Yeni yılda kendinize bir hediye verin ve direk dansıyla dişiliğinizi keşfe çıkın

Son iki yıldır arkadaşlarım pole dance (direk dansı) hakkında konuşuyor, hatta bazıları da bu dansı denemek için kursa gidiyordu. Daha o zamanlar bana sıcak gelen bu dansı sonraları bir öğrencimin de profesyonel olarak yaptığını ve hatta eğitmen olduğunu öğrendim. Bu daha da hoşuma gitti ve gün geçtikçe bu dansa olan ilgim ve saygım artmaya başladı. Dansa tutkulu biri olarak hemen “Tamam, bir gün bunu deneyeceğim.” dedim. Tabii ki iş güç derken o gün hiç gelmedi. Neyse ki imdadıma bir arkadaşım yetişti ve 2015’in kapanışına bir kala hızlı bir organizasyonla bütün kızları toplayıp bizi direk dansına başlattı. Ne mi oldu? Ahh!Anlatmakla bitmez. Haydi, gelin şimdi bir pole stüdyosunda ve bir pole dance dersinde neler oluyor canlı bağlanalım:

eni yılda kendinize bir hediye verin ve dişiliğinizi keşfe çıkın.
Direk dansı antrenmanlarında çok ciddi esneme çalışmaları yapılıyor

Kursa başlamadan evvel size giyeceğiniz kıyafet bilgileri veriliyor: “Kasıkları açıkta bırakan bir şort veya mümkünse bikini altı, karın ve göğsünüzün açıkta olacağı bir büstiyer.” (Esneme ve soğuma kısımlarında giymek için dilerseniz tayt, tişört ve tozluk.)
İşte yutkunduğunuz ilk an. Bir ayna karşısında bu kıyafetlerle dans edeceksiniz ve hatta biraz da spor yapacaksınız. Özgüveninizin, korku ve kaygılarınızın ve hatta kendinizle ilgili algınız teste tabi tutulduğu bir an bu; ama bir o kadar da eğlenceli. Bir süre sonra alışıyorsunuz ve aynaya baktıkça kendinizi daha çok sevmeye ve daha çok özgürleşmeye başlıyorsunuz. E tabi insan kendini çok sevmek, çok beğenmek istiyor. Bu ayna karşısındaki bir saatlik bikini altı ile dans etme deneyimi size kendinize verip tutmadığınız “daha sağlıklı besleneceğim…vb.” sözlerini hatırlatıp hemen aksiyon almak için motive ediyor.
Kıyafetlerinizi çantanıza koydunuz ve derse gittiniz. İşte kapı açılıyor ve bir sürü bayan büstiyer ve bikini altı ya da şortları ile salına salına geziyor, esniyor ya da ders yapıyor. Işıklar loş. Harika bir müzik, dişi enerji oldukça yüksek, tabi ki hemen ortama ısınıyorsunuz ve soyunma odasına giderek hazırlanıp derse giriyorsunuz.

Direk dansı eğitimi 4 kısımdan oluşuyor

Isınma, direk ile çalışma, direk ile ya da direksiz serbest çalışma ve soğuma.Isınma ve soğuma; esneme, germe, güçlendirme, dayanıklılık gibi çalışmalarından oluşuyor. Esneme derken öyle hafif egzersizler değil, örneğin; bacakları yanlara tam açma gibi içinde direk dansına göre uyarlanmış yoga pozlarının da oldukça fazla olduğu çok ciddi esneme çalışmaları yapılıyor. İşte bu ısınma çalışması aslında gerçek performansınızı görmenizi sağlıyor. Direk dansı güçlü karın, kol, bacak, sırt, bilek, eklem rotasyon kabiliyeti, kas koordinasyonu ve motor becerileri (el, kol, bacak koordinasyonu) gerektiriyor. Isınma ve soğumada ise tüm bunlar çalıştırıldığı için kendi gücünüze ve esnekliğinize ait genel bir fikriniz oluyor.

Geldik direk ile çalışmaya! Eğitmenler o kadar işlerine hâkim ki size hemen püf noktalarını öğretiyorlar. ‘Asla yapamam’ diye baktığınız direğe bir bakıyorsunuz çıkmışsınız ve saçlarınızı savurup başınızı arkaya atıp dans ediyorsunuz.

Yeni yılda kendinize bir hediye verin ve dişiliğinizi keşfe çıkın
Direk dansı dişiliğinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak

İşte en güzel an bu. Sadece siz varsınız, kendi beden gücünüz ile bir egzersiz yapıyorsunuz ve size ait enerji ile direk üstünde dansınıza estetik katıyorsunuz. Bence bir kadın için deneyimlenebilecek en güzel şey. Yaptığınız en ufak jest, mimik dansınızı daha da güzel gösteriyor. Tam da bu deneyimi yaşadığınızda özgüveniniz artıyor ve belki de unuttuğunuz, ya da iş hayatı veya günlük hayatta geri plana atığınız dişiliğiniz yavaş yavaş örtüyü kaldırıp üstündeki ölü toprağını atıyor ve size göz kırpmaya başlıyor. Bakışlarınız, duruşunuz, havanız değişiyor.

Daha bitmedi. En harika kısmı sona sakladım. Dansa başladığınız ilk günden itibaren tüm ders boyunca ayaklar genelde point’te (parmak uçlarını ileriye ve içe doğru germe) tutuluyor ve direk dansı süresince da parmak uçlarınızdasınız. Eğer dansta ilerlerseniz dansı direk dansına özel mükemmel dolgu topuklu ayakkabılarla yapıyorsunuz. İşte bu parmak uçlarında durma veya topuklu ayakkabılar ile dans etme kısmı bu dansın zirvesi.
Son yıllarda dişilik eğitimleri çok revaçta, tabi ki onlar da çok değerli. Ama benim size tavsiyem; şortunuzu büstiyerinizi alın ve bir an önce dans edin. Bu direk dansı da olabilir başka bir dans da. Yeter ki kendiniz olun, kendinizi kucaklayın ve yeni yılda kendinize bir hediye verip dişiliğinizi keşfe çıkın.
Bitirmeden şunu söylemekte fayda var. Direk dansı, spor ve dansın bir araya getirildiği inanılmaz bir çalışma. Kadın, erkek, kilolu,zayıf, uzun boylu, kısa boylu yani kısaca herkes bu dansı yapabilir. Talep halinde erkeklere özel sınıf açan kurslar da var. Ruh, beden, akıl sağılığına etkileri de oldukça fazla; ancak ben bu yazımda yalnızca kadınlar için dişiliğin ve özgüvenin gelişimine yaptığı katkıyı ön plana çıkarmak istedim.
Sevgiyle kalın.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Modernizm ve dansın tek solukta birleşmesi: Modern Dans

Öğrenmenin yaşı yok: Bale dansını deneyin

Dövüş sporlarının dansla buluştuğu nokta: Capoeira

Rana Korkunç
Yoga Eğitmeni & Terapisti, Enerjist, İK Uzmanı // Çevre Mühendisi lisansının üzerine İTÜ’de MBA yaparken sosyal ve sayısal becerilerini birleştirebileceği İnsan Kaynakları alanına hayran ... Devam