabilirsin.

İtiraz 4: Zaten stresliyim, bir de sabah rutini stresi eklenmesin.

Neden sabah rutinin olmalı? Cevabı basit, stresini azaltmak için… Hayatındaki belirsizlikler ve endişelerin sebebiyle stres altında olman çok doğal. Çoğumuz da, farkında olalım ya da olmayalım, benzer durumdayız. Ama bu şekilde devam etmen bağışıklığının düşmesine, duygu durumunun ve düşüncelerinin olumsuz tarafa kaymasına, kısacası fiziken-zihnen-ruhen sağlığının bozulmasına neden olacaktır. Ve bu durumun sana iyi gelmeyeceği kesin. Sana iyi hissettirecek, sinir sistemini dengeleyecek ve stres seviyeni düşürecek sabah rutinleri belirsizlik koşullarında bile endişeni azaltacaktır. Aynı zamanda o günü nasıl geçirmek istediğinin de provası olacaktır.

Benim sabah rutinlerimin vazgeçilmezi meditasyon pratiğim. Eğer yeni yılda daha mutlu ve keyif aldığın bir hayata adım atmak istersen sana bir hediyem var! Haftaya 5 iş günü boyunca (10-14 Ocak) Zoom üzerinden sabah 08:00-08:20 arasında bağış usulü meditasyon rehberliği yapacağım. (Ücretsiz ya da ne kadar katkıda bulunmak istersen.) Sen de grubumuza katılmak istersen bu formu doldurarak bilgilerini ilet. Zoom linkini e-posta adresine Pazar akşamı göndereceğim.

Dilerim ki yeni yılda mutlu, huzurlu, sağlıklı ve keyifli olursun. Yeni yılın kutlu olsun!

İlginizi çekebilir: Ses banyosu nedir: Ses banyosunun şifasını keşfedin

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam