Hayatınızda olumlu ve kalıcı değişimler yaratmanın 7 yolu

Değişim her zaman zordur. Kusursuz bir duruş, dengeli beslenme, iç huzur ya da sahip olmak istediğiniz herhangi bir şey için sihirli bir değneğiniz olsaydı, hayat daha kolay olurdu tabii. Ama maalesef değişim yaratmak, zaman ve özveri isteyen bir süreç. Belirli bir başlangıç ya da bitiş noktası yok.

değişim 4

Yaratmak istediğiniz değişimin başarıya ulaşması için, istedikleriniz hayatınızın bir parçası olana kadar yavaş ve gerçekçi adımlar atmalısınız. Her şey arzuladığınız kadar kısa bir sürede gerçekleşmeyebilir, fakat önemli olan amaçladığınız doğrultuda ilerleyip, hedefinize yaklaşmanızdır. Hayatınızda kalıcı değişimler yaratmak için atmanız gereken 7 adımı, Uplifers olarak sizler için derledik.

1. Seçim şansınız olduğunu unutmayın

Kişiliğiniz sizin seçiminizdir ve hoşunuza gitmeyen yönlerinizi değiştirmek de yine sizin kontrolünüz altındadır. Bu, kendiniz için aldığınız olumlu bir karar; istediğiniz şeyi seçip seçmemek sizin elinizde. Eğer mutlu olmadığınız bir hayatı yaşıyorsanız, büyük ihtimalle ya geçmişe takılı kalmışsınızdır ya da geleceğinizin belirsiz olmasından endişe ediyorsunuzdur. Öncelikle zihninizi, içinde bulunduğunuz zamana çekip, şu anki hayatınızı gözden geçirin. Kendinizde ve hayatınızda olumlu değişimler yaratacak gücün elinize olduğunu aklınızın bir köşesine kazıyın.

değiş 2

2. Küçük adımlarla başlayın

Mucizeler beklemeyin. Eğer nihai amacınız düzenli egzersiz yapmaksa, yapabileceğinizin en azıyla başlayın. Eğer koşmak istiyorsanız, bir hafta içinde maratoncu olmaya çalışmayın. Öncelikle 5 dakikalık sürelerde koşmayı deneyin, sonra yavaş yavaş hedefinizi büyütün. İş ve özel hayatınız arasında ideal bir denge mi kurmak istiyorsunuz? Birden kendinize 10 saat ayırmayın. Başlangıç olarak günde 15-30 dakika yeterli olacaktır. Gerçekçi olun. Bu değişimi neden istediğinizi bulmaya çalışın, sonra harekete geçin.

3. Normalde yaptığınız şeylerle ilişkilendirin

Hayatınıza sokmaya çalıştığınız yeni bir eylemin kolayca alışkanlığa dönüşebilmesi için, onu, hali hazırda yapmakta olduğunu başka bir alışkanlığınızla eşleştirin. Örneğin, pilatese mi başlamak istiyorsunuz? Duşa girmeden önce yapmaya çalışın. Ya da ne zaman meditasyon yapacağınıza karar veremiyorsanız, sabahları sıcacık çayınızı veya kahvenizi yudumlarken başlamayı deneyin. Böylece, hem gün içinde farklı şeyler yapmak için zaman bulmanız hem de hedeflerinizi hatırlamanız kolaylaşır.

değiş 3

4. Kendinizi ödüllendirin

Size kendinizi iyi hissettirecek ödüller bulun. Bunlar, sabah egzersizinizi sonuna kadar yaptığınızda kahve içmek gibi küçük ödüller de olabilir, üç gün üst üste spor salonuna gittiğiniz için almayı hak ettiğiniz favori derginiz gibi büyük ödüller de. Ödülünüz ne olursa olsun, önemli olan hedefinizle ters düşmemesi; yani amacınız sağlıklı beslenmekse, ödül olarak pastaya böreğe sarılmayın.

5. Herkese söyleyin

Eğer yaptığınız şeyin sorumluluğunu alıyorsanız, büyük ihtimalle başarıya da ulaşırsınız. Hedeflerinizi ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyin. Onların desteği, amacınıza odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Hatta, kendinizi güçsüz hissettiğinizde size ihtiyacınız olan cesareti verebilecek birini belirleyin. Başarısız olacağınızı hissettiğinizde ya da bitkin düştüğünüzde onu arayıp, psikolojik destek isteyin. Çoğu zaman, başarılı olmanız için ihtiyacınız olan tek şey budur. Eğer sizinle aynı anda aynı zorlukları yaşayan birini bulursanız, daha da iyi olur.

6. Her koşul için bir planınız olsun

Artık bir değişim yaratmayı başardınız ve evinizin güvenli ortamında her şey iyi gidiyor, ama ailenizi görmeye gittiğiniz ve her şey bozulmaya başladı. Bunun sizi durdurmasına izin vermeyin. Yeterince hazırlanırsanız, bunun gibi olumsuz sonuçlardan kaçınabilirsiniz. Zayıf noktalarınızı biliyorsunuz; kendinize karşı dürüst olun ve devam etmek için bir şans tanıyın. Bu, sürecin başında bazı şeylerden mahrum kalmak anlamına bile gelse, bırakın öyle olsun. Durumunuzu açıklayın ve bu değişimi neden başlattığınızı hatırlayın: Bu sizin seçiminiz ve sizin isteğiniz. Güçlü olun.

7. Biraz zaman tanıyın

Değişim bir gecede olup bitmez. İlk başlarda can sıkıcı olabilir, fakat bunu neden yaptığınızı kendinize sık sık hatırlatıp yola devam ederseniz, sürecin kendisinin de tatmin edici olduğunu görürsünüz. Hayatınızda bir kere olsun, kendinizi listenin en başına koyun. Bir değişimin ortasında olduğunuz zaman, yeni sularda yüzmek ilk başlarda zor gelir. Fakat geçmiş ya da geleceği zihninizden atıp, içinde bulunduğunuz duruma ne kadar odaklanırsanız, ‘yeni’ olanı benimsemeniz de o kadar kolay olacaktır.

Çok çalışmak gerek, fakat doğru olanı yaparsanız başarmanız işten bile değil!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!